kitap ayracı yapımı

Kolay Kitap Ayracı Yapımı – Kitap Ayracı Modelleri Yapımı #KendinYap

Dikkatinizi Çekebilir ► Öğrenciye Hediye Önerileri

Kitap kurtlarının mis gibi kokan kitaplardan sonra en çok sevdikleriyse kitap ayracı şüphesiz. Her sayfayı çevirişte insana huzur veren kitaplara kısa bir mola verirken göz kamaştıran kitap ayraçları kullanmak oldukça keyifli bir durum. Buna keyif yapan başka bir durumsa o ayraçları insanın kendi elleriyle yapması. Kitap ayraçları el yapımı olduğu zaman çok daha başka, çok daha anlamlı oluyor. Elbette akıllara takılan sorular yok değil bu aşamada. Kitap ayracı yapımı bazen çok kolay olurken bazense insanı zorlayabiliyor. Bundaki en önemli neden elbette seçilen modelin özellikleri. Ne kadar sade bir model çizerseniz kitap ayracı yapılışı o kadar kolay oluyor. Kağıttan kitap ayracı resimli anlatım seçeneğiyle kendini kitap ayraçlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Sevdiklerinizi ve kendinizi mutlu etmek hiç de zor değil.

Çay Fincanı Modelli Ayraç

kitap ayracı modelleri yapımı

Göze oldukça hoş gelen bu kitap ayracında molalarınıza artık bolca çay eşlik edecek. Kitap ayracı modelleri yapımı arasında en kolaylarından biri olan çay fincanını dilerseniz kartondan dilerseniz de keçeden yapabilirsiniz. İşe kendinize küçük bir fincanın kalıbını çıkarmakla başlayabilirsiniz. Bunun ardından kitap ayracı için hangi malzemeyi kullanacağınıza sıra geliyor. Bu kitap ayracı yapımı keçeden olduğu zaman ayrı bir havaya sahip oluyor. Yine de siz dilediğiniz malzemeyi seçebilirsiniz. Daha sonra çay fincanının üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilir, küçük bir ip yardımıyla sallama poşetinin süsünü yapabilirsiniz. Kitabınızı açtığınız an muhteşeme bir kitap ayracı ile bu model sayesinde karşılaşabilirsiniz.

Kuş Modelli Ayraç

kitap ayracı yapımı kolay

Kitaplarınızın köşesinde durarak kaldığınız yeri size hatırlatan kuş modeli biraz daha zorlu bir yapım aşaması sunuyor. Öncesinde karton renginize karar vererek işe başlayabilirsiniz. Kuş modelli kitap ayracı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız başlangıç için bir kalıba ihtiyacınız var. Bu kalıbı çıkarmak için internetten ya da kendi çizimlerinizden faydalanabilirsiniz. Bunun ardından kuş kalıbınızın üzerinde maket bıçağı yardımıyla kanat bölümlerini ayırmanız gerekiyor. Biraz hassas bir işçilik isteyen bu modelde kullanacağınız malzemeyi çok daha dayanaklı seçerek uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz. Kitap ayracı olmasının yanında kitabınıza da ayrı bir hava katan bu model oldukça kullanışlı bir seçenek sunuyor.

Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı

Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı
Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı

Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı

Kitap kurdu bir sevgiliniz varsa ona muhteşem bir seçenek sunan film şeritli fotoğraflı kitap ayracını hediye edebilirsiniz. Her baktığında tatlı tebessümler etmesini sağlayacak bu hediye en güzel anılarınızı barındırıyor. Kitap okumaya mola verdiği anlarda şerit üzerinde duran fotoğraflara bakıp o güzel günler tekrar tekrar yaşayabilir.

Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı
 

Film Şeridi Fotoğraflı Kitap Ayracı

Resimli Ayraç

kağıttan kitap ayracı yapımı resimli anlatım

Her baktığınızda size huzur verecek manzaraları kitap ayracına taşımak kulağa oldukça hoş geliyor. İnce suntalardan yapabileceğiniz bu modelde tüm zevk tamamen size ait. Dilerseniz hazır bir manzara resmini sunta üzerine yapıştırabilir, dilerseniz de kendi ellerinizle sanatınızı ortaya koyabilirsiniz. Kitap ayracı modelleri ve yapılışları tamamen sizin yeteneklerinize ve zevkine kalmış durumda. Sonrasında bu ayracı dilediğiniz kurdeleyle süsleyerek daha hoş görünümleri elde edebilirsiniz.

Sözlü Kitap Ayracı

kitap ayracı el yapımı

Bu kitap ayracı size bir şeyler anlatıyor. Dilediğiniz renkte yapabileceğiniz bu ayraca yazmak istedikleriniz tamamen size kalmış. Bu kitap ayracı yapımı kolay bir seçenek sunuyor. Kitap sayfalarının köşesinde oturtup kaldığınız yeri size hatırlatan u ayraçlardan eğer sevdiklerinize hediye etmek niyetiniz varsa üzerine yazılacakları değiştirebilirsiniz. Bir şapka gibi üç boyutlu bir şekilde yapılabilecek bu ayran sayfanın diğer tarafına geçirilip sabitleniyor. Size de okuma molalarınızda gördüğünüz yazılara küçük tebessümler bırakmak kalıyor.

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü
Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Hemen hemen herkesin sevdiği isimlerden biri olan Küçük Prens bu defa da ayraçlı bir günlüğü şenlendirmiş. Küçücük kalbinde en güzel duyguları taşımayı bilen Küçük Prens’e hayran olan bir arkadaşınıza ya da sevdiğinize bu günlüğü hediye edebilirsiniz. Günlüğün ayraçlı olması kolay bir şekilde kullanılmasını da sağlıyor.

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü
 

Ayraçlı Küçük Prens Günlüğü

Fotoğraflı Ayraç

fotoğraflı kitap ayracı yapımı

Sevdiğiniz kişiye hem el yapımı hem de özel bir hediye hazırlamak istiyorsanız fotoğraflı ayraç oldukça iyi bir seçenek. Kitap ayracı ölçüleri dahilinde fotoğraflarınızı küçültüp bastırmanız yeterli bu ayraç için. İster en yakın arkadaşınıza ister sevgilinize isterseniz de kendinize yapın bu ayracı. Yapmanız gerek en önemli detay yalnızca fotoğraf seçmek. Sizde en tatlı anılara sahip olan fotoğrafları seçerek kitap okuma molalarınızda eski günleri hatırlayarak mutlu olabilirsiniz. Fotoğraflı kitap ayracı yapımı modelleri farklı şekillerde de yapılabilir. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Şekillerinizi dikdörtgen olmaktan çıkarabilir, renkleri çok daha canlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Sevgiliye hediye edilebilecek en güzel seçeneklerden biri de kesinlikle bu model.

Pratik Ayraç

kolay kitap ayracı yapımı

Kitap ayracı modelleri arasında belki de en pratik olanı bu. İhtiyacınız olan yalnızca bir ip ya da kesilmiş plastik parça. Uçlarınız kitabınızın en ön ve en arka kısımlarına yapıştırarak orta kısmı kaldığınız yere belli etmek için kullanabilirsiniz. Kitap ayracı yapımı kolay bir şekilde karşımıza çıkıyor bu modelle.

Yaprak Modelli Kitap Ayracı

yaprak kitap ayracı

Yapım aşamasında büyük bir yaratıcılık isteyen bu modelde renkler tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Kitap ayraçları el yapımı modellerde çok daha çeşitli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu modelden onlardan biri. Dilediğiniz kalıp yardımıyla dilediğiniz modeli kağıttan kesip sonrasında dilediğiniz renklendirmeyi yapabilirsiniz.

İsme Özel Kitap Ayracı

İsme Özel Kitap Ayracı
İsme Özel Kitap Ayracı

İsme Özel Kitap Ayracı

Sevdiğiniz kişiye ya da dostlarınıza gönül rahatlığıyla hediyede edebileceğiniz bu ayracın en güzel yanı isme özel olması. Kişiye özel hediyeler arasında belki de en anlamlılarından olan bu hediyenin yanına en sevilen kitaplardan da alabilirsiniz. Hediye verdiğiniz kişinin sizin için çok özel olduğunu bir kez daha bu hediyeyle gösterebilirsiniz.

İsme Özel Kitap Ayracı
 

İsme Özel Kitap Ayracı

Okul Öncesi Kitap Ayracı

okul öncesi kitap ayracı yapımı

Küçük çocuğunuza keyifle yapabileceğiniz bu ayraç modeli oldukça şirin bir seçenek sunuyor. Okul öncesi kitap ayracı modelleri arasında en sevilenlerden olan baykuş modellerinde renklerin seçimi tamamen size ve çocuğunuz kalmış. Bu kitap ayracı keçe malzemesiyle yapıldığında çok daha güzel bir sonuç veriyor. Kesme ve yapıştırma işlemleri ardında güzel bir sonuç veren okul öncesi kitap ayracı çocuklarınızın kitap okuma hevesinin artmasına da yardım ediyor. Bu kitap ayraçları sayesinde kitap okumak artık çok daha keyifli. Ana okul sıralarındaki öğrenciye hediye olarak verilebilecek en güzel seçeneklerden biri de bu ayraç.

Çizgi Film Kahramanı Modelli Kitap Ayracı

okul öncesi kitap ayracı

Çocuklarını bir hayli hoşuna gidecek bu kitap ayracı modelinin aynı zamanda birbirinden güzel çeşitleri var. Kağıttan kitap ayracı yapımı resimli anlatım konusunda belki de en çok aramaları yapılan modeller içerisinde çocukların kahramanı olan isimler var. Pokemon karakterlerinin her birinin ayrı bir ilgi gördüğü bu modelde iş tamamen sizin el becerilerinize kalmış durumda. Kitap ayracı yapımı kolay bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor bu modelde. Dilediğiniz renk kartondan dilediğiniz karakteri yapabilirsiniz. Biraz karton, biraz boya kalemi biraz da yapıştırıcınızın olması bu kitap ayracını yapmak için yeterli. Kitap ayraçları el yapımı konusunda birbirinden güzel seçenekler sunuyor.

Sevgiliye Özel Kitap Ayracı

Sevgiliye Özel Kitap Ayracı
Sevgiliye Özel Kitap Ayracı

Sevgiliye Özel Kitap Ayracı

Sevdiğiniz insan kitap okumayı çok seviyor, kitapsız tek bir an bile geçirmiyorsa ona hediye edebileceğiniz en güzel hediye aşk kokan bir kitap ayracı olabilir. Sevgilinizle olan resminizin ir kitap ayracında olması, her kitap molasında karşınıza çıkması hayli neşe verici bir durum. Aşkınızı kitap ayracına taşıyarak sevgilinizin önemsediği şeylere verdiğiniz değeri gösterebilirsiniz.

Sevgiliye Özel Kitap Ayracı
 

Sevgiliye Özel Kitap Ayracı

Köşeli Kitap Ayracı

kitap ayracı yapımı

Maskulen bir tarza sahip olan bu kitap ayraçlarını dilerseniz kartondan dilerseniz de bezden yapabilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetlerinizi değerlendirebileceğiniz bir yer daha var artık. Kitap ayracı modelleri ve yapılışları konusunda en beğenileni ve kolay bir şekilde yapılanı olan köşeye geçirmeli modelin kullanımı oldukça d pratik. Küçük bir ip yardımıyla ayracın yerini çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Bez Kaplamalı Modeller

kitap ayracı nasıl yapılır

Bez kaplamalı kitap ayracı nasıl yapılır sorusuna hayli basit cevaplar vermek mümkün. İşe ilk önce tercih edeceğiniz bez modelini seçmekle başlayabilirsiniz. Renk renk, çeşit çeşit ayraçlar ortaya çıkaran bu model sayesinde kitap aralarınız artık daha renkli. Öğretmene hediye edilebilecek modelleri bu bezlerle yapmak da mümkün. İçerisine kalın bir kartonu iskelet olarak alıp dışarısını istediğiniz gibi kaplayabilirsiniz. Bez kaplamalı kitap ayracı yapılışı kolayca anlaşılıp, uygulanabilir. Birkaç parça bez ve dikiş iğne ipliğinizin olması yeterli.

Örgü Kitap Ayracı

örgü kitap ayracı

Örgü konusunda yetenekli olanların çok kısa bir şekilde yapacağı bu modelin özgünlüğü tamamen size kalmış. Renk ve model seçimlerinizi değiştirebilir, ortaya çok daha yaratıcı kitap ayraçları çıkarabilirsiniz. Tığ yardımıyla kolayca yapabileceğiniz örgü modelli kitap ayraçlarının uçlarına zincirli örgü yaparak uzun bir ip bırakabilirsiniz. Kitap ayraçları el yapımı modellerinde en çok sevilenlerden olan örgü modeliyle kış aylarında içinizi ısıtabilirsiniz. Kitap ayracı ölçüleri bu modelde farklılık gösterebilir. Görseldeki gibi bir yıldızı çok daha büyük boyutlarda yapmayı tercih edebilirsiniz. Ya da yıldızın rengini farklı bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonrasında örgü modelinize sevdiğiniz bir parfümü sıkıp, kitap aralarının mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı

Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı
Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı

Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı

Üzerinde semazen figürü taşıyan bu kitap ayracının manevi değeri oldukça yüksek. Sevdiklerinize küçük ama anlamlı bir hediye almak istiyorsanız semazen figürlü kişiye özel kitap ayracını tercih edebilirsiniz. Üzerine yazılan özlü sözlerde hediye verdiğiniz kişinin hayata çok daha başka bir penceren bakmasına yardım ediyor. Semazen figürlü ayracı kitap okumayı çok seven sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı
 

Semazen Figürlü Kişiye Özel Kitap Ayracı

Ataçlı Kitap Ayracı

kitap ayracı yapma

Yapımı hem çok kolay hem de keyifli bir kitap ayracı modeli olan ataçlı kitap ayracından birden fazlayı çok kısa bir sürede yapmanız mümkün. Ataçların ucun takacağınız tüy ve kurdeleleri dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Ayrıca ataçların renklerini de dilediğiniz gibi seçebilir, hatta dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Birbirinden güzel kitap ayracı modelleri arasında en pratik olanı ataçlı kitap ayracı modeli olarak gösterebiliriz. Kitabınızda kaldığınız sayfanın üst kısmına ayracı takarak nerede kaldığınızı ucundan sallanan kurdeleler sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Keçeli Kitap Ayracı

keçeden kitap ayracı

Çocukların ilgisini çekmeyi başaran bu modellerin yumuşak dokusu oldukça beğeni topluyor. Kitap ayracı yapımı keçeden olduğu zaman çok daha farklı bir sonuç veriyor. Görenleri kendine hayran bırakan bu modelleri eğer çocuğunuz için yapıyorsanız birlikte yaparak bir oyuna çevirebilirsiniz. Kesme ve dike işlemlerini içerisine alan keçeli kitap ayracı modellerinin başrolleri elbette sevilen kahramanlar. İster bir çizgi film isterseniz bir kitap kahramanını bu modelde değerlendirebilirsiniz. Kitap ayracı keçe malzemesini oldukça iyi bir şekilde taşıyor. Sizeyse çocuklarınıza bu güzel hediyeyi heyecan içerisinde vermek kalıyor.

3 Comments

  • YASMİN ERDOĞAN

   Nis 7, 2021 at 20:41

   Süper. Şimdiden hangisini yapacağıma karar verdim. En baştaki. Çünkü kitap ayracını koydun, ama hangi cümlede kaldığını bilmiyorsun, oku kaldığın cümleye getirirsin. Bu yüzden bunu yapacağım.

   Cevapla

Bir cevap yazın