En Güzel 50 Amigurumi Modeli - Amigurumi Bebek Oyuncak Fikirleri

En Güzel 50 Amigurumi Modeli - Amigurumi Bebek Oyuncak Fikirleri

Son yılların en gözde trendlerinden biri olan amigurumi oyuncak sadece çocuklara değil büyüklere de hitap edebiliyor. Birbirinden farklı modellerin, öncelikle yapım aşaması belirlenip daha sonra amigurumi ipi kullanılarak yapıldığı oyuncaklarla alakalı hala bilginiz yoksa haydi, buyurun yazımıza.

Amigurumi modelleri, hayal gücünüzün sınırlarını zorlar. Klasik hayvan figürlerinden fantastik yaratıklara, meşhur film karakterlerinden kişiselleştirilmiş tasarımlara kadar geniş bir yelpazede modeller mevcuttur. İşte başlangıç için popüler seçenekler:
 • Hayvan Figürleri: Kediler, köpekler, tavşanlar en sevilen amigurumi modelleridir.
 • Fantastik Karakterler: Ejderhalar, unicornlar ve masal karakterleri.
 • Popüler Kültür İkonları: Film, anime veya video oyunu karakterleri.
 • Mevsimlik Temalar: Noel babalar, cadılar, paskalya tavşanları gibi özel gün figürleri.

Amigurumi Modelleri

Birbirinden güzel amigurumi modelleri kişilerin elindeki malzemeye, bu işi daha önce yapıp yapmadığına ve örülmek istenen oyuncak boyutuna göre seçilebilir. Örneğin amigurumi yapımı hakkında herhangi bir fikriniz yok ise ilk başlamanız gereken örgü modeli amigurumi anahtarlık gibi küçük boyutları olanlar olmalı. Bu sayede hem amigurumi oyuncak yapımı konusunda tecrübe edinirsiniz hem de eliniz pratikleşeceği için bir sonraki zor modellere geçebilirsiniz. Şimdi bu amigurumi bebekleri için ilginizi çekebilecek farklı modelleri listeleyelim.

Amigurumi tavşan modeli

amigurumi tavşan

Amigurumi tavşan modelli örgü oyuncaklar en sık örülen ve beğenilen modeller arasında yer alıyor. Gövde, 2 bacak, 2 kol, kafa ve 2 uzun kulaktan oluşan bu şirin amigurumi tavşan istenilen boyutta örülebilir. Bütün parçaları teker teker örüp sen son içlerini pamuk, elyaf veya özel yastık tüyleri ile doldurarak dikebilirsiniz. Son olarak yüz şeklinin verilmesi ile biten bu tavşanı amigurumi anahtarlık modeli, çocuk oyuncağı veya dekor olarak kullanabilirsiniz.

Amigurumi kedi modeli

amigurumi kedi

En sık tercih edilen modeller arasında yer alan amigurumi kedi genellikle anahtarlık yapımı için önerilebilir. Küçük modelleri daha şirin gözüken bu örgü modeli için ihtiyacınız olan malzemeler; amigurumi ipi (dilediğiniz renk ve kalınlıkta), ip kalınlığına uygun bir adet tığ, göz ve bıyık aksesuarı, pamuk, dikmek için iğne ve iplik. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra işin tekniğini öğrenmeniz gerekiyor.

Amigurumi kuzu modeli

amigurumi kuzu

Genellikle beyaz iplik ile örülen amigurumi kuzu süs dekoru için tercih edilebilecek güzel örgü modellerinden biri olarak gösterilebilir. Yine tüm amigurumi çeşitlerinde olduğu gibi parçalar halinde örülüp birleştirilen kuzu modeli için amigurumi patterns ismi altında toplanan tarifleri incelemenizde fayda var. Bunlar genellikle ücretli olarak model tarifi verirler ancak kulaktan dolma bilgilere oranla çok daha sağlıklı işler çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Amigurumi ayıcık modeli

amigurumi ayıcık

Amigurumi kuzu modeline oranla daha çok tercih edilen bu ayıcık modeli her ebadıyla kullanılabilir. Bazı modellerin küçük bazı modellerin de büyük ebatlarının hoş durduğu bilinirken, amigurumi ayıcık her boyutu ile kullanılabilir. Küçük boyları anahtarlık veya çanta süsü olarak kullanılırken; orta boy ve büyük boyları ya süs dekoru olarak tercih edilir ya da çocuklarınıza birer sağlıklı oyuncak olarak.

Amigurumi panda modeli

amigurumi panda

Amigurumi ayıcık örmeyi biliyorsanız panda modelinde işiniz oldukça kolay çünkü birebir aynısını örebilirsiniz. Amigurumi panda modelinin ayıcık modelinden tek farkı, crochet amigurumi denilen teknikleri uygularken kullanacağınız iplik renkleri oluyor. Kısaca özetlemek gerekirse; sık iğne tekniği kullanılarak yapılan azaltma veya artırma yöntemleri (crochet amigurumi) 2 modelde de aynı. Sadece amigurumi panda modelini yaparken siyah ve beyaz iplik kullanacaksınız.

Amigurumi unicorn modeli

amigurumi unicorn

Oyuncaklardan tutunda, ev dekor süsleri hatta çanta ve tişört baskılarına kadar pek çok alanda kullanılan sevin unicorn atının amigurumi sanatında olmaması imkansız değil mi? Özellikle tek renk (genellikle beyaz, toz pembe) kullanılarak örülen amigurumi unicorn modeli rengarenk hazırlanan ve azaltma tekniği uygulanarak bir adet boynuzla tamamlanıyor. Özellikle parlak, yumuşak ve beyaz renkli içleri tercih ederek yaklaşık 25 – 30 cm boyutunda bir amigurumi unicorn ile çocuk odası da dahil olmak üzere farklı odalarınızda süs eşyası olarak kullanabilirsiniz.

Amigurumi Batman modeli

amigurumi batman

Özellikle erkek çocukların hayran olduğu süper kahramanlardan biri olan Batman amigurumi sanatı ile yapılabilecek kolay modellerden biri. Yapmak istediğiniz boyuta karar verdikten sonra amigurumi patterns denilen örgü tarif modellerini satan kişilerin profesyonel tariflerini incelemekte fayda var. Her ne kadar yapımı kolay olsa da tek bir yanlış ile tüm modelin etkilenebildiği bu sanatta özellikle Batman amigurumi yapımına dikkat etmek gerekiyor. Yaptığınız oyuncağın birebir Batman’a benzemesi gerektiği için; gövde komple fümeye yakın gri iplik ile örülmeli. Ayaklar, eller, şortu, başına taktığı maskesi ve ayaklarına kadar inen pelerini için siyah iplik kullanılırken; kemeri ve yarasa logosu için sarı renk kullanılacak.

Amigurumi fil modeli

amigurumi fil

Dikkat ederseniz çoğu amigurumi modelinde sadece yüze eklenen aksesuarlar veya kulaklar değişiyor. O nedenle fil modeli için bir çalışma yaparken amigurumi kedi için kullandığınız veya ayıcık için kullandığınız ölçüleri kullanabilirsiniz. Diğer modellerden tek farklı örgü bittikten sonra yüz kısmına eklenecek olan büyükten küçüğe doğru giden sık iğneler ile yapılan hortumu olacak.

Amigurumi köpek modeli

amigurumi köpek

Yapımı oldukça basit olan köpek modelleri sizin belirlediğiniz modeller çerçevesinde şekillenir. Yapacağınız modeli ister ayakta ister otururken isterseniz de uyurken şekillendirmek tamamen sizin elinizde. Eğer çocuklarınız için bu tarz bir oyuncak hazırlıyorsanız dikkat etmeniz gereken tek şey; özellikle süsleme malzemelerinin iplikten yapılmış olması. Eğer hazır göz, kaş, bıyık vs. gibi aparatları kullanırsanız; bunların çocuklar tarafında koparılıp yutulma olasılığı çok yüksek.

Amigurumi kaplumbağa modeli

amigurumi kaplumbağa

Genellikle masa üstü dekoru veya anahtarlık olarak tercih edilen kaplumbağa amigurumi için iki farklı renk seçebilirsiniz. Eğer kaplumbağanın orijinal rengine sadık kalmak istemiyorsanız dilediğiniz iki uyumlu iplik ile şirin bir kaplumbağa ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle sevdiklerinize el emeği göz nuru bir hediye düşünüyorsanız; amigurumi kaplumbağa tam da sizlik.

Amigurumi çıngırak modeli

amigurumi çıngırak

Küçük bebelerin dikkati toplamak için tercih edilen çıngırak modelli oyuncaklar genellikle plastik veya silikon malzemelerden yapılır. Ancak bebek için hiç de sağlıklı olmayan bu oyuncaklar yerine amigurumi çıngırak modelleri geliştirerek farklı oyuncaklar ortaya çıkarabilirsiniz. İçerisine küçük zil parçaları atılan bu amigurumi çıngırak modelleri genellikle tırtıl veya kelebek şeklinde yapılır.

Amigurumi denizanası modeli

amigurumi denizanasi

Eğer mutfaklarınızı, araçlarınızı hatta ve hatta sırt çantalarınızı süslemek istiyorsanız denizanası modeli tam sizlik. Hem örmesi kolay hem de çok şirin olan bu model küçük ebatlar halinde hazırlanıyor. Genellikle birden fazla sayıda rengarenk hazırlanan denizanası modelleri bir ip veya zincir yardımı ile araç duvar, çanta gibi şeylere asılarak kullanılıyor.

Amigurumi civciv modeli

amigurumi civciv

İster anahtarlık isterseniz de küçük bebeklerinize oyuncak olarak hazırlayabileceğiniz civciv modellerinde gövde ve baş kısmı sarı renk ile örülür. Ayak kısımlarını da turuncu ila ten rengi örebileceğiniz eğlenceli binlerce civciv modeli için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Amigurumi kız bebek modeli

amigurumi kız bebek

Yapımı kolay gibi olsa da en zor amigurumi modellerinden biri de bebek yapımı. Özellikle de kız bebek yapmak istiyorsanız en çok zorlanacağınız kısım yüz detayları ve saç şekillendirme olacak. Buralar için hazır aparatlar (peruk, makyaj malzemesi, hazır yüz aparatları) kullanılıyor olsa da kendiniz de iplik kullanarak yapabilirsiniz.

Amigurumi erkek bebek modeli

amigurumi erkek bebek

Amigurumi sanatın ister kız ister erkek bebek yapımı oldukça zor modeller olarak karşınıza çıkacak. Bu iş ile profesyonel olarak ilgilenen kişilerin yaptığı işlere bakacak olursanız; gerçekten hazır yapılan kız – erkek bebeklerden hiçbir farklı olmadığı görebilirsiniz. Hatta elmacık kemiklerine kadar derin yüz hatları ile şekillendirdikleri bu tarz modelleri işinizde iyice profesyonelleştikten sonra başlamalısınız.

Amigurumi arı Maya modeli

amigurumi arı maya

Genellikle hediyelik veya çocuklar için hazırlanan amigurumi oyuncakları, kişilerin sevdiği çizgi film kahramanlarına veya oyuncak modellerine göre şekillenebilir. Arı maya modeli üzerinden gidecek olursak; anahtarlık, oyuncak veya dekor olarak kullanılabilen bu model için hem sarı hem de siyah örgü ipine ihtiyacınız bulunuyor. İnternet üzerinden araştırma yaparak değişik versiyonlarını da bulabileceğiniz Arı Maya amigurumi oyuncağının yapımı boyutuna göre 1 saat ile 1 gününüzü alabilir.

Amigurumi maymun modeli

amigurumi maymun

Her ne kadar küçük modelleri hoş dursa da büyük ebatları da farklı renkler ile şekillendirilirse hoş duran amigurumi maymun modeli oyuncak olarak kullanılması dışında perde aksesuarı olarak da çoğu kadının evini süslüyor. Eğer perde kıskacı olarak kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken tek şey; ön iki elinin içini pamuk veya elyaf ile doldurmamak olsun. Çünkü bu eller sayesinde perdeyi bağlayacaksınız.

Amigurumi tilki modeli

amigurumi tilki

Anahtarlık için üretilen küçük modelleri ile dikkat çeken tilki modeli amigurumi yine kedi, ayıcık veya panda modellerinde olduğu gibi benzer kalıplar ile örülür. Diğerlerinden tek farkı sivri kulakları ve burnu ile modeli belirginleştirilen amigurumi tilki modeli büyük ebatlar ile hazırlanarak çocuk odalarında dekor olarak kullanılabilir.

Amigurumi baykuş modeli

amigurumi baykuş

Yapımı oldukça basit ve eğlenceli olan baykuş modelleri genellikle renkli iplikler ve büyük göz aparatları ile yapılıyor. Hatta küçük ebatlarda yapıp birden fazla baykuşu kapı süsü, duvar sarkacı olarak kullanabilen kişiler de var. Sizler de öncelikle baykuş modelinin yapımını öğrenmeli sonrasında da nerede daha kullanışlı bir dekor olabilecek ona karar vererek kendi modelinizi yaratmalısınız.

Amigurumi zürafa modeli

amigurumi zürafa

Büyük ebatlarda yapıldığında daha güzel bir görüntüsü olan zürafa modeli amigurumi için ister hayvanın gerçek renklerini kullanın isterseniz de kendi dilediğiniz iki farklı iplik yardımı ile oldukça gösterişli bir zürafa hazırlayabilirsiniz. Bize soracak olursanız; ayak, el, kulaklar ve boynuz için kahve tonlarında iplikleri tercih etmelisiniz. Gövde, kollar, bacaklar ve yüzün üst bölümü için koyu sarı rengi kullanmalı; beyaz renk ile de ağız kısmını yapmalısınız.

Amigurumi Pepe modeli

amigurumi pepe

Son yılların çocuk camiasını kasıp kavuran ünlü çizgi film Pepe’nin amigurumi oyuncağını yapmadan olmazdı değil mi? Genellikle 2 – 4 yaş arasındaki kız – erkek bebeklerin ilgisini çeken çizgi filmdeki ana karakter Pepe’nin büyük ebatlarda bir örneğini çıkarabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta; bebeği tasarlarken ve kıyafetlerinin örerken orijinal renklerine bağlı kalarak ilerlemeniz.

Amigurumi Niloya modeli

amigurumi niloya

Türk yapımı ünlü çizgi film Pepe’nin yakın arkadaşı Niloya en çok kız bebekler tarafında seviliyor. Sizlerde kız çocuklarınıza bu modelde bir amigurumi oyuncağı yaparak sevinmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca el emeği olan bu sağlıklı ürünler ile çocuklarınızın oynamasını gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz. Bu tarz çizgi film kahramanları veya sevilen oyuncak modelleri genellikle 10 - 30 santimetre aralığında yapıldığında hem daha gösterişli hem de kullanıma oldukça uygun oluyor.

Amigurumi Süperman modeli

amigurumi süpermen

Koyu mavi, kırmızı, sarı ve siyah renkleri kullanılarak hazırlanabilen Süperman amigurumi oyuncağı erkek bebeklerin gözdesi desek yanlış olmaz. Sıra takibini iyi yapmanız gereken ve ip renklerine çok dikkat etmeniz gereken Süperman modelinde ayak kısımları kırmızı; bacaklar ve kollar mavi, el ve yüz ten rengi yapılır. Siyah iplik aracılığı ile saçı tamamlanan Süpermen’e Kırmızı şort ve sarı kemer hazırlanır. Son olarak da kalçalara kadar gelen kırmızı pelerinle tamamlanan Süperman 15 ila 45 santimetre arasında örülebilir.

Amigurumi araba modeli

amigurumi araba

Özellikle her bulduğunu ağzına götürmeye meyilli küçük erkek bebekleri için hazırlanabilecek oyuncak amigurumi araba modelleri tamamen sizin zevkinize uygun renkler ile yapılabilir. Eğer elinizde diğer işlerinizden kalan iplikleriniz varsa rengarenk de hazırlayabileceğiniz araba modelleri diğer oyuncaklardan farklı olduğu için mutlaka bir amigurumi tarifi yardımı ile yapmanızı öneriyoruz.

Amigurumi palyaço modeli

amigurumi palyanço

Palyaço modeli amigurumi oyuncaklarını çok fazla çocuklar için tavsiye etmiyoruz. Genellikle dağınık saçlar ve çok renkli kıyafetlerden oluşan bu oyuncak modeli maalesef çocuklarınızın korkmasına sebep olabilir. Eğer evinize dekor olarak hazırlamak istiyorsanız da tavsiye ettiğimiz oyuncak boyutu 50 – 100 santimetre aralığından oluşuyor. Genellikle hobi odalarına dekor olarak hazırlanan ve içine pamuk, elyaf gibi malzemeler değil de daha çok ağırlık yapabilecek mısır taş, kum torbası gibi daha ağır şeylerin koyulduğu palyaço model amigurumi ile evinize bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Amigurumi büyük kelebek modeli

amigurumi kelebek

Kelebek model amigurumi oyuncakları genellikle bebekler için kullanılan çıngırakları süslerken burada vereceğimiz örnek model ile balkon, kapı veya duvar köşelerini süsleyebilirsiniz. İster tek renk ve 1 adetten oluşan bir kelebek modeli yapın isterseniz de farklı renkler ve çok sayıda büyük boy kelebek ile sarkaçlı süsler hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz sevdiklerinize yeni ev hediyesi olarak da hazırlayabileceğiniz bu amigurumi tekniğini oldukça seveceksiniz.

Amigurumi Şirinler modeli

amigurumi şirinler

1990’lı yılları kasıp kavuran Şirinler çizgi filmi hala pek çok kişi tarafında en sevilen çizgi filmler arasında gösteriliyor. Bu çizgi filmde yer alan farklı karakterlerin basılı olduğu tişörtler, çantalar, stickerlar, hatta ve hatta farklı ebatlardaki oyuncakları piyasada bulunabiliyorken kendi bebeğinize bir Şirin kahraman yaratmak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan beyaz ve mavi renk iplikler. Örgü tekniği olarak yine sık iğneyi kullanarak mavi renk ile öreceğiniz bebeğinizin şortu ve şapkasını da beyaz renk ile tamamlarsanız; artık sizin bebeğinizin de bir Şirin kahramanı olabilir.

Adım Adım Amigurumi Yapılışı

Her amigurumi projesi, belirli bir tarife göre şekillenir. Bu tarifler, kullanılacak malzemeleri, örgü tekniklerini ve adım adım yapılış sürecini içerir. Başarılı bir amigurumi için şu adımları takip edin:

 1. Malzeme Seçimi:
  • Yün veya pamuk gibi yumuşak ve işlenmesi kolay iplikler.
  • Uygun boyutta tığ veya örgü şişi.
  • Dolgu malzemesi olarak genellikle sentetik elyaf.
  • İsteğe bağlı olarak, gözler için düğme veya güvenlik gözleri.
 2. Temel Tekniklerin Öğrenilmesi:
  • Sihirli halka (magic ring) tekniği ile başlama.
  • Sık iğne, arttırma ve azaltma tekniklerinin uygulanması.
  • Parçaların birleştirilmesi ve detayların eklenmesi.
 3. Tarifin Takibi:
  • Tarifte belirtilen sırayla parçaları tamamlayın.
  • Dikkatli bir şekilde dolgu yapın, fazla sıkı veya gevşek doldurulmamalı.
  • Göz, burun gibi aksesuarların eklenmesiyle karakterinize hayat verin.

Amigurumi Oyuncak Yapılışı: İpuçları ve Püf Noktaları

Yeni başlayanlar ve deneyimli örgücüler için amigurumi yaparken dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar:

 • Sabır ve Pratik: Amigurumi, özellikle detaylı modeller için sabır ve pratik gerektirir.
 • İp Kalitesi: Yüksek kaliteli iplikler, daha dayanıklı ve estetik oyuncaklar yaratmanıza yardımcı olur.
 • Göz Detayları: Karakterin ifadesini belirleyen en önemli öğedir. Güvenlik gözleri veya işlenmiş gözler kullanabilirsiniz.
 • Dikiş Teknikleri: Parçaları birleştirirken düzgün ve sağlam dikişler yapmaya özen gösterin.
 • Yaratıcılığınızı Konuşturun: Tarifleri birer rehber olarak kullanın ama kendi yaratıcılığınızı da işin içine katın.