Bonsai Ağacı Bakımı ve Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Bonsai Rehberi

Bonsai Ağacı Bakımı ve Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Bonsai Rehberi

Bonsai ağacı, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de yoğun şekilde ilgi görmektedir. İlk olarak günümüzden asırlar öncesinde Çin’de başlayıp daha sonra Japonya’ya ve oradan da tüm dünyaya yayılan bitki geliştirme sanatı Bonsai, kendine has teknikleri olan bir hobi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Siz de bu keyifli ve faydalı hobiler arasında yer alan Bonsai ağacı yetiştirilmesiyle ve bakımıyla yakından ilgileniyorsanız, bu yazımızda faydalı içeriklerle detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bonsai Bitkisi Nedir?

Bonsai bakımı tekniklerinden önce Bonsai bitkisinin ne olduğuna değinmek gerekir. Bonsai, küçük ağaççık denilebilecek boyutlarda olan bitkilerdir. Japonca kelimeden türetilen Bonsai sözcüğü, bon ve sai şeklinde iki farklı kelimenin birleşiminden oluşmaktadır. Japoncada bon kelimesinin anlamı saksı veya tabak iken, sai de tahmin edeceğiniz gibi ağaç demektir. Dolayısıyla Bonsai, esasında saksıdaki ağaç anlamına gelmektedir.

bonsai bakımı

Boyut bakımından normal ve bildiğimiz ağaçlara göre çok ufak yapıda olan Bonsailer, görünüş açısından bu şekilde gözükseler de standart bir ağaçtan genetik olarak farklılığa sahip değildir. Bir başka deyişle Bonsailer, bazı tekniklere sadık kalınarak saksıda yetişmeye alıştırılmış minyatür ağaçlar olarak kabul edilmektedir. Bu tekniklerin başarılı bir şekilde uygulanması halinde, siz de herhangi bir ağacı veya bitkiyi Bonsai ağacı haline getirebilirsiniz. Ancak bir fidanın yaşlı bir ağaca dönüşmesi için gerekli olan zaman Bonsai ağacı bakımı sürecinde farklı teknikleri uygulayarak hızlandırılmaktadır. Dolayısıyla esasında geçen zaman itibarıyla genç bir fidan olmasına rağmen bu ağaç olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazanarak saksıda yetiştirilebilmektedir. Bunun için bazı budama ve dalları biçimlendirme teknikleri çok önem taşımaktadır.

Bonsai Bitkisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bonsai bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler bulunmaktadır. Öncelikle ağacın sulama teknikleri çok önemlidir. Küçük ağacınızı aşırı sulamaktan kaçındığınız kadar susuz da bırakmamaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü gereğinden yani bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarından fazlasıyla sulanan bitkinin kökleri çürüyecektir. Aynı şekilde yeterince su verilmeyen Bonsai bitkisinin kökleri de kuruyarak öleceği için düzenli olarak ideal seviyede sulamaya dikkat edilmelidir.

bonsai ağacı bakımı

Bonsai bitkisinin sulama işlemleri sırasında kafalara takılan ilk soru işareti, su miktarını nasıl belirlenmesi gerektiğidir. Bonsai bakımında su miktarını belirlerken toprağı baz almak gerekir. Bu işlem için bitkinin toprağına dokunarak nem seviyesini kontrol edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sulama yapılırken bitkinin saksısının altında bir miktar su bırakmak faydalı olacaktır. Bu sayede ihtiyacı olduğunda Bonsai bitkisi bu bölümden suyu toprağı ile çekecektir. Toprağının her bölgesinin nemli olduğuna dikkat etmeniz de önemlidir. Sulama yaparken toprağın her bölgesinin ıslanmasına özen göstererek kuru yer bırakmamanız tavsiye edilmektedir. Bu koşul sağlıklı Bonsai ağacı yetiştirebilmek için çok önemlidir.

Bonsai Ağacı Nasıl Budanır?

İnternet üzerinde Bonsai ağacı bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını arayan kişiler en çok Bonsai ağacının budama işlemlerinin hangi teknikler kullanılarak ve nasıl yapılacağını merak etmektedir. Bonsai ağacı budamak için en doğru zaman ilkbahar ile sonbahar arasındaki dönemdir. Özellikle kış mevsimi Bonsai ağacının budanabileceği en kötü zaman olarak belirtilmektedir. Çünkü soğuk hava koşullarında bitkinin gelişimi için ideal ortam olmadığı, sıcaklığın ve güneş enerjisinin yetersiz kaldığı bu dönemde Bonsai bitkisi gelişmemektedir. Dolayısıyla Bonsai bitkisini budarken en doğru zamanda hareket etmeyen bir kişi yaz mevsimiyle sonbahar arasında bu işlemleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

bonsai budama

Bonsai budama şekilleri birden fazla yöntemden oluşmaktadır. Aralarında şekillendirme budaması, bakım budaması, çimdikleme gibi tekniklerin bulunduğu Bonsai budama işlemlerinde hangi Bonsai ağacı türüne sahipseniz ona uygun tekniği tercih etmenizde fayda vardır. Bonsai budaması yapıldıktan sonra sulamasını yağmurlama yöntemiyle vermek çok faydalıdır. İlk can suyunu alan Bonsai ağacı, yağmurlama tekniğiyle gövdesini de ideal şekilde nemlendirebilme şansı bulmaktadır.

Bonsai İçin Saksı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her iki veya 3 yılda bir Bonsai ağacının toprağının değiştirilmesi gerekmektedir. Tüm bitkilerde olduğu gibi Bonsai ağacı da aynı toprakta daima yaşayamamaktadır. Çünkü toprağın mineraller bakımından fakirleşmesi, bitkiyi günden güne güçsüz hale getirecektir. Bonsai ağacının ideal şekilde topraktan beslenebilmesi için toprağını belirli aralıklarla değiştirmekte fayda vardır.

bonsai saksı

Bonsai ağacı için saksı seçiminde ağacın türüne göre ideal olarak tavsiye edilen boyutlarda saksı almak önemlidir. Ficus Bonsai bakımı için orta büyüklükte bir saksınızın olması yeterlidir. Bonsai bitkisi için saksı seçimi yapılırken saksı boyunun ağacın üçte ikisine denk gelmesine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte saksıların plastik veya ahşap materyalden üretilmiş olmasının bir önemi yoktur. Bonsai bitkisi için saksı seçimi yaparken bitkinin yaşına ve gelişimine uygun saksıların tercih edilmesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda Bonsai ağacının konulduğu saksının altına çakıl taşı konulması da önemlidir. Bu sayede bitkinin kökleri sulama sırasında fazla suya maruz kalıp çürümeyecek ve daha sağlıklı kalabilecektir.

Bonsai Bitkisinin Türleri Hangileridir?

Bonsai ağacının farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar yetiştirildikleri yer ve koşullara göre farklı şekillerde adlandırılmıştır. Ficus, nandina, zelkova gibi farklı isimlerle adlandırılan Bonsai ağacı türleri arasından siz de bakımını en kolay şekilde yapabileceğiniz özelliklere sahip bitkiyi seçerek evinizde güzel bir ortam ayarlayabilirsiniz. Bonsai çiçeği bakımı işlemlerinde bitkinin doğrudan güneş ışığı görmesini engellemeniz gereklidir. Diğer saksı bitkilerine kıyasla daha narin yapıda olan Bonsai ağacının kesinlikle direkt güneş ışığı görmemesi gerekmektedir. Her ne kadar gelişim için aydınlık ortam arasa da doğrudan gelen güneş ışınları bitkinin yapraklarında yakıcı etkiye neden olmaktadır. Bu yüzden Bonsai ağacının saklıklı gelişimi için onu direkt güneş ışığından korumak faydalı olacaktır.

bonsai çeşitleri

Bonsai bitkisinin bakımında ayrıca rüzgar veya klima gibi soğuk hava akımına da dikkat edilmelidir. Salon bitkileri arasında oldukça hassas yapıya sahip olan Bonsai bitkisinin hava akımına maruz kalmaması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte Bonsai bitkisini kapalı ve karanlık ortamda yetiştirmeye kalkmak hüsranla sonuçlanacaktır. Gündüz vaktinde olabildiğince aydınlık bir ortamda kalıp güneş enerjisinden faydalanması gerekmektedir. Bonsai çiçeğinin bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını arayan kişilerin bakım işlerine topraktan başlamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü Bonsai ağacının sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için “akadama” adı verilen toprağa ihtiyaç duyulmaktadır. Volkanik kil türü olan bu toprak, tüm dünyada Bonsai bitkisi toprağı olarak kabul görmüş, doğal toprak türüdür. Japonya’daki orman bölgelerinden alınan ve sterilize edilen bu toprak, Bonsai ağacının en sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebileceği bir topraktır.

Bonsai Çeşitleri Nelerdir?

Bonsai ağacının veya bitkisinin pek çok farklı çeşidi olduğu bilinmektedir. Özellikle nandina Bonsai bakımı işlemleri için detaylı bilgiye sahip olmak isteyen kişiler de bu tür Bonsai çeşitlerine dikkat etmelidir. Çünkü Bonsai ağacı yetiştirirken kullanılacak teknikler de ağacın yaşına, türüne ve şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok dikkat çeken Bonsai çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ficus,
 • Aser,
 • Platanus,
 • Carmona,
 • Schefflera Arboricola
 • Carpinus,
 • Ardıç

Bonsai bitkisi, standart ağaçlara kıyasla çok daha hassas bir bitki olarak bilinmektedir. Bu nedenle zelkova Bonsai bakımı özen ve deneyim isteyen bir süreçtir. Japonların dünyaca ünlü Bonsai ağacının yetiştirme yöntemlerine mutlaka uyulması gerekmektedir. Bu sayede bitkiler saksıda daha uzun süre boyunca hem estetik hem de sağlıklı biçimde yaşayabilmektedir.

Bonsai Bitkisi Çiçek Açabiliyor Mu?

Bonsai bitkisinin bazı türleri belirli dönemlerde çiçek açabilirken bazılarında ise sadece yapraklar gelişim göstermektedir. Bonsai çiçek bakımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için Ficus Bonsai bitki türünün çiçek açtığını söylemek mümkündür. Bitki kökünden çıkartılarak üst kısımlara yükselen çiçeklere sahip olan Ficus Bonsai türünün bakımı da bir hayli zor olabilmektedir. Çünkü zaten kendi yaprakları ve gövdesiyle oldukça narin ve hassas bir yapıda olan Bonsai ağacının çiçekleri ayrı ilgi beklemektedir.

bonsai çiçek açar mı

Bonsai ağacının bakımında yapraklarının ve çiçeklerinin de özel ilgiye ihtiyacı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle sulama işlemleri sırasında hem yapraklara hem de çiçeklere bir miktar su püskürtülmesi bitkinin daha sağlıklı yapıya kavuşmasında yardımcı olmaktadır. Bonsai ağacının bakımında sulama işlemleri yapılırken, bu bitkinin minyatür bir ağaç olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden zamanı geldiğinde dallarının budanması veya şekillendirilmesi de gerekecektir. Bonsai çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını arayan kişiler de sahip oldukları Bonsai ağacının türüne göre ideal teknikleri uygulamalıdır. Özellikle Bonsai ağacının bakımında doğru mevsimin, doğru tekniklerin ve eksiksiz ilginin çok büyük önemi ardır.

Bonsai Bitkisi Hediyelik Eşya Kategorisinde Yer Alır Mı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören Bonsai ağacı veya bitkisi, botanik bilimiyle ilgilenen veya evinde farklı bitkileri yetiştirmeyi seven kişilerin favorisi haline gelmiştir. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve özel yetiştirme teknikleri kullanılarak minyatür ağaç görünümüne kavuşturulduğu için Bonsai bitkisinin ev aksesuarı olarak da yoğun ilgi çeken bir ürün olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden yeni ev sahibi olanlara veya ev dekorasyonunda doğal seçenekleri tercih etmek isteyenlere güzel bir alternatif olarak Bonsai bitkisi verilebilmektedir.

Görüldüğü üzere hediyelik eşya kategorisinde yer alan Bonsai bitkisi bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Bu yüzden evinde farklı ve ilgi çekici bir aksesuar bulundururken doğal görünümden yana tercihini kullanan kişiler için bir numaralı tercih olarak öne çıkmaktadır. Siz de firmamızın kurumsal internet sitesi üzerinde yer alan hediyelik eşya kategorileri arasında Bonsai bitkisini bulabilir, en uygun fiyatlarla satın alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Gerçek Bonsai bitkilerinin özenle yetiştirilmiş kaliteli köklere sahip olan türlerini, başka bir yerde bulamayacağınız en uygun fiyatlarla satın almak için tek yapmanız gereken firmamızın kurumsal internet sitesini ziyaret etmenizdir.

Bonsai Bitkisinin Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Bonsai bitkisi için ideal ağaç seçimi de önem taşıyan bir konudur. Dolayısıyla her ağaçtan Bonsai ağacı yapılamayacağı için ilk başta doğru adımı atmak önemlidir. İç mekanda, ev ve ofis ortamında Bonsai ağacı olarak büyüyebilen çok sayıda ağaç bulunmaktadır. Ancak bunlar arasında tüm dünya çapında en çok tercih edilen tür, Ficus Bonsai ağacı olarak bilinmektedir. Çünkü bu Bonsai bitkisinin bakımı en kolay olmasının yanı sıra bitkinin gelişmesi için ev ortamında ideal atmosfer yaratılabilmektedir. Bunun dışında iç mekanda kullanılan popüler Bonsai ağaçları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Crassula (yeşim ağacı)
 • Ligustrum (kurbağrı ağacı)
 • Carmona (fukien tea)
 • Schefflera Arboricola (bodur şemsiye ağacı)
 • Sageretia (erik)
bonsai bakımı nasıl yapılır

Siz de bu tür Bonsai ağaç türleri arasında evinizde yetiştireceğiniz türü, başka bir yerde bulamayacağınız en uygun fiyat seçenekleriyle hediyelik eşya satışı yapan firmamızın geniş ürün yelpazesi içinde bulabilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli hizmet sunan firmamızda, her bütçeye uygun gerçek Bonsai ağaç türleri satışa sunulmaktadır.

Güneş Işığı Almayan Bonsai Bitkisi Gelişir Mi?

Estetik ve ilgi çekici görünüme sahip olan Bonsai çeşitleri ve bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Evinizin koşullarına uygun Bonsai ağacı türü seçerek çok daha kolay bir şekilde sağlıklı ve güzel görünüme sahip Bonsai bitkinse sahip olabilirsiniz. Ancak ilk önce sabırlı olmanız tavsiye edilir. Çünkü Bonsai bitkisinin yetiştirilmesi ciddi zaman alan bir süreç olduğu için kimse hızlı ve kolay bir şekilde bu bitkileri yetiştirebileceğini düşünmemelidir. İdeal bakım ortamını sağlamak da işin en önemli noktalarından biridir. Doğru Bonsai fidanı seçimi yaparak bitkinin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesinde önem arz eden ilk adımı atabilirsiniz.

bonsai nasıl bakılır

İlk defa Bonsai yetiştirecek kişilere genellikle bodur çalı türleri önerilmektedir. Çünkü kolay bakım istedikleri ve özellikle fazla budama işlemi gerektirmedikleri için Bonsai ağacı yetiştirmede yeni ve deneyimsiz olanlara bu türlerle başlamaları tavsiye edilir. Bonsai ağacı güneş ışığı almayan yerleri sevmemektedir. Bu yüzden karanlık ve loş ortamlarda Bonsai bitkisini sağlıklı bir şekilde yetiştirmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak güneş ışığı konusunda dikkatli ve özenli olmakta fayda vardır. Çünkü doğrudan güneş ışığına maruz kalan Bonsai ağacının yaprakları güneş ışınlarından olumsuz etkilendiği için çok kolay bir şekilde kuruyup solabilmektedir.

Süslü Bonsai Bitkileri Nerelerde Kullanılır?

Bonsai bakımı zor olmayan fakat ihmal edilmeye de gelmeyen bir bitki yetiştirme tekniğidir. Uzun ömre sahip Bonsai ağaçlarını yetiştirebilmek için doğru ortamı ayarlamak faydalı olacaktır. Ev ve ofis ortamında sık sık kullanılan popüler doğal bitkiler arasında yer alan Bonsai ağaçları, internet üzerinden hediyelik eşya satışı gerçekleştiren firmamızın da geniş ürün yelpazesi içinde kendine yer bulabilmektedir. Siz de evinizde, işyerinizde, ofisinizde veya dükkanınızda kapalı mekanda yetişen minyatür bir ağaca sahip olmak istiyorsanız, hemen firmamızın internet sitesi üzerinden bütçenize en uygun fiyatlarla Bonsai ağacı satın alabilirsiniz.

bonsai ağacı

Günümüzde giderek daha da popülerleşen ve küçük büyük demeden herkesin evinde en az bir tane örneğinin bulunduğu Bonsai ağaçları yetiştirirken önerilen tekniklere harfiyen uyulması gerekmektedir. Bonsai ağacı yetiştirirken öne çıkan tekniklerden bazıları şunlardır:

 • Tohumdan Bonsai yetiştirime
 • Fidan yöntemiyle Bonsai yetiştirme
 • Çelik yöntemiyle Bonsai yetiştirme
 • Havai köklendirme yaparak Bonsai yetiştirme
 • Yamadori tekniğiyle doğadan toplayıp Bonsai yetiştirme
 • Laboratuvar ortamında kültürlenme yaparak Bonsai yetiştirme

Tüm bunların dışında firmamızın geniş ürün yelpazesi içinde yer alan Bonsai ağaçlarını satın alarak kendi evinizde veya iş yerinizde de hemen Bonsai ağacı yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Hediyelik eşya kategorisinde yer aldığı için sevdiklerinize özel günlerinde hediye olarak da verebileceğiniz bu minyatür ağaçları başka bir yerde bulamayacağınız en uygun fiyatlarla satın almak için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Ortalama Bonsai Bitkisi Fiyatları

Her bütçeye uygun fiyat seçenekleriyle Bonsai ağaçlarına internet üzerinden ulaşmak için firmamızın web sitesini kullanabilirsiniz. Yılın sadece belirli bir döneminde değil, dört mevsim boyunca en uygun ve avantajlı fiyatların yer aldığı firmamızda, bütçe dostu fiyat politikası uygulanmaktadır. Bu sayede evinizde, ofisinizde hem aksesuar hem de bir hobi niyetine yetiştirebileceğiniz en güzel Bonsai ağacı türlerini firmamızın geniş ürün yelpazesi içinden gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz. Firmamızın internet sitesini ziyaret ederek aradığınız Bonsai ağacı türüne tek tıkla sahip olabilirsiniz.