Evdeyken Yapılabilecek 12 Aktivite Önerisi - #EvdeAktivite Zamanı!

Evdeyken Yapılabilecek 12 Aktivite Önerisi - #EvdeAktivite Zamanı!

Evde kaldığınız zamanlarda canınız hiç sıkılmasın istiyorsanız evde yapılacak aktiviteler ile eğlenceli ve yaratıcı zamanlar geçirebilirsiniz. Her ne kadar dış yaşam çoğu zaman pek çok önemli özellikler sunuyor olsa da evde yapılacak aktivitelerin fazlalığını görünce şaşırabilirsiniz. Evinizi önemli bir yaşam alanına çevirmek, keyifle zaman geçirmek için evde yapılacak aktiviteler büyük önem taşımaktadır. Her ev, çok pratik etkinlikler ile birlikte zamanın hızlı bir şekilde geçtiği, tüm aile bireylerinin severek katılım gösterdikleri bir alan haline dönüşebilir.

Evde kalmanın en kötü taraflarından birisi sıkılınca ne yapılır sorusuna yanıt bulamamaktır. Can sıkıntısı bir kere baş gösterdiğinde, o kadar katlanılmaz bir hal alır ki zaman bir türlü geçmek bilmez. Böyle anlarda yani sıkılınca yapılacak şeyler ile zamanın çabuk ve eğlenceli geçmesini sağlayabilirsiniz. Evde sıkılınca ne yapılır sorusu için verilen yanıtların fazlalığı sayesinde sadece evde kalmak zorunda olduğunuz günlerde değil, her zaman evde vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Sıkılınca yapılabilecek şeyler ilgi alanlarınıza ya da ev sakinlerinin sayısına göre değişim göstermekle birlikte her durumda sıkıntınızı gidermek için pek çok etkinlikten oluşmaktadır. Evde yapılabilecek aktiviteler ile ister kendi başınıza ister diğer ev sakinleri ile harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Anılarınızla Harika Bir Albüm Oluşturun

can sıkılınca ne yapılırDikkatinizi Çekebilir; #KendinYap Albüm Modelleri

Evde kalınan sürede sıklıkla geçmiş aklınıza gelebilir. Evde yapılabilecek hobiler arıyorsanız geçmişte yaşadığınız mutluluklara tekrar göz atmak ve o günleri anmak için albüm oluşturmak son derece güzel bir eylem olacaktır. Anılarınızı bir araya toplarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız gibi bulunduğunuz andan kurtularak, geçmişte sizi mutlu edecek anılara doğru bir yolculuk yaparak o günlerin tekrar yaşanmasını sağlayabilirsiniz. İster basit bir birliktelik ister düğün, doğum günü ya da özel davetler gibi anlarınızın fotoğrafları olsun, bu anları tekrar yaşamak için albüm oluşturmak evinizde yapabileceğiniz özel aktiviteler arasında öne çıkıyor.

Can Sıkıntısının Vazgeçilmezi Puzzle

evde sıkılınca ne yapılırDikkatinizi Çekebilir; Kişiye Özel Puzzle

Evde aktivite için puzzle her zaman en iyi seçeneklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Yapboz olarak da bilinen puzzle çeşitleri evde kaldığınız sürelerde can sıkıntınız için harika bir kolaylık sağlayacaklardır. Birbirinden farklı parça sayısına ve görsellere sahip olan yapbozlar ile isterseniz çok güzel bir manzarayı tamamlayabilir, dilerseniz tarihsel figürlerin portrelerini yapabilir ve uğraştığınız süre boyunca keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Dilerseniz parça sayısı fazla olan yapbozları tercih ederek uğraşma sürenizi de daha fazla arttırabilir, böylece zorlu ancak çok eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz. Yaptığınız yapbozları ise daha sonra odanızın en güzel köşesine asarak, odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

En Çok Oynanan Oyunlardan Tavla

evde yapılabilecek şeylerDikkatinizi Çekebilir; Kişiye Özel Tavla Modelleri

Tavla geleneksel olarak oynanan ve belki de can sıkıntısını en iyi şekilde geçirecek oyunlar arasında yer alır. Evde yapılacak şeyler arasında eğer iki kişilik bir oyun arıyorsanız, tavla sonu gelmez dakikalar yaşamanıza sebep olacaktır. Tavlada sürekli olarak hamlelerin yenilenmesi, her zaman farklı oynama taktiklerine karşılık vermesi ve rekabetli geçen mücadeleler ile birlikte oynaması büyük keyif veren oyunlar arasında yer almaktadır. Kardeşler, arkadaşlar arasında oynanabileceği gibi eşiniz ya da anne ve babanız ile de büyük rekabetler yaşayacağınız bir oyun olarak geçmektedir. Öğrenmesi ve oynaması da kolay olan tavlada ise en büyük etmen zarların düşme sayıları olacak, bu yüzden tavla oynarken şansın yanınızda olmanızı temenni edebilirsiniz.

Evinizde Sinema Kurun

sıkılınca yapılabilecek şeyler

Evde yapılabilecek şeyler arasında evde sinema keyfi yaşamak, evde kaldığınız günlerde vakit geçirmenin eğlenceli olduğu kadar aynı zamanda da geliştirici yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Birbirinden güzel filmleri izleyerek, vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız gibi aynı zamanda da dünya sinemasından örnekleri görerek, kültürel anlamda da büyük bir kazanım elde edersiniz.

Evinizde sinema sistemi kurmak için ise belirli noktalara dikkat edebilirsiniz. Öncelikle filmlerin izleneceği ekranın alınan seyir zevki açısından büyük önemi bulunmaktadır. Mümkünse filmleri bilgisayar ekranından değil, geniş ekran televizyondan seyretmeyi tercih edin. Eğer imkânınız varsa projeksiyon makinesi de satın alarak duvara ya da perdeye ekranı yansıtarak daha da geniş bir izleme açısı elde edebilirsiniz. Eğer televizyondan sinema izleyeceksiniz ve televizyonunuz akıllı özelliği yani internete bağlanma özelliği bulunmuyorsa, görüntü kablosu ile bilgisayarınızdan televizyon bağlantısı kurabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta da ses sistemi kurarak filmlerdeki gerçekçi görüntünün kalitesini daha fazla arttırabilirsiniz. En ince ve düşük frekanstaki sesleri bile duymanıza olanak tanıyan ses sistemleri sayesinde evinizde kendiniz ya da ev sakinleri için harika bir sinema ortamı oluşturabilirsiniz.

Online Dersler ile Yeni Bilgiler Keşfedin

evde sıkılınca yapılabilecek şeyler

Evde yapılabilecek hobiler arasında evde kaldığınız süreyi yaratıcı bir zamana çevirmek için online dersler çok iyi bir imkân sunuyorlar. İnternetin yaygınlaşması ve neredeyse her türlü eğitim faaliyetine olanak vermesi sayesinde, zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırarak online dersler ile ilgilenenlere istedikleri alanda ders almalarını olanaklı hale getiriyor.

İnternette online ders eğitimleri internetin sunduğu imkânlar ile her türlü alan hakkında bilgi öğrenmek için gönüllü ya da ücretle bu dersleri hazırlayanların videolarından oluşuyor. Bazı uygulamalar aynı zamanda interaktif olup ders alanın da katılımı sağlayarak sürecin daha verimli geçmesini sağlıyorlar.

Bir akvaryum sahibi olmak istiyor ancak nasıl akvaryum kurulacağını bilmiyorsanız online derslerden yararlanabilirsiniz. Ya da hiç yabancı dil bilmiyorsanız dil eğitim kursları internet üzerinden en çok tercih edilen dersler arasında yer alıyorlar. Dil biliyor ve yeni diller de keşfetmek istiyorsanız yine online dersler sayesinde dünyanın her yerindeki öğreticilerden bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Özellikle dil öğrenimi konusunda zaman bulamamaktan yakınanlar için evde bulunmak çok büyük avantaj sağlar ve bolca dil pratiği yapmanızı olanaklı hale getirir. Dilin yanında hiç bilmediğiniz bir spor öğrenebilir, yeni kültürler keşfedebilir, mekanik işlerde yeni yöntemleri görebilir ve daha pek çok alanda online dersler ile hem eğlenceli hem de yararlı zaman geçirebilirsiniz.

Daha Çok Eğlence İçin Aile Oyunları Oynayın

evde ailece zaman geçirmek

Aile ile sıkılınca yapılacak şeyler arıyorsanız aile oyunları birlikte vakit geçirmeniz için çok iyi tercih olacaktır. Birbirinden keyifli aile oyunları, çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin ilgisini çeken ve eğlenirken aynı zamanda da yaratıcı becerilerini geliştirmesini sağlayan oyunlar oluşmaktadır. Bu oyunlar ile birlikte tüm aile bireyleri bir arada olmanın hazzını yaşarken aynı zamanda ailenin küçük yaştaki üyeleri, birlikte aktivite yapılmaktan büyük keyif alacaklardır. Geleneksel aile oyunlarının yanında daha karmaşık ve kapsamlı aile oyunlarını da tercih edebilirsiniz. Hazır kutu oyunları pratik şekilde eğlenmek için iyi bir tercihtirler. Bunun yanında sessiz sinema, kör ebe ya da saklambaç gibi oyunlar da özellikle çocukların çok sevdikleri oyunlar arasında yer almaktadır. Eğer tüm aile bireyleri yetişkin ise bu durumda da doğruluk cesaret ya da nesne çevirme gibi oyunları tercih ederek neredeyse hiçbir ek malzemeye ihtiyaç duymadan evdeyken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Fast Slingpuck Hızlı Sapan Oyunu

sıkılınca ne yapılırDikkatinizi Çekebilir; Fast Slingpuck Hızlı Sapan Oyunu

Evinizde harika bir zaman geçirmek için Fast Slingpuck Hızlı Sapan Oyunu son derece güzel bir alternatif oluşturmaktadır. Evde yapılabilecek etkinlikler arasında ilginç oynanışı ve alışılmışın tarzında işleyişi işe dikkat çeken bu özel oyun ile keyifli zaman geçirmenin yanında yaratıcı bir şekilde de eğlenebilirsiniz. Oyunun kurallarının basit ve kolay olması da bu oyunu öne çıkaran diğer bir önemli etmen.

Esasında tavla gibi görünen bu oyun, yine tavla pulları ile oynanıyor. Oynamak için iki kişinin olması gerektiği oyuna başlamak için öncelikle siyah ya da beyaz taşlarından birisini seçin. Her oyuncu kendi tarafında bulunan lastikten yararlanarak oyunun orta kısmında yer alan delikten kendisine ait taşları en kısa sürede karşı tarafın alanına geçirmektir. Böylece en hızlı olan oyunda kazanıyor. Oyunun temel amacı en kısa sürede karşı taraftaki tüm pulları ele geçirmek. Ancak pullar el ile itilmez ve sadece lastik sapan kullanılarak itilmektedir. El ile müdahale olması esnasında bunu yapan oyuncu oyunu kaybeder. Oyun başlangıcında her oyuncu eşit taşa sahiptir yani 5 pul ile oynamaya başlamaktadır. Kendi alanındaki istediği her köşeye taşları dizebilir. Son derece keyifli bir zaman geçirmenizi sağlayan bu özel oyun her zaman farklı hamleler yapmaya olanak verdiği için başından saatlerce kalkmanızı garanti ediyor.

Sağlınızı İhmal Etmemek İçin Spor Yapın

evde sıkılınca spor yapmak

Evde kalınan günlerde sağlığınızı korumak adına evde yapılabilecek sporlar büyük yarar sağlayacaktır. Basit teknikler ile formunuzu koruyabilir ve dinç kalabilirsiniz. Özellikle evde kalınan günlerde daha fazla yiyecek ve abur cubur tüketimi arttığı göz önünde tutulursa, evde spor yapmanın önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bunun yanında evde spor yapmak harika bir zaman değerlendirme yoludur.

Evde yapacağınız sporlar için öne çıkan sportif aktivite temel pilates olmaktadır. Özellikle kilosunu korumak ya da aşırı kilolarından kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Bu kapsamda yapabileceğiniz birkaç hareket, çok kısa sürelerde bile dinç kalmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle karın bölgesinin çalışmasına neden olacak pilates hareketleri için öncelikle düz bir zemine yatın. Ardından karın ve kalçanızı sıkarak hafifçe yukarıya doğru karın bölgenizi kaldırınız. Bu hareket ilk başlarda zor olsa bile daha sonra alışkanlık haline gelerek hareketleri çok daha kolay şekilde yapmanızı olanaklı hale getirecektir. Bunun dışında yan bölgelerinizi formda tutmak için simit hareketi yapabilirsiniz. Küçük bir pet şişesini dolu halde elinize alınız ve en az 15 kez şişeyi tuttuğunuz kolunuzu kırmadan yukarıya ve aşağıya doğru bacaklarınıza paralel olacak şekilde hareket ettiriniz. Yan bölgenizde biriken yağları yakmak için son derece etkili bir yöntemdir. Bir başka yapabileceğiniz hareket ise şınav çekmektir ancak şınavı ellerinizden değil dirseklerinizden destek alarak yaparsanız vücudunuzun çok daha etkili şekilde yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu temel hareketler evdeyken daha verimli zaman geçirmenizi sağlayacağı gibi aynı zamanda da formunuzu dinç tutarak, kilo almanızın önüne geçecektir.

Evde Teraryum Yapın

evde yapılabilecek hobilerDikkatinizi Çekebilir; Evde Kolay Teraryum Yapımı

Ev dekorasyonu için dikkat çekici bir parça oluşturmak istiyorsanız evde yapılacak hobiler arasında öne çıkan teraryum yapabilirsiniz. Farklı ve egzotik görünümleri ile bulunduğu ortama farklı bir hava katan teraryumlar çiçek severlerin en çok ilgi gösterdikleri alanlar arasında yer alıyorlar.

Temel olarak minyatür bir bahçe ya da doğadan bir köşe yapmanızı olanaklı hale getiren teraryum yapımı için tamamen hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Teraryum yapmak için öncelikle hangi bitkilerin böylesi bir uğraş için uygun olduğunu öğrenmeniz. Teraryum fanusunun nemli olması gerekir çünkü bitkilerin yapısı için bun ihtiyaç bulunmaktadır. Eğer nemli ortamlarda yaşamayan bitkileri kullanırsanız kötü bir deneyim yaşayabilirsiniz. Daha sonra teraryum için kullanacağınız fanusu ya da akvaryumu seçebilirsiniz. Fanus seçerseniz her açıdan eşit şekilde bitkilerinizin görünmesini sağlayacağı için daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz. İçinde kullanacağınız bitkilerin de çok fazla büyümemesine özen gösterin, aksi halde çok büyümeleri durumunda tüm tasarımı bozabilir ya da fanusun dışına çıkmak isteyebilirler. Eğer ilk kez yapıyorsanız bitkilerin kolay bakılabilir türden olmasına özen gösteriniz. Kendi malzemeleriniz ile teraryum kurabileceğiniz gibi daha kolay olması bakımından özellikle ilk sefer teraryum setlerinden de yararlanabilirsiniz.

Bitki ve fanus seçiminden sonra ise torf toprak, çakıl taşları, odun kömürü gibi malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle torf toprak bitkinizin canlı kalması için son derece önemlidir. Tüm malzemeleri elde ettikten sonra basitçe çakıl ve torf toprağı zemine koyarak bitkilerinizi ve diğer süs eşyalarınızı oluşturabilirsiniz. Bu süreç tamamen sizin yaratıcı hayal gücünüze kaldığı için farklı teraryumlar yaparak birbirinden güzel doğadan manzaralara sahip olabilirsiniz. Eğer yarı açık bir fanus seçmişseniz bitkilerinizin de zamanla sulama gerektirdiğini, bunun için de fısfıs gibi aletler kullanarak sulama yapabileceğinizi unutmayın.

Konsol ve PC Oyunları Oynayın

evde aktivite

Video oyunları ilk çıktıkları zamanlarda basit grafikleri ve konuları ile sadece çocukların ilgilendikleri bir aktivite olarak görülmüştü. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve imkânlar sayesinde pek çok video oyunu adeta bir sinema tadında keyif almanızı olanaklı hale getiriyorlar. Gerçeğe yakın grafikleri, özel olarak bestelenmiş müzikleri, ilgi çekici konuları ile başında saatlerce geçireceğiniz video oyunları evde kalınan günlerde vakti değerlendirmek için iyi bir tercih olabilirler.

Günümüzde neredeyse her alanda ve konuda oyun çıktığı için eğlenirken öğrenmek isterseniz simülasyon ya da bulmaca merkezli oyunları da tercih edebilirsiniz. Bu tür oyunlar, gerçeğe yakın dinamikleri sayesinde oyunun konusunu bizzat deneyimlemenize olanak verirler ve böylece oyun oynarken belirli kazanımları da beraberinde getirirler. Ancak video oyunlarını göz ve genel sağlığınız için belirli zamanlarda tutmaya özen gösterin.

Çocuklarla Boyama Yapın

çocuklar için evde aktivite

Evde kalınan günlerde en fazla çocuklar sıkıntı duymaktadırlar çünkü onların enerjik yapıları sürekli yeni aktiviteler istemektedir. Çocuklarınız ile keyifli vakit geçirmeniz sağlayacak en kolay ve eğlenceli yöntemlerden birisi boyama yapmaktır. Çoçuklar için evde aktivite seçenekleri arasında pek çok ailenin tercihi olan boyama yapmak ile çocuğunuzun can sıkıntısının geçmesine neden olacağınız gibi aynı zamanda da onun temel motor becerilerinin de gelişmesine olanak verirsiniz.

Çocuğunuz ile boyama yapmak için ise pek çok alternatif mevcut. İsterseniz hazır boyama kitaplarındaki figürleri boyayabilirsiniz ancak daha da eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız, bu durumda nesne boyamaya da geçebilirsiniz. Evinizde unuttuğunuz ya da eskiyen nesneleri yeniden değerlendirmek için uygun boyalar ile onları değerlendirebilir ve aynı zamanda çocuğunuzun da eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ahşap malzemeleri seçmeniz halinde çok daha kolay şekilde boyama yapabilirsiniz. Eğer bu durumdan büyük keyif aldıysanız, sıkılacak yapılacak şeyler arasında daha da etkili olmak istiyorsanız çocuğunuzla duvar boyamak da ilginç ve çok eğlenceli bir aktivite olacağı gibi aynı zamanda evinizi de yenilemenize olanak verecektir.

Çocuklar İçin Hafıza Oyun Kartları

evde çocuklar için etkinlikDikkatinizi Çekebilir; Bilim İnsanları Oyun Kartları

Can sıkılınca ne yapılır sorusunu çocuklarınız sıklıkla soruyorsa bu durumda onların hem keyifli hem de öğretici bir zaman geçirmeleri için hafıza kartları ile oynamasını sağlayabilirsiniz. Hafıza kartları, çocuğunuzun bellek gelişimi üzerinde büyük etki sundukları gibi aynı zamanda da ince ve kalın motor becerilerinin de gelişmesine, kendisini daha iyi ifade etmesine, yanıldığında gülmesine ve doğru bulduğunda ise büyük sevinç duymasını sağlayacaktır. Hafıza kartları pek çok alanda; hayvanlar, meyveler, araçlar vb. hazırlandığı için aynı zamanda da bu nesnelerin de öğrenilmesini sağlayacaklardır.