Viski Taşı Nedir, Ne İşe Yarar? Viski Soğutma Taşı Kullanımı

Viski Taşı Nedir, Ne İşe Yarar? Viski Soğutma Taşı Kullanımı

Detaylı İncelemek İçin ? Viski Taşı

Viski içmeyi seviyorsanız ya da viski içmeye başlayacaksanız viskiyle ilgili genel literatürü ve kullanılan ekipmanları da bilmeniz gerekir. Viski bilindiği üzere özel damıtma yöntemleri ile yapılan bir içkidir. Özel aromasını içinde kullanılan tahılların yetiştikleri ortama, damıtma yöntemlerine ve viskiyi yapan kişinin özelliklerine göre taşıyor olsa da tadını etkileyen önemli bir hususta viskinin içilme yöntemleridir. Eğer yanlış bir şekilde viski içecek olursanız, viskinizden alacağınız tat bozulacağı için iyi bir tadım eylemi gerçekleştirememiş olacaksınız. Viski tadımını etkileyen önemli faktörlerin başında ise viski taşı gelmektedir. Viski taşı ne işe yarar yanıtı sayesinde viskinizi son derece keyifli bir şekilde içebilirsiniz.

Viski Taşı Nedir?

Viski taşı nedir sorusunun yanıtını vermek için öncelikli olarak bilinmesi gereken bazı viskileri soğuk olarak içmek tadını ortaya çıkarmak açısından önemlidir. Viskinin karakteristik özelliği burun ve damakta kendisini göstermektedir. Bourbon ve Tennessee viskileri buz ile alındığında notalarının açığa çıkması adına oldukça önemlidir. Bu viskilerin yanıksı, karamel ve mısır karışımı tatlarını ortaya çıkaran soğuk bir tattır. Çünkü adı geçen viskilerin yapıldığı ortam, soğuk hava koşullarında şekillendiği için bu viskileri soğuk olarak tüketmek notalarını ortaya çıkarmak açısından önem taşır. Ancak soğutma için doğrudan buz kullanıldığında viskinin tadında su salınımı nedeniyle değişimler oluşacağı için bu soğutma işlemini buza güçlü bir alternatif olarak viski taşı yapmaktadır. Viski taşı çelik, plastik viski taşı, granit viski taşı, mermer viski taşı gibi farklı şekillerde kullanıma sunulurlar. Genel itibariyle küp şeklinde imal edilip kullanıma sunulurlar. Viski taşının en büyük özelliği ise buz gibi tükenmemesidir. Uzun süreli kullanımlara, tekrar tekrar içki keyfinize eşlik edecek bir yapıda üretilmiştir.

viski taşı ne işe yarar

Viski Taşının Kullanımı Nasıldır?

Viski taşları ya da viski soğutma taşı yapıları gereği tükenmezler, bu yüzden basit bir kullanım tekniğine sahiptirler. Viski taşı nasıl kullanılır yanıtı için şu adımları takip edebilirsiniz: İçkinizi yudumlamanın birkaç saat öncesinde en az 2 – 3 saat olmak üzere buzluğa yerleştirilir. Buzlukta bekletilen viski taşları tüm soğuğu yapılarındaki hava gözeneklerine hapsedeceklerdir. Daha sonra, yeterli soğukluğa ulaştıktan sonra buzluktan çıkarılır ve viski kadehinizin içine atılarak viskinizi soğutma işlemi gerçekleştirir. Tekrar viski taşı kullanımı halinde yine viski taşlarını buzluğa koyup bekletmek gerekmektedir. Ayrıca viski taşları sadece viskiler için değil istediğiniz her türlü içecek için de kullanabilirsiniz.

viski taşı nasıl kullanılır

Viski Taşının Buzdan Ne Farkı Var?

Temel olarak ikisi de soğutma işlemini yapmalarına rağmen viski gibi karakteristik notaların baskın olduğu bir içkide buz kullanmanın içim eylemi için zararı bulunmaktadır. Esasında tüm içkiler için buz kullanımı su salınımı yapması nedeniyle tercih edilmemelidir. Çünkü içkilerin içindeki notalar ve alkol oranın korunması keyifli bir içim deneyimi için önemlidir. Ancak buzun viski taşından farkları sadece bunlarla sınırlı değildir. Her ne kadar buz kullanmak bir zevk meselesi olsa da yanlış buz kullanımı sonucunda içkiden alacağınız deneyim oldukça azalacaktır.

Viskiye buz koyulduğunda buzun kısa sürede erimesi ile su salınımı ortaya çıkmaktadır. Viski gibi özellikli içkilerde ise alkol oranı oldukça önemlidir. Single malt ya da harman viskilerinde alkol oranındaki bir değişiklik içkinin vereceği tadı doğrudan etkilemektedir. Su ise alkol ile karıştığında baskın çıkan bir sıvı olduğundan, alkolün etkisini azaltır ve viskinin de giderek tatsızlaşmasına neden olur.

Bir diğer önemli nokta, viskileri ayıran özel olarak baskın çıkan notalarıdır. Bu notalar, viskilerin yapılışlarına göre farklılık gösterirler ve karamelize, vanilya, turunçgil, limon, füme, mısır, yanıksı gibi notalar barındırırlar. Notaların baskın olması viski severlerin tercihlerini etkilemektedir. Bu yüzden buz koyulduğunda viski aniden soğur ve tüm nota özelliklerinin çabucak uçmasına neden olur. Çünkü notalar ideal içme sıcaklığında kendilerini göstermektedirler. Aynı zamanda buzun neden olduğu salınım nedeniyle de içkinin içindeki bazı moleküller kimyasal tepkimeye girerek farklı notaların ortaya çıkmasına neden olurlar. Özellikle İrlanda viskileri için buz kullanmak, içkilerin kendilerine özgü yapılarını değiştirmek anlamı taşıyacağı için asla tavsiye edilmemektedir. Viskinin bir keyif içkisi olduğu göz önüne alınırsa, buz kullanımından kaçınmak iyi bir içki deneyimi için önemli bir nokta olarak belirmektedir. Ayrıca viski taşı çantası sayesinde de kendinizi viski içme havasına iyice sokabilirsiniz. Uzun süreli kullanım düşünüldüğün de buzlar masraflı olduğu için viski taşı fiyat açısından da öne çıkmaktadır.

viski taşı

Viski Taşını Hangi Bardaklarda Kullanabilirsiniz?

Viski taşı ne işe yarar sorusu için bardak kullanımı da önemlidir. Her ne kadar tüm bardaklarda kullanılacak bir özelliğe sahip olsa da viskinizden daha fazla keyif almanız için özellikli bardaklarını kullanabilirsiniz. Viski taşı, viskinin notalarını ve aromasını ortaya çıkaran en iyi bardaklardan olan Glencairn bardağı ile oldukça iyi bir uyum sağlamaktadır. Aynı zamanda alışılmış viski bardakları olan Tumbler ya da Riedel gibi geniş ağza sahip bardaklarda da viski taşını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Viskinin tadının ve aromasının ortaya çıkması için bardak seçiminde de dikkatli olmanız önemli bir konudur.

Viski Taşı Kullanırken Dikkat Edilecekler

Viski taşını ya da viski taşı seti kullanırken belirli noktalara dikkat etmeniz, taştan daha iyi bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Bu kapsamda şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • Viskiniz eğer salt malt viski ise buz kullanmaktan özellikle kaçınmanız gerekir. Çünkü single malt viskiler özel olarak imal edilirler ve yüzde yüz arpa ihtiva ederler. Malt viskilerin üretilmesinde geleneksel bakır imbikler kullanıldığı için tadının bozulmaması için dışarıdan herhangi bir müdahalenin yapılmaması gerekmektedir. Viski severlerin sık tercih ettiği bu viskilerde armut, elma, vanilya, limon, bal, zencefil, tarçın, portakal, baharat gibi notalar bulunur ve buz ile temas halinde notaların özellikleri kaybolur. Bu yüzden özellikle single malt seviyorsanız mutlaka viski taşı kullanmanız gerekir.
  • Viski taşlarını soğuttuğunuz dondurucu ya da buzdolabında koku salgılayacak gıdaların olmamasına özen gösterin. Aksi halde gıdanın kokusu taşlara işleyebilir ve bu koku daha sonra viskinize ya da diğer içeceklerinize etki edebilir. Viski gibi koku özelliği baskın olan içeceklerde özellikle bu noktaya özen göstermeniz gerekir.
  • Viskilerin ideal içme sıcaklıkları vardır ve bunları göz önünde bulundurarak viski taşlarını kullanmanız gerekmektedir. Örneğin single malt viskiler oda sıcaklığında içildiklerinde çok daha baskın notalarını gösterebilmektedirler. Ancak Bourbon ya da Tennessee viskileri soğuduklarında mısır notalarını daha baskın bir şekilde ortaya çıkardıkları için, içim açısından daha büyük bir keyif sunmaktadırlar.
  • Viski taşlarınızı her kullanım sonrasında yıkamanız önemlidir. Çünkü kullandığınız içeceğin notaları ya da tadı taşlarda kalabilmektedir. Bu durumda ister farklı içkiler isterseniz aynı içeceklerde kullanmış olun mutlaka kullanım sonrasında taşları yıkamanız gerekmektedir. Taşları sadece viskide kullanıyor olsanız bile temizlik işleminizi yapmalısınız. Çünkü viskiler, birbirlerinden baskın olan tatları ve kokuları ile ayrılırlar. Örneğin siz single malt viski ile harman bir viskiyi birbirine karıştırırsanız ortaya oldukça kötü bir viski tadı çıkacaktır. En ufak bir temasın bile viskinin tadını değiştirdiği göz önüne alınırsa viski taşlarının temizlenmesi daha iyi anlaşılacaktır.
  • Viski taşlarını farklı içecekler için kullanabileceğiniz gibi bu durumdan kaçınmanız taşların daha uzun süreli kullanımları için yararlı olacaktır. Özellikle birbirinden tamamen farklı içecekler için taşları kullanmamanız tavsiye edilmektedir.
  • Viskilerinizde yapacağınız kokteyllerde de viski taşlarınızı kullanabilirsiniz. Viskiler sek içilmesine rağmen Lynchburg, Mint Julep gibi sevilen kokteyller hazırlanmaktadır.

viski taşı seti

Viski Taşı Ne Kadar Soğutuyor?

Oda sıcaklığında bir viskinin derecesi 21 – 22 C arasındadır. En iyi viski taşı sayesinde çok kısa süreler içerisinde 13 ile 14 dereceye kadar soğukluk sağlanabilmektedir.