keçeden çanta

Keçeden Çanta Yapımı için Harika 20 Tasarım – Keçe Çanta Modelleri

Bir şeyler yaratmak, el emeğimiz ile bir şeyler yapmak kadar büyük bir keyif olamaz. Özellikle bir de bu el emeği ile yaptığımız şeyi günlük hayatımızda da kullanıyorsak işte o zaman çok daha şahane olacaktır. Son zamanlarda kendiniz için yapacağınız ve tüm el maharetinizi sergileyeceğiniz bir hobi yine revaçta; keçeden çanta yapımı… Eğer sizin de böyle el işçiliğine yatkınlığınız varsa siz de mutlaka bir keçeden çanta yapmalı ve belki de hobilerinize bir yenisini eklemelisiniz. Üreten insan her zaman çok daha zinde hisseder kendisini ve üreten insanın beyni hiç durmadan çalışır. Bir kere bu tarz bir üretim yapmaya başladığınızda artık işin tasarım boyutuna da geçtiğinizi göreceksiniz.

Kendi kendinize keçeden çanta modelleri tasarlayacak ve bunları tasarlayacaksınız. Belki şimdi bu okuduklarınız size çok uzak gibi geliyor ama işe başlamadan nereden bilebilirsiniz ki? Keçeden çanta kalıpları çıkarmaya öncelikle en basit modellerden başlamalısınız. Daha sonra aşamalı olarak modellerinizi gittikçe zorlaştırmalı ve bu işi iyice kaptığınızı düşündüğünüzde de kendi tasarımlarınıza hayat vermelisiniz. Eğer bunu ir hobiye dönüştürmek istemiyorsanız da elbette ki yeteneğinizi kullanarak tek bir model ya da birkaç model üreterek de işi sonlandırabilirsiniz. Ama emin olun keçe ile çanta yapımı size düşündüğünüzden daha güzel gelecek ve kopmak oldukça güç olacak. Keçeden çanta dikimi için makineniz bir kez çalışmaya başladığında bir daha zor susacak…

Şimdi hep birlikte keçeden çanta yapımı resimli anlatımlı inceleme yapalım. Böylece kafanızdaki keçeden çanta nasıl yapılır sorusuna da bir cevap bulmuş olacaksınız. Başta zor gibi gelen her iş, içine girdikten sonra yavaş yavaş kolaylaşmaya başlar. Keçeden çanta yapılışı da işte bu işlerden bir tanesi… Önemli olan onu sevebilmek…

Keçe Çanta Modeli 1

keçeden çanta

Bu model biraz eğlenceli bir model… Bunun için öncelikle kalıp çıkarmanız gerekecek. Kalıbın ön yüzünde bulunan parçanın üzerine keçe kalemi ile istediğiniz herhangi bir figürü ya da örnekteki gibi manzarayı çizmelisiniz. Daha sonra bunun üzerinden geçmek için iğne ve ipliğe ihtiyacınız olacak. İstediğiniz renkteki bir ipi seçmekte özgürsünüz, hatta birkaç farklı renk iplik de kullanabilirsiniz. Daha sonra sıra, parçaları birleştirmeye gelecek. Eğer dilerseniz parçaları birleştirdiğiniz yere ipliğinizle uyumlu olabilecek bez de kullanabilir ve dikiş yerlerini ustalıkla gizleyebilirsiniz. Buradaki çalışmalarınız tamamen yaratıcılığınıza bağlı olabilir.

Keçe Çanta Modeli 2

keçeden çanta yapımı

Eğer siz de postacı modeli çanta kullanmayı sevenlerdenseniz bu model tam da size göre olacak. Bu model için de öncelikle kalıp çıkarmanız gerekecek. Kalıbı çıkarırken çantanızın boyutunu istediğiniz gibi ayarlamalısınız. Eğer öğrenci iseniz içine defterleriniz sığacak boyutta kalıp hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da askılarının kalın olması. İnce askı olduğunda bu çantanın dengede durması zorlaşır ve ince askı bu çantaya yakışmaz. Postacı modeli çantanın kapağına dilerseniz iç tarafta kalacak şekilde mıknatıs yerleştirebilirsiniz. Böylece kapağın açılmasını biraz daha zorlaştıracağınız için içindekilerin dökülme riski de azalır.

Keçe Çanta Modeli 3

keçe çanta fiyatları

Eğer biraz şık bir keçe çanta kullanmak istiyorsanız bu da elbette ki mümkün. Sert keçeden yapacağınız şık çantalarınızı seve seve kullanabilirsiniz. Bu modelde olduğu gibi bir çanta istiyorsanız yine modele uygun kalıplar çıkarmakla işe başlamalısınız. Burada dikkat isteyen en önemli konu da yine kulplar olacaktır. Kulpları, görselde gördüğünüz gibi dışarıdan ayarlayarak modele bir hava kazandırabilirsiniz. Yanlarda kullandığınız damla şeklindeki parçalar da çantanızın tok ve düz durmasını sağlayacak ve çantanız ezilmeyecektir. Kulplarının yanı sıra görseldeki gibi yanlarına parçalar geçip çantanın şıklığını bir kat daha artırmak da yine sizin elinizde olacaktır.

Keçe Çanta Modeli 4

keçe çanta modelleri 2018

Şık ve kolay kullanımı olan bir tasarım istiyorsanız bu örnekteki çanta tam da size hitap ediyor olabilir. Bu modelin kalıbını çıkarmak da dikmek de oldukça basit olacak. Vintage bir model olan bu gri çanta, günlük kullanımda sizin kurtarıcınız olabilir. Bu model için de her zamanki gibi öncelikle kalıp çıkarmakla işe başlamalısınız. Bu kalıbı çıkarırken boyutlarına siz karar vermelisiniz. İstediğiniz büyüklükte kalıplar çıkardıktan sonra tutma yerini de elinizin rahat geçeceği şekilde yapmalısınız. Hatta buranın üzerine, örnekteki gibi, ikinci bir parça ekleyerek sağlamlaştırmak çok daha mantıklı olacaktır.

Keçe Çanta Modeli 5

keçe çanta nasıl yapılır

Alışılmışın dışına çıkarak daha sanatsal bir keçe çanta çalışması yapmak istiyorsanız bu eğlenceli ve renkli keçe çanta örneği tam da aradığınız şey olabilir. Bu çantanın yapımı diğerlerine nazaran biraz daha zor olmakla birlikte yine de elbette ki imkânsız değil… Keçe çanta modelleri 2018 yılında bu örnekteki gibi çantalarla oldukça popülerleşiyor. Burada seçtiğiniz keçe çok önemli. Kısmen daha yumuşak ve işlenebilen keçeler bu model için çok daha iyi olacaktır. Çantanızın dikimine geçmeden önce kalıptaki istediğiniz parçayı işleyerek keçe çanta süslemeleri konusunda çığır açabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 6

keçe çanta süslemeleri

Keçeden çanta modeli örnekleri saymakla bitmiyor. Bir diğer keçeden çanta modeli örneğimiz biraz daha profesyonel bir dikim kabiliyeti istiyor. Bu model için keçenin yanı sıra başka materyallere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Deri ve kalın ip bunların başında gelecektir. Bu çantanın da kalıbını çıkardıktan sonra dikimi sizi yormayacak ancak bu model için en çok dikkat etmeniz gereken şey, yuvarlak kalıp çıkarırken ölçüyü tam hesaplayabilmek. Eğer ölçüyü doğru hesaplayabilirseniz keçe çanta fiyatları sizin için oldukça düşecek çünkü maliyetine imal etmiş olacaksınız. Ağız kısmına ip kullanacağınız için ipin geçme ölçüsünü de doğru ayarlamanız bu çanta için önemli… Eğer dilerseniz, örnekte olduğu gibi, çantanızın alt kısmına ve ağız kısmına deri parçalar kullanarak çantanızın şıklığını artırabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 7

keçe çanta modelleri örnekleri

Hem yapımı kolay hem de şık bir tasarım olsun istiyorsanız, bunun yanı sıra bir de romantik detaylar da olsun istiyorsanız bu çanta modeline bayılacaksınız. Kalp detayı ile farkını ortaya koyan bir tasarım olan kalpli keçe çanta, günlük kullanım için de oldukça uygun. İstediğiniz renkteki keçenizi kalıba uygun olarak hazırladıktan sonra dikişinizi yapabilirsiniz. Üzerine de istediğiniz başka bir renk keçeyi de kalp kalıbında keserek üzerine dikebilir ya da yapıştırma yapabilirsiniz. Çantanın ağzına da fermuar ya da mıknatıs koyarak çantanızı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 8

keçe çanta

Bu çanta modeli de istediğiniz renk ve boyutta yapabileceğiniz bir başka çanta modeli. Biraz büyük olması da günlük kullanımınız için oldukça rahat olacaktır. Eğer dilerseniz aynı modeli daha küçük olarak da kalıplandırabilirsiniz. Bu şekilde büyük hazırlayarak şimdiye kadar sahip olduğunuz çantaların çok dışında başka bir model çantaya sahip olabilirsiniz. Dikdörtgen formlardaki bu kırmızı çantanın en önemli detayı, tabanının ölçüsünü doğru yaparak yuvarlayabilmek. Bu çanta ile alakalı bir önemli detay da kulpları. Çantanın kulplarını içeriye doğru kıvırarak yuvarlayabilir ve biraz daha tok olmasını sağlayabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 9

keçe çanta dikimi

Eğer dilerseniz baykuş şekilli bu çantayı da favorileriniz arasına ekleyebilirsiniz. Bu çanta için dilediğiniz bir baykuş modelini ya da görseldeki örnekteki gibi bir baykuş modelini kalıplandırdıktan sonra kesimini yapmalısınız. Sonrasında da çantanızın ön yüzündeki çantanızın üzerine yapıştırmalı ya da dikmelisiniz. Bunun için tüm parçaları ayrı ayrı dikebileceğiniz ya da yapıştırabileceğiniz gibi tek parça halinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çantanın kulplarını da iki kat yaparak daha kalın ve sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kare ya da dikdörtgen formlardaki çantanız artık kullanıma hazır olacaktır. İsterseniz çantanızı kare formlarda da hazırlayabilir, kalıplarını alabilir ve dikebilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 10

keçe ile çanta nasıl yapılır

Şimdi de bir sırt çantası modeline göz atmak istiyoruz. Eğer dilerseniz keçeden sırt çantaları da hazırlayabilirsiniz. Bu örnekteki gibi bir sırt çantası hazırlamak istiyorsanız dilediğiniz renkte bir keçe ve kalın ip seçmelisiniz. Dikdörtgen çanta için uzun bir dikdörtgen parça keserek işe başlamalısınız. Daha sonra bunu ortadan ikiye katlamalı ve tam katlanan orta kısmını aşağıya denk getirmelisiniz. Açıkta kalan yan taraflara da iki dikdörtgen parça eklemeli ve en son olarak da kapak için bir parça daha keserek arka taraftan birleştirmelisiniz. Şekilde görüldüğü gibi ipleri de çantanın iki yanından geçirmelisiniz. Çantanın kapak kısmına da mıknatıs yerleştirerek kapak kısmını tamamlayabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 11

keçe çanta modelleri

Eğer dilerseniz bir başka bir keçe çanta modeline göz atalım. Püsküllü keçe çanta modeli, günlük kullanım için oldukça kullanışlı bir çanta olacaktır. Keçe çantanızı görseldeki gibi ya da istediğiniz başka bir modelde hazırlayabilir ve üzerine püsküller yerleştirebilirsiniz. Bu püskülleri yaparken ince yapılı keçeler kullanırsanız daha kolay şekle gireceklerdir. Burada önemli olan püskülleri eşit kalınlıkta ve boyutta hazırlamak olacaktır. Bunun için eğer dilerseniz bir metre kullanabilirsiniz. Ya da boyunu sevdiğiniz bir keçeyi ölçü olarak alabilirsiniz. Bu modeldeki keçenin askısını da tek parça yapmanızda fayda olacaktır.

Keçe Çanta Modeli 12

keçe çanta örnekleri

Eğer dilerseniz keçeden makyaj çantaları da hazırlayabilirsiniz. Bunun için de beğendiğiniz bir makyaj çantası modelini bularak işe başlamalısınız. Eğer görseldeki gibi bir makyaj çantası yapmak istiyorsanız istediğiniz boyutlarda dikdörtgen bir kalıp çıkararak işe başlamalısınız. Daha sonra bu çantanın içini bölecek ve aralarına keçe parçaları koyarak bölümler oluşturacaksınız. Tabi eğer tek bir bölümden oluşmasını istiyorsanız o zaman içerisini bölmenize gerek kalmayacaktır. Bu keçe makyaj çantasının yapımındaki en önemli noktalardan birisi dış ceplerdir. Bunun için de tek bir parçayı üzerinden dikerek ayırabileceğiniz gibi üç ayrı parçayı da tek tek dikebilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 13

keçe çanta yapımı

Eğer evraklarınızı koyacak güzel bir keçe çata modeli istiyorsanız görseldeki gibi bir keçe çanta dikebilirsiniz. Dikimi ve kalıp çıkarması oldukça kolay olan bu modeldeki evrak çantası için öncelikle istediğiniz renkte bir keçeyi almalısınız. Daha sonra dikdörtgen ya da kare olarak bu çantanın kalıbını çıkarmalısınız. Dilerseniz keçe evrak çantanızın içini kumaşla kaplayabilir ve evraklarınızın takılmasını önleyebilirsiniz. Bu çantanın kulplarını yapmak da önemli… Dilediğiniz boyuttaki kulplarınızı iki kat yapmanızda fayda olacaktır. Ya da kulplarının içini de kumaşla kaplayarak farklı bir çanta modeli ortaya çıkarabilirsiniz.

Keçe Çanta Modeli 14

keçeden telefon kılıfı

Telefon ve gözlüğünüz için de keçeden küçük çantalar hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması, kesimi ve dikimi oldukça kolay olan bu küçük çantalar için seçeceğiniz keçenin yumuşak olması ya da sert olması sizin seçiminize bağlı olacaktır. Gözlüğünüzün ya da telefonunuzun boyutunu hesaplayıp üzerine pay koyarak kalıplar çıkarabilirsiniz. Sonrasında eğlenceli dikişlerini yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.