El Yapımı Takılar | Yapımı Çok Kolay 5 El Yapımı Takı

El Yapımı Takılar | Yapımı Çok Kolay 5 El Yapımı Takı

Tüm kadınlar güzelliklerini göstermek, fark edilmek ister. Boyunlarını, bileklerini, parmaklarını, ellerini, ayak bileklerini, kulaklarını süsleyen o muhteşem takılar ile güzelliklerinin altını çiziyorlar adeta. Aslında taktığımız tüm takılar tarzımızı yansıtma şeklimizdir. Taktığımız, kullandığımız her bir takı stilimizin en belirgin yapı taşlarıdır… Üstelik bir de bunlar bize ait el yapımı takı tasarımı modelleri ise o zaman değmeyin keyfimize…

Takının Tarihi ve Günümüze Yolculuğu

Dünden bugüne birçok amaca hizmet eden takılar aynı zamanda maddi varlık göstergesi olarak da bir kilometre taşıdır. Yıllarca altın takı setleri ve gümüş takı setleri varlıkları simgelemiştir. Tabii sadece maddi varlık göstergesi olarak hüküm sürmemiş takılar, kimi zaman da sahibini kötülüklerden koruyan bir tılsım gibi kullanılmış. Tabii sonra zaman ilerlemiş ve takılar yıllar içerisinde tüm anlamlarını geride bırakarak sadece süslenme amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Takının süslenme amacıyla kullanımı 19. yüzyılda oldukça yükseliş göstermiştir.

Dikkatinizi Çekebilir >> El Yapımı Hediyeler
Dikkatinizi Çekebilir >> Sevgiliye El Yapımı Hediyeler

Takıda Trend Her Sene Değişiyor

Takı, bir insanın kendisini şımartmasının en renkli yoludur. Bu dünyanın içine girdiğinizde göreceksiniz ki on binlerce çeşitte, renkte, formda ve detayda hazırlanan takıların her birisinin kendisine özgü bir karakteri var ve siz, kendinize yakın olanları tüm bunların içinden ayıklayarak seçiyorsunuz. Sadece kadınlar için değil erkekler için de çok sayıda takı tasarım modelleri geliştiriliyor ki bunlardan en değerlileri de kol düğmeleri olarak tasarlanıyor.

Saçımızı tararken, makyajımızı yaparken, kıyafetimizi seçerken nasıl özel gösteriyorsak tarzımızın ayrılmaz parçası olan takılarımızı kullanırken de aynı şekilde özenli ve seçici davranıyoruz. Almaya karar verdiğimiz her takıyı önce sorguluyoruz; hangi kıyafetimizle kombinleyebiliriz, bunun yanında iyi gidecek atkılarımız nelerdir gibi… Bunun neticesinde sınavdan geçen her takı, takı dolabımızdaki yerini alıyor.

Bazılarımız takı konusunda oldukça hassas… Sürekli yeni takılar almayı alışkanlık ve belki de takıntı haline getirmiş birçok insan var. Bu aynı bazılarımız ayakkabıya, bazılarımızın çantaya, bazılarımızın kıyafete takıntılı olması kadar normal… Nasıl ki bir alışverişe çıktığımız zaman gözümüzü çantalardan, ayakkabılardan ya da kıyafetlerden alamıyorsak bazı insanlar da takı koleksiyonu yapmayı ve her kombinleri için ayrı ayrı takılar biriktirmeyi çok severler.

Bir insanın stilini konuşurken onun takılarını konuşmadan asla geçemezsiniz çünkü takıları, onun tarzının sessiz kahramanlarıdır. Ekranın arkasında kalan ama aslında en önemli adamı gibidir. Işıltımızı borçlu olduğumuz yegâne parçalarımızdır… Moda diğer bütün her şeyde olduğu gibi takıda da çok önemli… Ama takı için asıl önemli olan yaratıcılık ve doğru kombini bulabilmektir. Birbiriyle alakasız ve gözü yoran takı kombinlerinde enerjinin sizin üzerinizden nasıl da kolayca dağıldığını hemen fark edebilirsiniz.

Geçmişe dönüp baktığınızda takının nasıl yol aldığına, nerelerden geçerek bu günlere ulaştığına şaşırıp kalabilirsiniz. Şu an büyük bir özenle seçip aldığımız takılar, tarihin çok eski zamanlarından bu yana insanoğlunun hayatında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Eski çağlarda kullanım şekli daha çok pratik amaçlarla olsa da günümüzde daha çok güzellik unsuru olarak kullanılmaktadır. Mesela yıllar önce iki farklı kumaş parçasını birbirine tutturmak için kullanılan parçalar günümüzde daha çok dış görüntünün bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Takının tarihinde çok gerilere gittiğimizde öğrendiğimiz bilgilere şaşırmamak elde değil… İlk takı ve aksesuar malzemelerinin kemik hayvan dişlerinden, deniz kabuklarından, ahşap ve taş malzemelerinden oluştuğunu biliyor muydunuz? Çok eskiden takılar, toplumda önemli bir yere sahip olan kişiler için yapılıyor ve bu takılar onların sosyal statülerini göstermek için kullanılıyormuş. Hatta öyle ki bu sosyal statü simgesi olan takılar, geçmişte çoğu kültürlerde, ölen sahipleriyle beraber gömülüyormuş.

Takı ve aksesuar ürünleri şimdilerde gördüğümüzün aksine, geçmişte doğada bilinen tüm maddelerden yapılmış. Şimdilerde de önemli tasarımcıların, özel olarak tasarladıkları takıları çok farklı malzemeler kullanarak oluşturduklarını görebiliriz. Takılar tarih boyunca, saçtan ayak parmağına kadar vücudun her noktası için süslenme amacıyla kullanılmış.

Takılar seneler içinde değişiklik gösterdiği gibi kültürler arasında da oldukça farklı yorumlanmıştır. Bazı toplumlarda takılar sadece kadınlar tarafından kullanılırken bazı toplumlarda erkekler de kadınlar kadar fazla takı kullanıyorlar. Birçok kültürde kullanılan kolye, küpe, halhal, hızma, yüzük, bileklik gibi takılar, tarih boyunca krallar, kraliçeler, firavunlar, köleler, halktan erkekler ve kadınlar, rahipler tarafından farklı birçok anlama gelecek şekilde yaygın olarak kullanılmıştır.

el yapımı takılar

Mesela Arap ve Anadolu kültürlerinde kullanılan ve buruna takılan hızma, kadının evli veya nişanlı olduğunun sembolü olarak kullanılmıştır. Bu toplumlarda bir kadının burnunda görüyorsanız o kadının başının bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca Anadolu’dan gelen bir başka takı geleneği de halhallarla ilgili… Doğu toplumlarındaki işçi kadınları çok çocuk yapıp yine de çalışmak zorunda oldukları için tarlaya gitmeden önce çocuklarının ayaklarına ses çıkaran halhal geçirirler ki çocukları gözlerinden uzaklaştığında onları rahatlıkla bulabilsinler.

Ya da Afrika’da erkeklerin burunlarına taktıkları çubukların ve küçük hızmaların kullanım amaçları da daha sert görünmek… Çünkü Afrikalı erkekler böylece, doğayla verdikleri savaşı kazanabileceklerini düşünüyorlar. Kadınlar ise boyunlarına taktıkları takılarla kendilerini güzelleştirdiklerine inanıyorlar ve her yaş gününde boyunlarına bir halka daha ekleyerek çevresindekilerin saygısını kazanıyorlar.

Hintliler de bu takı konusunda oldukça gelişmiş durumdalar. Oraya gittiğinizde tüm ülkenin nasıl da rengârenk olduğunu mutlaka kendi gözlerinizle göreceksiniz ama öncesinde takılarından bahsetmek isterim. Hint kadınları dünyadaki tüm toplumların kadınlarından çok daha fazla takıya düşkündürler. Diğer kadınlar kollarına en fazla iki bilezik takarlarken Hint kadınları tek kollarına en az on tane bilezik takarak dolaşırlar. Bu takıların güzelliklerini arttırdığına inanan Hint kadınları için takısız bir hayat düşünülemez.

Bu kadar takının tarihinden ve takının kültürlere göre değişen anlamlarından bahsettikten sonra dışarıya çıkıp bir takı alışverişi yapmak istemiş olabilirsiniz. Birbirinden renkli malzemelerin kullanıldığı bu takıları alışveriş sepetine doldurmak ve odanızı rengârenk yeni takılarla donatmak isteyebilirsiniz ama size başka bir önerimiz var. Gelin bu sefer farklı bir şey yapalım ve kendi takımızı kendimiz üretelim. El yapımı takı modelleri ile yaratıcılığın keyfini çıkaralım.

Aşağıda vereceğimiz birkaç kendin yap takı tarifinden yola çıkarak siz çok daha farklı takılar tasarlayabilir ve kendi takınızı yapabilirsiniz. Şimdi de sıra, yaratıcılıkta sınır tanımayan hayal gücünüzü devreye sokup kendi takılarınızı yapmakta… Şimdi siz de el yapımı takılar ve yapılışları hakkında biraz bilgi sahibi olmak ister misin? Hep birlikte öğrenelim bakalım el yapımı takılar nasıl yapılır? Birbirinden güzel bilezik, yüzük, küpe, kolye, halhal ve bileklik modelleri ile tanışmaya ne dersiniz?

Derili ve Boncuklu Bileklik

el yapımı takı

Malzemeler

 • Süet deri
 • İnce zincir
 • Delgeç
 • Yuvarlak uçlu karga burun
 • Klips

Yapılışı: Öncelikle deri parçadan bileğinizin ölçüsünde ve istenilen kalınlıkta parça kesin. Sonra bu parçanın iki ucunu arkada birleştirerek iki katlı bir deri parçası elde edin. Bu parçaları birbirine yapıştırırken iki başlara halka parça eklemeyi unutmayın. Bu halkaların bir tanesine klips geçirin. Daha sonra görseldeki gibi parçanın bir tarafını delgeçle delin ve zincirin bir ucunu burada geçirerek tüm deriye dolamaya başlayın. Sonuna geldiğinizde aynı başta yaptığınız gibi köşeyi delin ve zinciri geçirerek döngüyü sonlandırın. İyi günlerde kullanın.

Boncuk Küpe

el yapımı takı

Malzemeler

 • Bükülebilir, orta kalınlıkta tel
 • Swarovski taşlar
 • Karga burun

Yapılışı: Öncelikle, 16 cm boyundaki bükülebilir telinizi alın ve tam olarak ilk iki kısmını 4’er cm olacak şekilde işaretleyin. Alt kısmında 8 cm kalacak şekilde alt kısmı biraz bükün. Öncelikle ilk Swarovski taşınızı ilkini geçirin ve 8 cm boyunca ilerleyin. Daha sonra son 8 cm kala büktüğünüz durun, taşın altından teli bükerek taşın üzerinden geçirin ve diğer telin etrafından üç kere dolayın. Daha sonra ikinci Swarovski taşı geçirin ve aynı işlemi onun için de yapalım ve son olarak üçüncü taş için de aynı işlemi tekrarlayarak teli üç kere daha dolayalım. Artan tel olursa onu keselim. Sonrasında ilk 4 cm’yi de bükerek küpenizin yapımını tamamlayın. Güle güle kullanın.

Çatal İğneli Bileklik

el yapımı takılar

Malzemeler

 • 50 adet küçük çengelli iğne
 • Renkli boncuklar
 • Elastik misina lastiği
 • Yapıştırıcı

Yapılışı: Bilekliğinizi yapmaya başlamadan önce iki adet elastik misina lastiğini bileklerinize göre ayarlayın. Daha sonra çengelli iğnelerden boncukları geçirin. İki adet elastik misina lastiğini birbirine paralel olacak şekilde ayarlayın ve içinden boncuk geçirdiğiniz çengelli iğneleri bir alttan bir üstten olacak şekilde iplere dizin. Daha sonra bu dizini yuvarlak hale getirin ve en son kalan uçları da karşı tarafın çengelli iğnelerinin içinden geçirerek düğümler atın. Yapması çok kolay el yapımı çatal iğneli bilekliğiniz hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın.

Zincirli Üçgen Küpe

kendin yap takı

Malzemeler

 • İnce zincir
 • Mavi yuvarlak boncuklar
 • Yuvarlak uçlu karga burun
 • Küpenin kulak yeri için aparat
 • Çivi

Yapılışı: Öncelikle bir çiviye boncukları sizin ve iki ucuna da aparat ekleyerek kapatın. Daha sonra ince zinciri alın ve istediğiniz uzunlukta ayarladıktan sonra onun iki kadar olan uzunluğu tespit edin ve kesin. Sonrasında ilk hazırladığınız boncuklu diziyi elinize alın ve elinizdeki zincirin bir ucunu o dizinin bir tarafına diğer ucunu da dizinin arkasına birleştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra zincirin tam ortasına küpenin kulaklık yeri için ayırdığınız aparatı da ekledikten sonra takınızın bir teki hazır olacak. Aynı işlemi diğer teki için de tekrarlayın. Takınızı iyi günlerde kullanın.

NOT: Tüm bu takıları yaptıktan sonra el yapımı takı kutusu da yaparak tüm malzemelerinizi tek bir yerde saklayabilirsiniz.

Bir insanın kendi üretimi olan şeyleri kullanması ve koleksiyonuna eklemesi kadar gurur ve keyif veren bir şey yoktur. Eğer yaratıcılığınıza inanıyorsanız ve potansiyelinizi dışarı çıkarmak istiyorsanız bunun gibi daha birçok ürün meydana getirebilir ve çok severek kullanabilirsiniz. Ayrıca el yapımı takı tasarımı örneklerinizi arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Hayat hediyeler verdikçe ve birbirimizi mutlu ettikçe çok daha güzel ve anlamlı… Hayatınıza aldığınız güzel insanlara sizden bir şeyler hatıra bırakmak ve onların yüzünü güldürmek sizin enerjinizi ve mutluluk seviyenizi de yükseltir.

Bir şeyler üretmek, ki bu yeni bir ürün de olabilir yeni bir fikir de olabilir, insanı mutlu eder. Bir şeyin ona ait olduğunu hissetmek insana güç verir, huzur verir. Elinizden geldiğince bu hayatta bir şeyler üretmeye, kendi yaptığınız şeylere hayatınızda ve evinizde yer vermeye başladığınız anda öneminizi fark edeceksiniz.

Tabi her zaman kendi yaptığınız bu güzel ürünleri hediye edemeyebilirsiniz. Zamanınız olmadığından ya da belki de aklınıza yeni bir fikir gelmediğinden olabilir. O zaman size ilginç hediye fikirleri almak için yazımızın geri kalanını okuyabilirsiniz. Sizlere, birbirinden farklı ve ilgin hediye önerileri ile geliyoruz. Sevgilinize, annenize, babanıza, arkadaşlarınıza, sevdiklerinize ve çevrenizdeki herkese alabileceğiniz birbirinden farklı ve orijinal hediye önerileri sizleri bekliyor. Bakalım bu hediye fikirlerinden hangilerini daha çok beğeneceksiniz ve hangileri sizin için daha uygun öneriler olacak…

Bayana Hediye Kalp Bileklik Kolye Seti

Bayana Hediye Kalp Bileklik Kolye Seti
Bayana Hediye Kalp Bileklik Kolye Seti

Eşe Doğum Günü Hediyesi İsimli Çikolata

Sevgilinize ya da eşinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden birisi olan gümüş kalp ve bileklik kolye seti, aşkınızın bir nişanesi gibi… Değişmez bir parçanız olan ona olan aşkınızı simgeleyen bu seti verdiğinizde kim bilir ne kadar sevinecek ve sizin verdiğiniz bu değerli hediyeyi boynundan ve bileklerinden hiç çıkarmayacak. Bir kadının en çok beğeneceği hediyelerden birisi olan gümüş kalp bileklik ve kolye setini siz de eşinize ya da sevgilinize hediye etmek istemez misiniz?

Bayana Hediye Kalp Bileklik Kolye Seti
 

Sevgiliye Hediye Sonsuzluk Aşk Kolyesi

Sevgiliye Hediye Sonsuzluk Aşk Kolyesi
Sevgiliye Hediye Sonsuzluk Aşk Kolyesi

Sevgiliye Hediye Sonsuzluk Aşk Kolyesi

İşte bu hediyeyi hangi kadın görse sevinçten ve mutluluktan havalara uçardı… Kalbinizdekileri tam olarak yansıtan otantik sonsuzluk aşk kolye ile hayatınızın aşkına onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatabilirsiniz. Bir ömür boyu mutluluk yemini için bu kolye tam da ihtiyacınız olan hediye olabilir. Özel günlerinizde ya da belki de sadece içinizden geldiği için vereceğiniz bu güzel hediye ile onun gönlünü bir kez daha çalmaya ne dersiniz?

Sevgiliye Hediye Sonsuzluk Aşk Kolyesi
 

Kız Arkadaşa Hediye Nazar Boncuklu Bileklik

Kız Arkadaşa Hediye Nazar Boncuklu Bileklik
Kız Arkadaşa Hediye Nazar Boncuklu Bileklik

Kız Arkadaşa Hediye Nazar Boncuklu Bileklik

Güvercin, anlamı en güzel kuşlardan birisi; barışı simgeler… Özellikle sevgilinize ya da eşinize barışı anlatmaya çalışıyorsanız bu tam da sizin için yapılmış bir hediye olabilir. Nazar boncuğu da onu sonsuza kadar koruyan her türlü kötülüğün koruyucusu görevini üstlenecektir. Bileklerinden hiç çıkarmayacağına emin olacağınız, anlamı bu kadar güzel nazar boncuklu kalpli güvercin bilekliklerinden sizde eşinize ya da sevgilinize hediye etmek istemez misiniz?

Kız Arkadaşa Hediye Nazar Boncuklu Bileklik
 

Erkeğe Hediye İsim Yazılı Metal Bileklik

Erkeğe Hediye İsim Yazılı Metal Bileklik
Erkeğe Hediye İsim Yazılı Metal Bileklik

Erkeğe Hediye İsim Yazılı Metal Bileklik

Eğer sizin de erkek arkadaşınız takı takmaktan hoşlanıyorsa ve şıklığını birbirinden farklı takılarla tamamlıyorsa tam da ona göre bir hediye önerimiz olacak. Bu erkeğe hediye metal isim yazılı bileklik hediyesi ile onu sevindirebilirsiniz. Ayrıca üzerine istediğiniz yazıyı yazdırabilir ve ona söylemek istediğiniz kısa ve öz bir sözü de bu bileklik sayesinde ona iletebilirsiniz. Onu sevdiğinizi ya da belki de sadece ikinizin ismini yazmak isteyeceğiniz bu özel bileklik ile onu kendinize bir kez daha aşık etmek sizin elinizde…

Erkeğe Hediye İsim Yazılı Metal Bileklik
 

Erkek Arkadaşa Hediye Gümüş Bileklik

Erkek Arkadaşa Hediye Gümüş Bileklik
Erkek Arkadaşa Hediye Gümüş Bileklik

Erkek Arkadaşa Hediye Gümüş Bileklik

Erkek arkadaşınızın ya da eşinizin bileklerine yakışacağını düşündüğünüz bu yön desenli gümüş erkek bileklikleri ile hediye seçme derdinden kurtulabilir ve onun çok beğenerek kullanacağı bu hediyeyi ona verebilirsiniz. Eğer bu bilekliklerin erkek arkadaşınızın ya da eşinizin tarzına yakışacağına inanıyorsanız siz de hemen bunlardan sipariş vermeli ve zaman kaybetmeden onun şıklığını tamamlamasına yardım etmelisiniz.

Erkek Arkadaşa Hediye Gümüş Bileklik
 

Bayana Hediye Zirkon Taşlı Gümüş Küpe

Bayana Hediye Zirkon Taşlı Gümüş Küpe
Bayana Hediye Zirkon Taşlı Gümüş Küpe

Bayana Hediye Zirkon Taşlı Gümüş Küpe

Şık bir randevuda, yemekte, düğünde ya da özel bir günde her kadın şıklığını tamamlayacak güzel bir küpeye ihtiyaç duyar. Özellikle bu küpe zirkon taşlı gümüş bir küpe ise mutlaka takı dolabında bu parçaya yer vermek ister ve bundan büyük mutluluk duyar. Eşinizin ya da sevgilinizin bu ihtiyacına karşılık vermek ve ona, ömür boyu kullanabileceği bu güzel zirkon taşlı gümüş küpeleri hediye etmek istemez misiniz? Bu hediyenin onu çok sevindireceğinden şüpheniz olmasın.

Bayana Hediye Zirkon Taşlı Gümüş Küpe
 

Sevgiliye Hediye Hürrem Sultan Bileklik Kolye Seti

Sevgiliye Hediye Hürrem Sultan Bileklik Kolye Seti
Sevgiliye Hediye Hürrem Sultan Bileklik Kolye Seti

Sevgiliye Hediye Hürrem Sultan Bileklik Kolye Seti

Son zamanların trendi Hürrem Sultan bileklik kolye seti ile sevgilinizi çok şaşırtacaksınız. Bu muhteşem hediye ile onun kombinlerini tamamlamasını sağladığınız gibi şıklığı ile fark edilebilir olmasını da sağlayacaksınız. Artık özel günlerde kullanmak için ne takması gerektiğini kara kara düşünmekten vazgeçecek çünkü çok nadide ve güzel bir hediye ile bu boşluğu tamamlayabilecek. Ona, aşkınızı ve onu ne kadar önemsediğinizi göstermek için bu hediye biçilmiş kaftan…

Sevgiliye Hediye Hürrem Sultan Bileklik Kolye Seti
 

Eşe Hediye Gümüş Kolye

Eşe Hediye Gümüş Kolye
Eşe Hediye Gümüş Kolye

Eşe Hediye Gümüş Kolye

Ona aşkınızı anlatmak aslında zannettiğiniz kadar zor değil. Özel günlerde hediye seçmekte zorlanıyorsanız ve onun neyi sevip neyi sevmeyeceğine tam olarak karar veremiyorsanız artık çok fazla düşünmenize gerek yok çünkü aradığınız hediye tam olarak bu… Sevgilinizin ya da eşinizin görür görmez mutluluktan havalara uçacağı ve bayıla bayıla kullanacağı bu özel kalbimin aşkı gümüş kolye ile özel günler artık daha anlamlı…

Eşe Hediye Gümüş Kolye
 

 

Daha Fazla Takı Modelleri >>