Budapeşte Gezilecek Yerler & Yapılacaklar Listesi - Budapeşte Rehberi

Küçükken Budapeşte ismini ilk kez duyduğumda ‘’Budapeşte nerede?‘’ diye kendi kendime sorduğumu hatırlıyorum. Ardından dünya haritasını açıp Budapeşte’yi bulmuş ve bir gün oraya gideceğim diye kendime söz vermiştim. Aradan geçen bir kaç yılın ardından Doğu Avrupa’ya seyahet etme günü geldi çattı ve ben de ilk olarak Budapeşte’de gezilecek yerler listesi yapmaya başladım. Planlı bir şekilde hareket etmeli ve Budapeşte gezi rehberi niteliğinde bir program oluşturmalıydım. Ayrıca ülke ile ilgili birtakım bilgileri de gitmeden önce detaylı bir şekilde öğrenmeliydim. Budapeşte vizesinin nasıl alındığından Budapeşte para biriminin ne olduğuna kadar her şeyi araştırmak gerekliydi. Budapeşte’ye olan bu güzel seyahatimin detaylarını sizlerle paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Budapeşte Tarihi Yerler

 • Margaret Bridge / Margaret Köprüsü

budapeste gezisi

Budapeşte, Buda ve Pest olarak ortasından geçmekte olan Danub nehri sebebi ile ikiye ayrılır. Nehrin üzerinde şehri birbirine bağlayan köprülerden biri Margaret Köprüsü’dür. Fransız bir mimar tarafından inşa edilen bu köprünün yapımı dört yıl sürmüştür. Aralıklı zamanlarla restore edilen köprü oldukça popülerdir. Turistler tarafından, köprünün üzerinden şehrin nefes kesen görüntüsünün seyredilmesi oldukça popüler aktivitelerden biridir.

 • Macaristan Parlamento Binası

budapeste nerede

Budapeşte’de gidilmesi gereken tarihi yerlerin en başında Parlamento Binası gelmektedir. Muazzam bir büyüklükte ve gösterişli bir yapıya sahip olan bu binanın tarihi 19. yüzyılın son çeyreğine dayanmaktadır. Pest tarafında bulunan bu bina 1884 yılında yapılmaya başlanmış ve ancak 1902 yılında tamamlanabilmiştir. Avrupa’nın en büyük üçüncü parlamento binası olduğu ifade edilen bu yapı Neo-Gotik mimari yapıların arasında konumlandırılır. Gündüz vakitlerinde şehrin Buda tarafından estetik yapıyı seyredebilir akşam saatlerinde ise göz alıcı ışıklandırması altında bu heybetli binanın çevresindeki banklarda oturarak şehrin keyfine varabilirsiniz.

 • German Occupation Memorial / Alman İşgal Anıtı

budapeşte gezi rehberi

Parlamento binasının yakınlarında bulunan Yahudi Anıtı, Budapeşte halkının büyük bir kısmının onayının olmamasına karşın yine de inşa edilmiştir. Anıtın inşa edilmesinin sebebi, 1944 yılında Almanların Macaristan’ı işgaline dayanmaktadır. İnşa edilmesinden hemen sonra anıtın önü halkın büyük bir kesimi tarafından yas taşlarıyla doldurulmuştur.

 • Matthias Church / Aziz Matthias Kilisesi

budapeşte vize

Budapeşte’de bulunan en önemli tarihi kiliselerden biri Aziz Matthias Kilisesidir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan bu kilise, Buda Kalesinde bulunur ve 1015 yılında Macar kralı Aziz Stephen tarafından inşa edilmiştir. Moğolların saldırısı sonucunda yerle bir olmasının ardından 14. yüzyılda Kral Matthias tarafından yeniden yaptırılmıştır. 1526 yılında Macaristan ile Osmanlı Devleti arasında yapılan Mohaç Meydan Savaşı sonucunda Macaristan’ın büyük bir bölümü Osmanlı hakimiyetine girmiştir ve 1541 yılında Aziz Matthias Kilisesindeki figürlerin kapatılmasıyla beraber yapı camiye çevrilmiştir. İkinci Dünya savaşının ardından 1950 ve 1970 yılları arasında kilise yeniden restore edilmiştir. Günümüzde popülerliğini büyük bir oranda sağlayan bu kilisede önemli figürlerin düğünleri gerçekleştirilmektedir ve bu sebepten ötürü kilisenin içini görebilmek her zaman mümkün olmamaktadır.

Modern Yerler

 • Hungarian Royal Opera House / Macaristan Opera Binası

budapeste gezilecek yerler

Budapeşte’de gidilebilecek modern yerlerin başında Macaristan Devlet Opera Binası gelmektedir. Aslında opera binası iki önemli özelliği bir arada barındırmaktadır. Opera binasının kendisi kısmi olarak tarihi sayılmakla beraber içinde icra edilen gösteriler moderndir. Genel olarak müzikal tiyatroların gerçekleştirildiği bu opera binasında gösterileri seyretmek için Macarca bilmek gerekmez. Dünyanın birçok yerinden gelen turistler yalnızca Opera Binasını görmek ve atmosferin tadını çıkarmak için gösterileri izlemektedir.

 • Szechenyi Bath and Pool / Szechenyi Termal Hamamı

budapeste gezilecek yerler listesi

Dünyanın dört bir yanından Budapeşte’ye yalnızca Szechenyi Termal Hamam için gelen yüz binlerce insan bulunmakta çünkü kendisi Avrupa’nın en büyük termal kaplıcasıdır. Görkemli bir görünümünün olmasının en büyük sebebi mimari yapısının sahip olduğu detaylardan kaynaklanmaktadır. Temiz, bakımlı ve iç açıcı bir görüntüsü vardır. Şehrin hemen merkezinde yer alan bu kaplıcaların fiyatları ise içeride geçirmiş olduğunuz süreye göre hesaplanmaktadır. Kaplıcaları ziyaret ettiğiniz zaman sihirli görüntünün tadını çıkarırken şifalı sulardan faydalanabilirsiniz.

 • Budapest Eye

budapeste

Bütün popüler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Budapeşte kentinin de kendine ait bir dönme dolabı bulunmaktadır. Şehrin tam merkezinde bulunan ve Budapest Eye ya da Sziget Eye diye anılan bu dönme dolap genellikle sabah saat on sularında kullanıma açılır ve gece on bir veya on ikiye kadar kullanımda kalır. Şehrin Pest tarafında kalan Budapest Eye’a bindiğiniz zaman sabitlendiğiniz yükseklikte şehrin bütün güzelliğine hakim olabilirsiniz. Yaklaşık üç dakika boyunca havada kalıyor ve bu keyif için çok ufak bir meblağ ödüyorsunuz.

Doğal Yerler

 • Margaret Island / Margaret Adası

budapeste gezilecek yerler

Budapeşte’de görüp gezebileceğiniz ve tıpkı masalları andıran güzellikte bir doğa harikası olan yerlerin en başında Margaret Adası gelir. Danube Nehrinin tam ortasında olan bu ada ülke halkı tarafından oldukça verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Adanın üzerine kurulmuş olan parkurlarda günün her saati spor yapabilir ve çevresine yerleştirilmiş olan banklarda yine günün her saati şehri Danube nehrinin ötesinden şehri seyredebilirsiniz. Dahası, yaz ya da kış fark etmeksizin her mevsim şov havuzlarında çeşitli gösteriler yapılmaktadır.

 • Pest’in Sarmaşıklı Orman

budapeşte sarmaşıklı orman

Budapeşte’nin Pest tarafında kalan, sarmaşıkların ağaçların her birini sarmış olduğu harika bir orman bulunmakta. Pest tarafına geçtiğiniz zaman mutlaka orman parkurunda yürüyüş yapmalı ve gözlerinizi bu şölenden mahrum bırakmamalısınız.

Meşhur Yemekleri

 • Goulash

budapeşte gezilecek yerler öneri

Budapeşte’de yiyebileceğiniz ve tadına doyamayacağınız yemeklerin en başında Goulash çorbası gelmektedir. Bu çorbanın tarihi kökeni hakkında birtakım tartışmalar günümüzde hala devam etmektedir. Bazı kimseler çorbanın Osmanlı askerleri tarafından yapılıp yenildiğini ve tarihinin Osmanlı devletine dayandığını söyleseler de kesin bir kaynak bulunmamaktadır. Sığır etinden yapılan bu çorbanın içine domates, soğan, patates gibi sebzeler eklenir. Ayrıca Budapeşte’de gittiğiniz bir çok yerde Goulash çorbasının yanında fıstık bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Fıstık Budapeşte’de inanılmaz derecede önemli olan bir ön atıştırmalık türüdür.

 • Langos

budapeste longos

Budapeşte’de yiyebileceğiniz bir diğer popüler yemek langostur. Bir benzerini türk kültüründe de bulabileceğiniz langos, hamurun kızartılması ile elde edilir. Türk yemeklerinden biri olan pişiden en büyük farkı langosun farklı tatlarla servis edilmesinden kaynaklanmaktadır. Örneğin, canınız tuzlu tüketmek istiyor ise sarımsaklı yoğurtlu langos ya da kaşar peynirli yoğurtlu Langos tüketebilirsiniz. Eğer canınız tatlı istiyorsa yoğurtlu ve üzeri çilek marmelatı ile donatılmış langosu tercih edebilirsiniz. Budapeşte’de langos yiyebileceğiniz en kaliteli mekanların arasında Langos Papa gelmektedir ve Eski Opera Binası’na oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Budapeşte’de Mutlaka Yapılması Gerekenler

Budapeşte’de yapılması gereken ilk aktivite Buda Kalesi’ne gitmektir. Buda Kalesi’ne gittiğiniz zaman Budapeşte’nin tarihi ve sosyo-kültürel yapısı ile ilgili çok fazla konuya hakim olabilirsiniz. Birbirinden farklı  müzelerin ve tarihi yapıların bulunduğu Buda Kalesi’nde aynı zamanda tarihi oldukça geçmiş bir döneme dayanan ulusal kütüphane de bulunmaktadır.

Budapeşte’de yapılması gereken bir diğer aktivite ise St. Istvan Bazilikası’nı ziyaret etmektir. Bazilikayı sabah ziyaret ettiğiniz takdirde içini görebilir, keyifli bir araştırma yapabilirsiniz. Akşam ziyaret ettiğiniz takdirde ise Bazilika’yı çevreleyen kafelerden herhangi birinde oturabilir çay, kahve ya da bir kadeh şarap eşliğinde Bazilikanın ihtişamını seyredebilirsiniz.

Budapeşte Gezisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Budapeşte’ye geldiğiniz zaman ilk olarak kendinize toplu taşıma araçları için toplu bir bilet almalısınız. Üç günlük, haftalık ya da aylık gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Aksi takdirde toplu taşıma araçlarına ödemiş olacağınız para normalde ödeyeceğinizin iki üç katına çıkacaktır. Alacağınız biletle ilgili detaylı bilgileri ''BUDAPESTI KÖZLEKEDESI KOZPONT’’ isimli siteden bulabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarıyla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise biletinizi mutlaka bilet okutma butonuna basmış olmanız ile ilgili. Eğer toplu taşıma araçlarına bindiğiniz zaman biletinizi okutmaz iseniz her an karşınıza çıkan bir güvenlik görevlisi tarafından ceza yiyebilirsiniz. Sivil çalışan bilet kontrol görevlileri yüklü miktarlarda cezalar yazmaktadır.

Son olarak, Budapeşte’de akşam vakitlerinde belli bir saatten sonra dışarı çıkacak ve tramvay hattını kullanacaksanız yalnız olmamaya özen göstermelisiniz. Tramvay hattında kapkaç olayları sıklıkla yaşanmaktadır ve ne yazık ki çoğu kapkaç olayı çözümsüz kalmaktadır.