ahşap boyama

Ahşap Boyama Sanatı İle Yapılabilecek Harika Fikirler

Dikkatinizi Çekebilir ► Fotoğrafınıza Özel Ahşap Fotolar

Eskiden beri eşyalarımızı dönüştürmeyi severdik zaten ama son on, on beş yılda bu biraz daha arttı ve çok fazla popülerleşti. Artık neredeyse herkesin evinde dönüştürülmüş ya da el işi olan ahşap dekorasyon ürünleri ya da eşyalar bulunuyor. Ahşap boyama sanatı halk eğitim merkezlerinde ya da özel kurslarda daha yaygın olarak öğretilmeye devam ediyor.

Ahşap boyama için eğer siz de hevesleniyorsanız ve evinizdeki eşyaları dönüştürmeyi ya da baştan bir şeyler yapmayı istiyorsanız öncelikle ahşap boyama teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız çünkü ahşap boyama, dışarıdan görüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Bunun için çok fazla araştırma yapmak ve ahşap boyama örnekleri incelemek sizin için iyi olacaktır. Bu konuda bir merkezden ya da birinden yardım alabileceğiniz gibi interneti de karıştırabilirsiniz.

Daha sonrasında ahşap boyama nasıl yapılır konusunu biraz daha deşmeniz gerekecek çünkü yolunuz biraz uzun… Burada önemli olan bir diğer konu ise, ahşap boyamanızı eğer desenli olarak oluşturmak istiyorsanız, ahşap boyama desenleri konusunda detaylı bir araştırma yapmaktır. Ayrıca tüm bunları oluştururken adım adım ahşap boyama malzemeleri konusunda da fikir sahibi olmaya başlıyor olmalısınız…

Burada önemli olan konuların en başında ahşap boyama ürünleri seçmek konusunu da sayabiliriz çünkü hiç ihtiyacınız olmayan ya da tekniğinize uymayan bir malzeme seçmeniz durumunda emeğinizi çöpe atabilirsiniz. Ahşap boya çeşitleri de boyamak için seçtiğiniz ürün ile uyum göstermelidir.

Dikkatinizi Çekebilir ► Yastık Yapımı
Dikkatinizi Çekebilir ► Bileklik Yapımı

Eğer ilk başladığınızda zor şeylerden başlamak değil de daha kolay ürünleri seçmek isterseniz ahşap boya tepsi ile işe başlayabilirsiniz. Bunun için birbirinden farklı ve güzel desenler ve renkler seçebilir ve zevkinize uygun hale getirebilirsiniz. Ayrıca ahşap boyama kutu veya ahşap boyama çerçeve de ilk adım için uygun olabilecek malzemeler olabilir. Belki de kendiniz için dekoratif bir ahşap boyama takı kutusu düşünebilirsiniz. Bunların yanı sıra ahşap boyama peçetelik ya da ahşap boyama gazetelik de sizin için uygun zorluk derecesinde olabilir. Daha ileri seviyelere geçtiğinizde ise ahşap boyama sehpa ve ahşap boyama sandık deneyebilirsiniz.

Tüm bunların dışında eğer dilerseniz sitemizde bulunan el yapımı doğum günü hediyeleri makalesinde birbirinden farklı ve güzel hediye önerilerini inceleyebilirsiniz. Belki bu örnekler de sizin için ilham kaynağı olabilir.

Ahşap boyama ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil elbette. Gelin hep beraber ahşap boyama teknikleri ile başlıklar halinde neler yapabileceğinizi inceleyelim…

Başka Bir Şeye Dönüştürebilirsiniz

ahşap boyama
Eğer evinizde atmaya zaman bulamadığınız, artık işe yaramadığını düşündüğünüz eşyalarınız varsa bunlar için küçük bir beyin fırtınası ve araştırma yaparak onların daha kullanışlı malzemelere dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Birbirinden farklı malzemelere dönüşürken onları çok daha eğlenceli ve kullanırken sevebileceğiniz eşyalara dönüştürebilirsiniz. Mesela evinizde sehpa olarak yıllarca kullandığınız ama artık atmak üzere olduğunuz bir ürünün tepesini, zevkinize göre boyayıp desenlendirebileceğiniz bir tepsiye dönüştürebilirsiniz. Ya da bambaşka bir yerde kullandığınız bir ahşabı, ihtiyacınız olan çok farklı bir malzemeye dönüştürebilirsiniz. Aslında bunların hepsi sizin yaratıcılığınızla alakalı… Önemli olan atmak üzere olduğunuz ahşap malzemenizi değerlendirmek isteyip istemediğinize karar vermeniz, sonrasında yaratıcılığınız mutlaka peşinden gelecektir…

 

Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto

Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto
Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto

Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto

Eşinizle ya da sevgilinizle ilişkinizin yıldönümü yaklaşıyor ve hala ona ne alacağınıza karar veremediyseniz, tam size göre bir fikrimiz var. Ona yıldönümü hediyesi mini ahşap foto alabilir ve sevinçten havalara uçmasına tanık olabilirsiniz. Sevgiliniz ya da eşinizle olan anlamlı bir fotoğrafınızın özel bir teknikle ahşaba işlenmiş halini görmek hayatınızın bu en değerli kişisini son derece mutlu edecektir. Siz de bir an önce siparişinizi vermeyi unutmayın.

Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto
 

Yıl Dönümü Hediyesi Mini Ahşap Foto

 

Dekoratif Ürünler Elde Edin

ahşap boyama nasıl yapılır
Nereye kullanacağınızı bilmediğiniz, elinizde durup duran ahşap parçalarınızı değerlendirmek ve onlardan çok farklı dekoratif ürünler çıkarmak da çok zevkli olacak… Mesela şekilde gördüğünüz bir dünya haritası hem yapımı kolay hep de eğlenceli bir ürün olabilir. Bu parçayı, üzerine dünya haritası kalıbı kullanarak çok farklı bir tabloya dönüştürdüğünüzde siz de kendinizle gurur duyacaksınız. Bu tarz tablolar hem basit hem de çok şık bir görünüme sahip olacak ve girdiği mekânın ruhunu direkt değiştirecektir. Eğer siz de evinizde, yaşam alanlarınızda ya da ofisinizde küçük dokunuşlarla değişliğe ihtiyaç duyuyorsanız bu tarz dekoratif tablolar ya da objeler tam size göre olabilir. Hem çok efor sarf etmemiş olursunuz hem de tek bir dokunuşla nokta vuruşu yapmış ve içinde bulunduğunuz ortamı güzelleştirmiş olursunuz.

 

Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto

Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto
Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto

Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto

Hepimizin istediğidir herhalde, alacağımız hediye sadece görüntüsüyle mutlu etmesin karşı tarafı. Aynı zamanda gündelik hayatında da düzenli olarak kullanabileceği bir objeye dönüşsün. İşte siz de böyle bir şey arıyorsanız, ofis hediyesi takvimli ve saatli ahşap foto tam size göre. Bu şık, dekoratif ve işlevsel hediyeyi arkadaşınız, sevgiliniz ya da eşiniz ofisinin en özel köşesine koyacak ve her baktığında ne kadar düşünceli olduğunuzu anımsayacaktır.

Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto
 

Eşe Ofis Hediyesi Takvimli Ahşap Foto

 

Eğlenceli Şeyler Üretin

ahşap boyama fikirleri

Herkes eğlenceli şeyler üretmekten zevk alır. Eğer siz de farklı ve güzel şeyler üretmeyi seviyorsanız ve boş zamanlarınızı bu şekilde değerlendirip hem eğlenmek hem de bir şeyler öğrenmek istiyorsanız küçük ahşap parçalarından güzel şeyler üretebilirsiniz. Mesela elinizde eğer küçük ahşap parçalar var ise şekildeki gibi oklar ya da sizin seçeceğiniz desenler çizerek ve boyayarak kütüphanenizde ya da evinizin farklı yerlerinde bunları kullanabilirsiniz. Hatta bunlardan farklı boyutlarda ve desenlerde yaparak bahçeniz için de tasarlayabilirsiniz. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve çitleriniz varsa onların üzerine de farklı desenler ve şekiller çizebilir, bahçenize farklı bir bakış açısı ve ruh kazandırabilirsiniz. Aslında tüm bunları üretmek ve tasarlamak sizin elinizde çünkü evinizi en iyi siz tanıyorsunuz ve ona uyabilecek şeylerden haberdarsınız. Biraz üzerinde düşündükten sonra birbirinden faklı ve güzel şeyler üretebileceğinize eminiz…

 

Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik

Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik
Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik

Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik

Arkadaşınız ya da sevgiliniz yeni terfi mi aldı işyerinde? Belki de müdür ya da şef oldu kim bilir. Başarısını kutlamak için ona ne alacağınıza karar veremediyseniz, hediyelik kişiye özel ahşap masaüstü isimlik tam da size göre olabilir. Bu son derece özel isimliği gören arkadaşınız ya da sevgilinizin sevinçten havalara uçacağına emin olabilirsiniz. İşindeki başarısını kutlamanın böyle ince bir yolunu bulduğunuz için size minnettar kalacak, ofisine gelenlere de her fırsatta bu güzel hediyenizi gururla gösterecektir.

Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik
 

Hediyelik Kişiye Özel Ahşap Masaüstü İsimlik

 

Eskilerinizi Yenileyin

eski ahşapları boyama
Belki de sizin amacınız evinizdeki eskileri tamir etmek ve onların yeni görüntüsüne tekrar kavuşmasına yardım etmektir. Böylece evinizde atmaya kıyamadığınız eşyalarınız sanki geçmişte bir yolculuğa çıkmış kadar güzel ve yepyeni görünecekler. Eğer sizin de evinizde atmaya kıyamadığınız ama görüntüsü ile artık çirkinleşmeye ve eskimeye başlamış eşyalar varsa bunları depolarınızda saklamak yerine onlara yeniden hayat vermeyi deneyebilirsiniz. Öncelikle onları zımparalayarak eski boyalarından tamamen kurtulmalarını sağlamalısınız. Daha sonrasında ise istediğiniz renk ve desende boyamanızı yapabilir ve üzerine atacağınız vernik ile bunu sabitleyebilirsiniz. İnanın bu şekilde yeni bir eşyanız olmuş kadar çok sevineceksiniz ve onu daha çok seveceksiniz. Artık o da evinizde yok olmaya yüz tutmuş bir eşya değil, çok sevilen bir eşya olarak hayatını sürdürebilecek…

 

Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası

Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası
Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası

Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası

İyi yemek yemeyi kim sevmez ki! İyi yemeğin sırrı ise iyi malzemeler, iyi araç ve gereçlerdir şüphesiz. İşte dostunuz ya da sevgiliniz yemek yapmayı seviyorsa, mutfaktaki hünerlerini daha iyi gösterebilmesi için ona şef şapkası tasarımlı isme özel bambu kesim tahtası hediye edebilirsiniz. Bu güzel ve hoş tasarımlı kesim tahtasını gören sevgiliniz ya da arkadaşınız, bundan böyle size daha bir keyifle yemek yapacak, ne kadar düşünceli olduğunuzu da her fırsatta dillendirecektir.

Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası
 

Anneye Hediye Bambu Kesim Tahtası

 

Eskitme Yapabilirsiniz

ahsap boyama

Ahşap boyama tekniklerinden birisi de eskitmedir. Eğer eşyalarınızı bir süre kullandıktan sonra onlara retro bir hava kazandırmak isterseniz eskitme yöntemi ile eşyanızın ruhunu değiştirebilirsiniz. Farklı eskitme teknikleri ve renkleri ile istediğini yöntemi seçerek kendi ruhunuzu da eşyanın üzerine geçirebilirsiniz. Eğer gerçekten eskitilmiş eşyaları çok seviyorsanız, bir odanızı ya da ofisinizi bu şekilde dekore ederek oranın ambiyansını zenginleştirebilir ve geçmişten bir parça ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaparken belli bir dönemin havasını da verebilirsiniz. Önemli olan eskitme ile eşyalarınızın havasını değiştirmek ve geçmişin tozlu yollarında bir yolculuğa çıkmak…

 

Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası

Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası
Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası

Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası

Bizim için en özel hediyeler hiç şüphesiz sadece bize özel yapılmış ve bize özel alınmış hediyelerdir. Sevgiliniz ya da arkadaşınıza alabileceğiniz ahşap kaplamalı sigara tabakası isim ve harf işlemeli hediyesiyle onu tahmin edemeyeceğiniz kadar mutlu edebilir ve kendisini çok özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Sadece ona özel tasarlanmış sigara tabakasını gördüğünde sevinçten havalara uçacak ve size günler boyu teşekkür edecektir. Siz de bir an önce siparişinizi vermeyi ihmal etmeyin.

Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası
 

Ahşap Kaplamalı Sigara Tabakası

 

Eşyalarınızı Güzelleştirin

ahşap masa boyama
Eğer sizin de biraz daha güzelleşmeye ihtiyaç duyan eşyalarınız varsa ahşap boyama teknikleri ile onu daha da güzelleştirebilir, sevebileceğiniz ve mutlulukla kullanabileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Önemli olan o eşyanızı kullanırken severek kullanmanız ve evinizde ya da iş yerinizde ona bakarken kendinizi iyi hissetmeniz. Mesela görseldeki gibi ahşap bir masanız varsa ve onun karakterini biraz değiştirmek istiyorsanız üzerini rengârenk boyayabilir, yazılar yazabilir ve farklı geometrik şekiller ile onu canlandırabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermek… Çünkü daha sonra gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecektir.

 

Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı

Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı
Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı

Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı

Sevgilinize bir hediye almak istiyorsunuz ve birbirinin aynı klişe hediyelerden sıkıldınız mı? Farklı ve ilginç bir hediyeyle onu şaşırtmak mı istiyorsunuz? O zaman size önerimiz, ona çay şiirli sevgiliye hediye 4 lü ahşap puzzle bardak altlığı almanız. Bu sıra dışı bardak altlıklarını gören sevgiliniz önce mutluluktan kahkahalara boğulacak, ardından da sevinçten havalara uçacaktır. Siz de bir an önce bu orijinal hediyenin siparişini verin ve sevgilinizi sevindirin.

Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı
 

Sevgiliye Hediye Ahşap Puzzle Bardak Altlığı

 

Ev Eşyalarınızı Dekoratif Hale Getirin

dekoratif ahşap boyama
Belki de siz eşyalarınıza farklı motifler yaparak daha dekoratif hale getirmek isteyenlerdensinizdir. Bunun için peçete ya da kâğıttan transferler gerçekleştirerek eşyalarınızı dönüştürebilirsiniz. Eğer görseldeki gibi bir dönüşüm bekliyorsanız, o zaman transfer tekniğini kullanarak eşyalarınızı güzelleştirebilirsiniz. Tabi bu transfer tekniğini kullanabilmek için öncelikle biraz tecrübe sahibi olmak gerekli. Siz de transfer tekniğini kullanarak harikalar yaratabilir, mobilyalarınızı çok farklı kimliklere dönüştürebilirsiniz. Evinizde uzun zamandır kullanmadığınız ya da eskiyen mobilyalarınız varsa onları bu şekilde dönüştürebilir ve evinizin çok farklı bölgelerinde kullanabilirsiniz.

 

Aile Resimli Ahşap Çerçeve

Aile Resimli Ahşap Çerçeve
Aile Resimli Ahşap Çerçeve

Aile Resimli Ahşap Çerçeve

Bazen en güzel ve şık hediye, en sade olanıdır. Ailenizle özel bir fotoğrafınızı takabileceğiniz aile resimli ahşap çerçeve, işte de tam da böyle bir hediye. Ailenize alabileceğiniz bu zarif hediye ile onları bir anda duygulandırmanız ve boynunuza atılmalarını sağlamanız mümkün. Üstelik çerçeveyi ailenize uygun olarak özelleştirebilir ve manevi değerini bir kat daha arttırabilirsiniz. Yıllar sonra aile fertleriniz bu özel çerçeveye ve içindeki resme baktıklarında sizi minnetle hatırlayacaklardır.

Aile Resimli Ahşap Çerçeve
 

Aile Resimli Ahşap Çerçeve

 

Tahta Kaşıklarınızı Renklendirin

ahşap boyama seti
Eğer rengârenk bir mutfak hayal ediyorsanız tahta kaşıklarınızı boyayarak mutfağınızı da neşelendirebilirsiniz. Tahta kaşıklarınızın uçlarını farklı renklerde boyayarak mutfak malzemelerinize yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Ayrıca düz bir renge boyamak yerine farklı şekillerde boyamalar da yapabilirsiniz. Ya da kendiniz de değişik desenler çizebilir ve onları renklendirebilirsiniz. Bu şekilde tahta kaşıkları boyayarak ve desenler yaparak arkadaşlarınız için güzel ve değişik hediyeler de hazırlayabilirsiniz. Ayrıca tahta kaşıklarınızı içine koyduğunuz kaşıklığınızı da istediğiniz renk ve desenlerde boyayabilirsiniz. Unutmayın, yaşam alanlarınızı renklendirmek ve güzelleştirmek sizin yaratıcılığınıza bağlı…  Aklınıza gelen güzel fikirleri değerlendirin…

Evinizin Önünü Renklendirebilirsiniz

ahşap tahta boyama
Eğer evinizin önünde ahşap bir veranda varsa ve artık onun renginden sıkıldıysanız artık el atmanın zamanı geldi demektir. İstediğiniz boyayı seçerek verandanızı eskisinden de yeni yapabilirsiniz. Bu biraz uğraştırıcı bir işlem olsa da verandanızı yepyeni gördüğünüzde tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız. Öncelikle verandanızı zımparalayarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında onun tozunu aldıktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Burada önemli olan uyumlu renkler seçmek… İsteğinize göre iki kat boyayı sürdükten sonra en sonunda kuruyan boyanın üzerine verniğinizi de sürün ve işte size yeni verandanız hazır…

Merdivenlerinize Hayat Verin

dekoratif tahta boyama
Eğer evinizdeki ahşap merdivenlerinizden sıkıldıysanız ve artık onların bir değişime ihtiyaçları olduğunu düşünüyorsanız işte size fırsat… Hemen merdivenleriniz için desen ya da renk seçmeye başlamalısınız çünkü artık evinizin değişim zamanı gelmiş demektir. Öncelikle bu değişimi ne şekilde yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Yani sadece başka bir renge mi boyamak istiyorsunuz ya da desenli bir boyama mı yapmak istiyorsunuz buna karar verdikten sonra işe koyulabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz modele uygun olarak merdivenlerinizi boyayabilirsiniz. Tüm çalışmalarınızın sonunda gerçekten yepyeni merdivenleriniz olacak ve herkes bu güzel değişim için sizi kutlayacak. Merdivenlerinizde yapacağınız bu küçük değişim tüm evinizin havasını bir anda değiştirecek…

Sanatsal Resimler Yapın

ahşap tablo boyama
Elinizde tahta parçaları varsa bunlar tabloya dönüştürerek de ahşap boyamanızı yapabilirsiniz. Birbirinden farklı sanatsal resimlerle ahşaplarınızı farklı tablolara dönüştürebilirsiniz. Bunun için öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer görseldeki gibi bir hayvan motifi istiyorsanız ve çizim yeteneğinize güveniyorsanız bunu çizebilirsiniz. Belki de çizim yeteneğinize o kadar güvenmiyorsunuzdur ve daha garanti bir yol denemek istiyorsunuzdur. O zaman da transfer yoluyla motifinizi çıkarabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun birbirinden güzel sanatsal tablolar oluşturabilirsiniz.

Tablolar Hazırlayabilirsiniz

tablo boyama
Eğer çocuğunuzun odası için basit tasarlanmış tablolar istiyorsanız bunu da yine elinizdeki kullanılmayan ahşap parçalarından hazırlayabilirsiniz. Özellikle ahşap için sprey boyalar kullanarak farklı ve eğlenceli desenler oluşturabilirsiniz. Tabi bunun için öncesinde kendiniz için uygun bir konsept belirlemeli ve ona uygun boyamalar gerçekleştirmelisiniz. Bu boyamaları sprey ile gerçekleştirebilirseniz işiniz çok daha eğlenceli olabilir.

Tüm bu örneklerin yanı sıra sitemizde bulunan ahşap hediyeliklere de göz atmanızı öneririz. Mesela sitemizde bulunan ahşap foto hediyesi ile sevgilinizin gönlünü alabilirsiniz. Belki de kanvas tablo tarzı hediyeler sizin aradığınız kriterlere daha çok uyuyordur. Bu ve daha fazlası için sitemizdeki hediyelere göz atabilirsiniz.