En Güzel Çiçekler ve Anlamları

En Güzel Çiçekler ve Anlamları

Dikkatinizi Çekebilir ► Sevgiliye Hediye

En Güzel Çiçekler ve Anlamları

Çiçekler doğanın süsü oldukları için ve muhteşem görünümleri ile adeta birer mücevher kıymetinde değerlendirildikleri için genellikle kadınlara verilebilecek en güzel armağan olarak değerlendirilirler. Hem renkleri hem görünümleri hem de kokuları ile büyüleyen çiçek türleri, tarih boyunca farklı anlamlar ile anılmıştır. Çiçek türlerine göre değişen anlam renklere göre de değişiklik göstermiştir. Özellikle gül, pek çok renkte karşımıza çıkan bir çiçek türü olarak, özellikle bizim topraklarımızda büyük değer taşır. Geçmişte ise genellikle duyguların ifadesi olarak kullanılmıştır çiçekler. Renge ve türe göre insanlar karşısındakine bir mesaj vermiştir bu doğa harikaları ile. En basit örnek olarak, insanların evinin önüne sarı çiçek koyması, evde hasta olduğunun bir işareti kabul edilmiştir ve sokaktan geçenlerin buna uygun olarak davranması beklenmiştir. Aynı şekilde kırmızı çiçek konulması ise evde genç kız olduğunun ve sokaktan geçenlerin de buna göre terbiyeli konuşarak geçmesi gerektiğinin bir işareti olmuştur. Böylesine naif bir kültür ve anlayışın parçası olan çiçekler, özellikle de sevgililer için büyük önem taşıyor. Gül renkleri ve anlamları özellikle sevgililerin ilişkilerinin bir aracısı olarak görülebilir. En güzel çiçekler, duyguların simgesi olan bir renk ile güzel kadınlara verilebilecek en ideal hediyedir. Siz de sevgilinize çiçeklerin anlamları doğrultusunda bir seçim ile çiçek vererek mutlu edebilirsiniz.

Bu sebeplere bağlı olarak sevgiliye çiçek vermeden önce, çiçek renklerinin anlamı hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Böylece çiçek hediye ederken, doğru seçim ile sevgilinizin mutluluğunu artırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki en güzel çiçek duyguların gerçek ifadesi olan tür ve renk seçimidir. Şimdi sizin için bir araya getirdiğimiz çiçek anlamlarını inceleyelim.

Beyaz Gül
ihtisamli-ask-beyaz-guller-524255-1-524256Beyaz renk genellikle saflığın, temizliğin ve masumiyetin simgesi olarak ifade edilmiştir. Gül renklerinin anlamları genellikle hayatımızın farklı yerlerinde de yansıma bulur. Belki gelinlik de böyle düşünülebilir. Beyaz gül ile aynı şeyi temsil ettiğine inanılır. Beyaz gülün anlamı nasıl saflık ve temizlik ise gelinlik de aynı şeyi ifade eder. Diğer taraftan beyaz gül ne demek diye soracak olursanız, beyaz gül genellikle evlilik teklifini simgeler. “Benimle evlenir misin?” demenin bir başka şekli olarak niteleyebileceğimiz beyaz gül, aynı zamanda sevgiyi simgeler. Beyaz gül anlamı itibariyle temiz duyguların, saf sevginin işareti olduğundan sadece sevgiliye değil, anneye de verilebilecek bir çiçek türüdür.

Evlilik simgesine bağlı olarak düğünlerin de vazgeçilmezi olan beyaz gül geniş bir kullanım alanına sahip. İfade ettiği güzellikler sebebi ile hem düğün törenlerinin hem de anneler günü ve sevgililer günü gibi özel günlerin vazgeçilmez çiçeğidir.

 

 

Sarı GülEn Güzel Çiçekler ve Anlamları-2

Çiçek türlerinden ziyade gül anlamları gerçek manada duyguların ifadesidir. Bu durumda her bir gül rengi özenle incelenmelidir.  Sevgiliye verilecek çiçekler ve renklere değinecek olursak ise sarı gül son sırada gelir. Çünkü sarı gülün anlamı sevgili için çok da uygun değildir. Genellikle arkadaşlığa vurgu yapılmak istendiğinde tercih edilen bu çiçek sevgiliye verildiğinde çok da hoş anlamlara gelmeyecektir.

Sarı çiçek anlamı genellikle kıskançlık ile bağdaştırılır. Sarı gül de böyledir. Sevgilinize sarı gül verdiğinizde en iyi ihtimal ile onu kıskandığınız mesajını vereceksiniz ki bu da iyi mi yoksa kötü mü sonuçlar ortaya çıkarır çok emin değiliz.

 

 

 

 

 

Kırmızı Gül

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-3
Kırmızı renk olarak dahi tek başına tutku anlamı taşır. Kırmızı gül ne anlama gelir diye soracak olursanız ise kırmızı gülün anlamı tutkulu bir aşktır. Aşkı, tutkuyu, arzuyu, arabesk bir tanımla kara sevdayı simgeler. J Bu sebeple de sevgiliye verilebilecek ideal çiçek olduğunu söyleyebiliriz. Sana aşığım mesajı vermek istediğinizde, doğum günü, sevgililer günü, yıldönümü ya da yılbaşı gibi özel zamanlarda hediyelik çiçekler aradığınızda, sevgilinize alabileceğiniz ilk seçenek kırmızı gül olacaktır.

Üstelik kırmızı gül sadece sevgili çiçeği değildir. Anne sevgisini de temsil eder. Bu sebeple anneler gününün de favorisidir. Kısacası en önemli özel günlerin favorisi kırmızı güllerdir. Bu sebeple de çiçekçilerde en çok karşılaştığımız çiçek kırmızı gül olmaktadır.

 

 

 

 

Mavi GülEn Güzel Çiçekler ve Anlamları-4

Mavi gül doğal olarak yetiştirilemeyen
bir tür. Bu sebeple de mavi gül nadir bulunuyor. Çiçeklerin anlamı büyük oranda renkleri ile belirlendiğinden mavi gül de dikkat çeken bir çiçek türüdür. Mavi gül ne anlama gelir diye soracak olursanız ise mavi gül nadir oluşu sebebi ile sevdiğinize emsalsiz olduğunun mesajını vermeniz demektir. Buna bağlı olarak hiç kimsenin sizin gözünüzde sevgiliniz ile eş değer olamayacağının ifadesidir. Bu sebeple de mavi gül sevgililer arasında tercih edilir.

Mavi gül anlamı nadir yetişmesi ile belirlenen bir çiçektir ve günümüzde artık ulaşmak daha kolay olduğundan, daha sık tercih edilir. Siz de sevgilinize onun özel olduğunu hissettirmek istediğinizde mavi gülü tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Pembe Gül

En Güzel Çiçekler ve Anlamları-5
Pembe gül tek kelime ile sevgi demektir. Senden hoşlanıyorum ya da seni beğeniyorum mesajı vermek için pembe gül tercih edilir. Bu sebeple görüyorsunuz ki pembe gülün anlamı aslında oldukça basittir. Pembe gül ne anlama gelir diye düşünüp, sevgilisine alıp almama konusunda kararsız kalanlar bilmelidir ki pembe gül tam da sevgili çiçeği. Sevgili adayı için de uygun olduğunu belirtelim.

Bu romantik çiçeği sevdiğiniz kişiye vermeniz ideal olacaktır ama aynı zamanda anneniz için de iyi bir seçim olabilir. Hayatınızın en özel insanı olan anneniz de pembe gül ile mutlu edebileceğiniz kişilerden biri.

 

 

 

 

Siyah GülEn Güzel Çiçekler ve Anlamlar-6

Siyah gülden önde siyah rengi üzerinde duracak olursak, siyah hüzünlü, veda eden ve matemi hatırlatan bir renktir. Siyah gülün anlamı da bu duygular ile eşleşiyor. Çiçekler ve anlamları büyük oranda renklerin anlamları ile doğru orantılı olduğundan bu durum çok da şaşırtmıyor. Siyah gül anlamı vedayı hatırlattığından, sevgiliye verildiğinde ayrılık anlamı taşıyacaktır. Bu sebeple en uzak durulması gereken çiçek türüdür.

Topraklarımızda oldukça kısıtlı bir bölgede, az sayıda yetişen ve oldukça özen isteyen bu çiçek türü, farklı kişiler için anlam ifade edebilir ancak normal şartlarda sevgiliye verilmemesi gereken bir türdür. Siz de bu duruma bağlı olarak siyah gül almadan önce birkaç kez düşünmelisiniz.

Gül bugün en yaygın çiçek olmakla birlikte hediye anlamında da en çok tercih edilen çiçektir. Renk çeşitliliğinin fazla oluşu tercih alanlarını da genişletiyor. Ancak elbette ki ulaşabildiğimiz güzel çiçekler güllerle sınırlı değildir. Hem güzel hem de anlamlı pek çok çiçek türü mevcut. Örneğin laleler, aşk itirafının bir başka şeklidir. Bu sebeple gülde olduğu gibi özellikle kırmızı ve pembe renkleri sevgiliye alınacak ideal çiçeklerdendir. Orkide ise adeta zarafetin temsilidir. Buna bağlı olarak yine sevgili için idealdir ancak sadece sevgili değil her hangi bir kadına çiçek hediye etmek istediğinizde de orkideyi tercih edebilirsiniz. En çok tercih edilen çiçekler arasında yer alan karanfil ise yine sevginin temsili olmakla birlikte, samimiyetin, sadakatin ve de içten duyguların yansıtıldığı bir çiçektir. Bu genel anlamlara dikkat ederek çiçek seçimi yaptığınızda karşınızdaki kadını daha mutlu edebileceğinizi unutmayın.

 

 

Bir cevap yazın