Sünnet Olan Çocuğa Ne Hediye Alınır ?

Sünnet Olan Çocuğa Ne Hediye Alınır ?

Dikkatinizi Çekebilir ► Sünnet Hediyesi

Sünnet kavramı, Müslümanların geleneğinde erkekler için önemli bir operasyondur. Dinimiz emrettiği için erkek çocuklar sünnet edilir. Bir diğer faktör ise sünnetin hijyen ve sağlık açısından gerekliliğidir. Sünnet, İslam geleneğinin olmazsa olmaz, ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sünnet, erkek çocuklarına genelde ailenin uygun gördüğü bir yaşında uygulanan cerrahi müdahaledir. Geleneklerin en güzel olgularından birisi olan sünnetin devamında hem erkek için fayda hem de sağlık açısından önemli unsurlar söz konusudur.

Sünnet olan çocuk psikolojik olarak farklı bir sürece girebilir. Sünnetin ne olduğunu anlayabilecek yaşta ise korkusu ve stresi daha çok artar. Bu nedenle sünnet olacak çocuğa sünnet kavramı açıkça anlatılmalı, sünnetin neden yapıldığı ve neden önemli olduğu en güzel şekilde ebeveynler tarafından izah edilmelidir. Çocuklarınızı şaka maksatlı da olsa bu konuda korkutmamalısınız. Sizler için çok değerli olan evlatlarınıza yaşamını etkileyecek bir travma yaşatmak istemiyorsanız onunla ilgilenmeli, kaygılarını dinlemeli ve ona kendini iyi hissettirecek bir yaklaşım sergilemelisiniz.

Allah’ın emri olan sünnet geleneği gerçekleştirildikten sonra çocuk için motive edici davranışlarda bulunmalı, ona eğlenceli ve keyifli vakit geçirebileceği ortamlar sunmalısınız. Yatakta geçireceği süre boyunca onu yalnız bırakmamalı, bu süreci en sorunsuz şekilde atlatmasına yardımcı olmalısınız. Sünnet sürecinde ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuklarına bu süreci en sıkıntısız, en stressiz ve mümkün olduğunca psikolojisini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde yansıtmak isterler.

sünnet olan çocuğa hediye

Ailesi için çok kıymetli olan evlatlar böyle bir süreci ailelerinin desteği ve şefkati ile en güzel şekilde atlatırlar. Sünnet operasyonundan sonra evde veya camide mevlüt okutulur. Mevlüt okutmanın asıl amacı Efendimiz Hz. Muhammed’in varlığı ile dünyayı şereflendirmesinden ötürü duyulan mutluluğu ve sevinci ortaya koymaktır. Kuran okuma konusunda iyi olan sesi güzel bir kişi tarafından okunan mevlüt İslam’ın en güzel olgularından biridir. Sünnetten sonra da mevlüt ile hayırlı dualar edilir, sünnet edilen çocuğun hayırlı bir evlat olması, iyi bir geleceğe sahip olması arzulandığı için Allah’a toplu bir şekilde el açılır, dualar edilir.

Sünnetten sonra akla gelen olgulardan biri de sünnet kınası veya  sünnet düğünüdür. Hem sünnet olan çocuğu motive etmek, hem de hep birlikte eğlenmek için düzenlenen sünnet düğünleri akrabaların ve ailenin coşkusuyla geçer, hep birlikte müzikler eşliğinde oyunlar oynanır, gelen misafirlerin memnuniyeti sağlanmaya çalışılır. Gelen akrabalar, aile dostları, arkadaşlar sünnet çocuğuna bir miktar harçlık verir, altın takar veya güzel bir sünnet hediyesi sunar. Sünnet sürecini kazasız atlatan ve stresi üstünden atan çocuk bu hediyeler ve eğlenceler sayesinde daha rahat olur, biraz daha mutlu olur ve yatakta olduğu süreçte yaşadığı sıkıntıları unutur.

Sünnet Çocuğuna Hediyeler

Sünnet bazen ebeveynlerin hatalarından dolayı bazen de çocuğun fazla stresinden dolayı bir işkence halini alabilir, bundan dolayı öncelikle ebeveynler soğukkanlı olmalı ve çocuklarının kaygılarını dindirmelidir. Sünnet düğünü çocuğu motive edici şekilde düzenlenmelidir, akrabalardan gelen sünnet hediyelikler kabul edilerek, özenle saklanmalıdır.

Peki sünnet sürecinin bizzat tanığı olmayan, ebeveyn konumunda olmayan, ailenin sevdiği yakınları, akrabaları sünnet sürecinde düzenlenen düğüne  giderken götürmek üzere nasıl hediyeler seçmelidir?

Sünnet olan çocuğa ne hediye alınır?

Söz konusu çocuklar olduğu için çocukların çok pahalı ve değerli eşyalar beklemediğini, küçük ve anlamlı hediyelerle de mutlu olabildiğini akıldan çıkarmamak gerekir. Dünyanın en günahsız, en masum varlıkları çocuklar için gösterilen igli ve şefkatin yanında kendilerini gerçekten değerli hissetmelerini sağlayacak bir hediye yeterli olacaktır. Onlar gösterişli hediyeler beklemez ve gelen hediyeyi beğenmeme olasılıkları da çok düşüktür. Kendileri için bir hediye alınmış olması onların kendilerini çok özel ve değerli hissetmelerini sağlar, ziyaretinizin amacının onlarla ilgili olması bile minik yürekli güzel çocukları mutlu etmeye yetebilir. Ama siz yine de sünnet düğününe eliniz boş gitmek istemiyor, onun bu unutulmaz gününde anlamlı ve kalıcı bir hatıra bırakmak istiyorsanız onda merak uyandırabilecek, gelişimine yardımcı olabilecek, sıradanlıktan uzak hediye seçeneklerine yönelerek sünnet çocuğuna hediyeler tercih edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Yıkanabilir Boyama Kitabı

Çocuklar İçin Yıkanabilir Boyama Kitabı
Çocuklar İçin Yıkanabilir Boyama Kitabı

Çocuklar İçin Yıkanabilir Boyama Kitabı
3 yaş üstündeki çocuklar için uygun eğlenceli boyama kitabını sünnet hediyeliği olarak düşünebilir, dostlarınızın veya akrabalarınızın sünnet mevlüdü hediyeleri arasında yer almasını sağlayabilirsiniz. Sıradan bir boyama kitabından çok farklı olacak bu boyama kitabı yıkanabilir özelliktedir, böylece kitabın sonuna gelen çocuğunuzun heyecanı yarıda kesilmiş olmayacaktır. Uzun süre severek kullanacağı bu boyama kitabı çocuğunuzun boş zamanlarını eğlenceli ve yararlı bir şekilde geçirmesini sağlayacaktır. Sünnet çocuğuna hediye olarak verilebilecek ideal bir seçenek…

Çocuklar İçin Yıkanabilir Boyama Kitabı
 

Sünnet İçin Hediye: Çocuklara Özel Tabu Oyunu

Sünnet İçin Hediye: Çocuklara Özel Tabu Oyunu
Sünnet İçin Hediye: Çocuklara Özel Tabu Oyunu

Sünnet İçin Hediye: Çocuklara Özel Tabu Oyunu
Çocuk deyince akla birbirinden eğlenceli oyunlar gelir! Bir çocuğa hediye almak söz konusuysa siz de onun ilgisini çekecek ve ona faydalı olabilecek bir oyun tercih edebilirsiniz. Mesela sünnet için hediye arıyor; dostunuzun veya sevdiğiniz yakınlarınızın çocuklarının sünnet düğününde yanlarında olma fırsatı yakalıyorsanız Junior Tabu oyunu harika bir seçenek olacaktır. Sünnet düğünü hediyeleri arasında çocuğun gözüne çarpacak ve ilgisini çekecek bir seçenek olan tabu oyunu hem arkadaşlarıyla eğlenceli vakitler geçirmesini sağlayacak hem de gelişimine katkıda bulunacak, kendini en iyi şekilde ifade edebilecek seviyeye gelmesine yardımcı olacaktır.

Sünnet İçin Hediye: Çocuklara Özel Tabu Oyunu
 

Sünnet Hediyesi Einstein Büstü Şeklinde Kumbara

Sünnet Hediyesi Einstein Büstü Şeklinde Kumbara
Sünnet Hediyesi Einstein Büstü Şeklinde Kumbara

Sünnet Hediyesi Einstein Büstü Şeklinde Kumbara
Küçük yaşlarda tanışılması gereken aklı, zekası ve buluşlarıyla dünyada büyük izler bırakan Albert Einstein bir kumbara şeklinde çocukların odasının parçası haline gelebiliyor! Sünnet olan tanıdıklarınıza, çok sevdiğiniz yakınlarınızın çocuklarına sünnet hediyesi olarak düşünülebilecek harika bir fikir… Sünnet olan çocuğa ne hediye alınır diye düşünenlerdenseniz hem tutumlu olma, para biriktirme gibi alışkanlıkları aşılayacak hem de bilim adamı Einstein’a ilgi duymasını, buluşlarıyla ilgilenmesini ve bir araştırmaya sevk edilmesini sağlayacak bir sünnet hediyeliği olarak bu enteresan kumbarayı tercih edebilirsiniz.

Sünnet Hediyesi Einstein Büstü Şeklinde Kumbara
 

Sünnet Çocuğuna Hediye Kişiye Özel Basket Potası

Sünnet Çocuğuna Hediye Kişiye Özel Basket Potası
Sünnet Çocuğuna Hediye Kişiye Özel Basket Potası

Sünnet Çocuğuna Hediye Kişiye Özel Basket Potası
Çocuklara hediye seçiminde hem ilgi çekecek hem de eğlendirecek, aynı zamanda kişisel gelişimine katkıda bulunacak seçenekleri değerlendirmek gerekir. Sünnet için hediye arayışındaysanız özellikle erkek çocukların çok hoşuna gidebilecek resimli ve isimli basket potası gayet uygun olacaktır. Basketbol çocukların vücut gelişimine de büyük katkı sağlayan bir spor dalıdır ve daha küçük yaşlarda bu spora ilgi duyması çocuğunuz için iyi olacaktır. Belki sporla ilgili yeteneklerini ortaya çıkarmasını sağlayabilecek bu hediye sevdiklerinizin çocuklarına, yakınlarınıza sünnet düğünü hediyeleri seçeneği olarak götürebileceğiniz ideal bir tercih olacaktır.

Sünnet Çocuğuna Hediye Kişiye Özel Basket Potası
 

Çocuklara Keşif Oyunu: Volkan

Çocuklara Keşif Oyunu: Volkan
Çocuklara Keşif Oyunu: Volkan

Çocuklara Keşif Oyunu: Volkan
Söz konusu çocuklarsa, hediye seçiminde abartılı ve gösterişli seçeneklerden uzak durarak çocuğun ilgisini çekebilecek, onda merak uyandıracak hatta belki araştırmaya sevk edecek seçenekleri değerlendirmelisiniz. Çocuklar öğrenmeye açıktır ve onların karşısına çıkardığınız her şeye merakla yaklaşırlar. Bu nedenle eğer sünnet olan çocuğa ne hediye alınır diye düşünenlerdenseniz çocuklar için yanardağ patlamalarını daha iyi anlayabilecekleri harika keşif oyunu Volkan ideal bir sünnet hediyesi olacaktır. Oyun içerisinde yanardağ modeli, kırmızı granüller, spatula, güvenlik anahtarı, pipet, deney kabı, sarsıntı simulasyonu modeli gibi gereçlerin yanında resimli kullanım kılavuzu bulunmaktadır.

Çocuklara Keşif Oyunu: Volkan