öğretmenler günü etkinlikleri

24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri için Harika Fikirler

Arkamıza dahi bakmadan canımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize olan vefa borcumuzu ödemek için 24 Kasım Öğretmenler Günü belki de en doğru zaman… Elbette bizler için yıllar boyunca dirsek çürüten, tebeşir tozu yutan emekçi öğretmenlerimize olan saygımızı, senenin sadece bir gününde göstermek olmaz; ancak yine de böyle özel günlerin heyecanı ve coşkusu da ister istemez bir başka oluyor. Sadece miniklerin değil, velilerin, öğretmen ailelerinin ya da dostlarının da iple çektiği Öğretmenler Günü farklı etkinlikler ile okullara büyük bir renk katıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: 24 Kasım Öğretmenler Günü Hediyeleri

Sosyal medyanın etkin bir rol oynamaya başlamasından sonra özellikle Öğretmenler Günü ile ilgili etkinlikler daha göz önünde ve daha yaratıcı şekilde organize edilmeye başladı diyebiliriz. Geçmişte okullarda Öğretmenler Günü programları daha kısır bir şekilde geçerken şimdi öğrencilerin ve velilerin de katılımıyla bambaşka bir noktaya evirilmiş durumda. Bu durumdan ne öğrenciler şikayetçi ne de bu özel günün kahramanı olan öğretmenler. Öğrenciler ve veliler 24 Kasım için en güzel, en orijinal hediyenin peşine düşerken, öğretmenler ve okul idaresi ise genelde Öğretmenler Günü için etkinlikler ya da programlar neler içerebilir, buna kafa yormaya çalışıyor. Yani işin özeti öğretmenlerimiz, kendi özel günlerinde dahi emek vermekten, öğrencilerini düşünmekten geri durmuyorlar.

Öğretmenler, 24 Kasım’daki etkinlikleri takip etmeye gelen velilere, öğrencilere, en doyurucu, en verimli programı hazırlamak, en akıcı programlara imza atmak için adeta didinirler. Öğretmenler Günü, öğretmen kavramına olan toplumsal bilinici de harekete geçirmek açısından bir fırsat sayılır. En azından bu bilinçten zaman zaman uzaklaşan toplumumuzun;  öğretmenlerimizin bizi geleceğe taşıyan en önemli unsur olduğunu yeniden hatırlamaları gerekir. Elbette böyle özel günlerde öğretmenlerimize olan sevgimizi, onların bize ve çocuklarımıza verdiği sonsuz emeği, küçük hediyelerle taçlandırmak isteriz. Bu noktada unutmamak gerekiyor ki öğretmene hediye vermek kadar, onlara bu bilince de sahip olduğumuzu hissettirmeliyiz. Zaten başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmeye ant içmiş bir nesle yakışan da bu olsa gerek. Bugün ülkemizde her 24 Kasım, okul öncesinden liseye dek eğitimin her kademesinde, farklı etkinliklerle; ancak ortak bir duyguyla kutlanıyor.

öğretmenler günü etkinlikleri okul öncesi

öğretmenler günü etkinlikleri

Öğretmenler Günü Etkinlik Önerileri

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri gerek öğretmenlerin gerekse de öğrencilerin katılımı ve yaratıcı fikirleriyle şekilleniyor. Sınıf içinde ya da okul genelinde organize edilen 24 Kasım programlarına şahitlik edebiliyoruz. Yukarıda da değindiğimiz gibi Öğretmenler Günü etkinlikleri artık çok daha görselliğe dayalı. Bu yüzden öğrencilerle beraber bir etkinlik programı hazırlayacaksanız izleyicilerin sizden görsel şovlar beklediğini unutmayın. Velilerin cep telefonlarının kameraları muhtemelen etkinlik boyunca açık olacak ve en güzel kareleri yakalamaya çalışacaklardır. Genel anlamda mesleğe henüz adım atmış genç öğretmenler, etkinlik konusunda çok daha yaratıcı olabiliyor. Görselliğin ön plana çıktığı dans gösterilerinin yanında, günün anlam ve önemini vurgulayan metinler hazırlanabilir. Etkili kompozisyonlar, şiirler ya da deneme yazıları böyle etkinliklerde izleyicileri duygulandırabiliyor. Örneğin minik öğrencilerin öğretmenleri için yazdıkları mektuplar böyle günlerde okunabilir. Bunun haricinde öğretmen temalı resim sergileri, öğretmen temalı şarkılar ön planda olabilir. Çocukların üzerinde uzun süre çalıştığı küçük bir tiyatro oyunu da 24 Kasım’a özel olarak sahnelenebilir. Daha yaratıcı ve güncel etkinlikler için Öğretmenler Günü etkinlik örnekleri şeklinde aramalar yapabilir, daha önce yapılmış başarılı örnekleri irdeleyebilirsiniz.

öğretmenler günü sanat etkinlikleri

öğretmenler günü sanat etkinlikleri

Okul Öncesi Öğretmenler Günü Etkinlikleri

Öğretmenler Günü etkinlikleri okul öncesi düzeyinde her daim bir başka coşkuyla kutlanır. Bunun da temel nedeni genellikle velilerin de organizasyonun bir parçası olması diyebiliriz. Öğrenciler öğretmenleri için aldıkları hediyeleri genelde ebeveynleri ile birlikte düşünürler. Öğrenciler etkinliklerde rol alıyorsa, bu anne babalar için işyerinden izin alma sebebi oluyor. Okul öncesi Öğretmenler Günü etkinlikleri genelde 5-6 yaşlarda olan minik öğrencileri kapsadığı için ortaya oldukça sempatik görüntüler çıkabiliyor. Okul yaşamlarına Ana Okulu ile hazırlanan minikler, eğitim sezonlarının henüz ikinci aylarında Öğretmenler Günü ile tanışıyor. Sırasıyla 29 Ekim ve 10 Kasım’da etkinlik deneyimleri edinen minikler 24 Kasım’ı başka bir heyecanla bekler. O yaşlardaki her çocuk için öğretmen, çok değerli bir figüre dönüşüyor. Ebeveynlerinden muhtemelen ilk kez uzak kalan minikler için Öğretmenler Günü okul öncesi etkinlikleri arasında özel bir yerde durur. Anasınıfı Öğretmenler Günü etkinlikleri için tıpkı müfredatta olduğu gibi MEB’den bazı öneriler gelebilir; ancak öğretmenler çocuklar adına inisiyatifler alabilir, bu etkinlik önerilerine kendi fikirlerini dahil edebilir. Ana Okulu öğrencilerinin hayal dünyasını harekete geçirecek hamleler yapmak oldukça önemli. Öğretmenler Günü ile ilgili anaokulu etkinlikleri için genellikle bir pano oluşturulur. Boyama çalışmaları ve şiirler, öğretmen temalı olmak şartıyla hazırlanılır ve bu panoda sergilenir. Okul öncesi Öğretmenler Günü ile ilgili etkinlikler, diğer eğitim düzeylerine kıyasla daha yaratıcı ve sanatsal tasarımlardan oluşmak zorunda.

öğretmenler günü farklı etkinlikler

İlkokul Öğretmenler Günü Etkinlikleri

Öğretmenler Günü etkinlikleri İlkokul öğrencileri için günler öncesinden beklenir. Öğretmene en güzel hediyeyi almak kadar, sınıf içindeki etkinliklere katılmak da öğrenciler için büyük bir heyecan yaratır. 24 Kasım için örneğin renkli kağıtlardan minik kalpler keserek büyük ağaç motifleri yapabilir, bunu sınıfın kapısına asabilirsiniz. Aynı şekilde panoya, papatya motiflerinden oluşan tasarımları asmak mümkün. Kelebek motiflerinden oluşan büyük bir kalp ya da güneş çizerek, orta kısmına öğretmenin, çevresine ise öğrencilerin fotoğrafları yerleştirilebilir. Görsel olarak öğretmenin zengin bir ışık kaynağı olduğu ve çevresini aydınlattığı mesajı, sembolik olarak vurgulanabilir. Öğretmenler Günü sanat etkinlikleri bağlamında bu tip çalışmaların rolü oldukça fazla. Etkinliklerde öğretmene duyulan sevgi kadar, öğretmenin herkese eşit yaklaşan, birleştirici rolü de ön plana çıkmalı.

Ortaokul Öğretmenler Günü Etkinlikleri

Öğretmenler Günü ile ilgili sanatsal etkinlikler ortaokul düzeyinde de devam etmeli. Ergenlik dönemlerinde öğrenciler kendilerini daha net, daha etkili bir şekilde ifade etmeye başlar. Hediye almak ya da özgün bir tasarım oluşturmak da bu ifadenin bir parçası olarak düşünülebilir. Bu dönemde 24 Kasım etkinlikleri için boyama ve dans etkinliklerinden ziyade öğrencilerin edebi yetenekleri ön plana çıkarılmalı. İyi bir şiir, iyi bir kompozisyon yazmak adına ortaokul çağları verimli çağlar olarak değerlendirilebilir. Öğrencilerin yaratıcı Öğretmenler Günü metinleri, okul panolarında sergilenebilir. Çizim konusunda da daha çok karikatür yeteneklerinin gelişmeye başladığı bir dönem olarak ifade edebiliriz. İlkokul döneminde çizilen resimler kadar artık analitik zekayı geliştiren karikatür resimlere de yavaş yavaş yönlendirmek gerekiyor.

24 kasım öğretmenler günü etkinlikleri

Lise Öğretmenler Günü Etkinlikleri

Lise çağında öğrencilerin kişilikleri büyük ölçüde belirginleşir. Ergenlik döneminin sonuna denk gelen bu dönemde öğrencilerin hangi alanlara ilgi duyduğu net şekilde ortaya çıkar. Resim, müzik, tiyatro, dans, edebiyat, sinema gibi alanlara yakın olan öğrenciler, yeteneklerini 24 Kasım etkinliklerine yansıtabilir. Öğretmenlerin 24 Kasım etkinliklerinde, öğrencilerin yeteneklerini öz güvenli bir şekilde yansıtmalarına olanak tanımaları gerekiyor. Bu dönemde Öğretmenler Günü hediyesi el yapımı tasarımlar arasından tercih edilebilir. İnternet üzerinden hazır hediye tasarımları alınabilir ve bazı özgün dokunuşlarla son hali verilebilir. İster el yapımı olsun, isterse de hazır; 24 Kasım’da öğretmenlerimize ne şekilde hediye sunarsak sunalım, en büyük hediyenin onlar için derslerimizin başarısı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım