çim adam nasıl yapılır

Çim Adam Nasıl Yapılır ? Yapımı Kolay Çim Adam Modelleri

Son yıllarda gündeme gelen pek çok akımdan biri olan DIY yani “Do it yourself” 7’den 70’e herkesin hayatına girmeye devam ediyor. Eski ürünleri yenileyerek kullanmaya devam ettirmeyi amaçlayan bu akımın etkilediği ilk şey dekoratif ürünler olurken; aslında hepimizin de çok yakından tanıdığı, hatta ve hatta çocukluk çağlarında evlerimizde en az 1 tane de olsa bulunan çim adamları yeniden gündeme getirdi. Okul dönemlerinde çocukların beceri kabiliyetlerini geliştirmek için kullanılan bu çim adam modelleri hakkında merak ettiklerinizi yazının devamında bulabilirsiniz.

Çim adam için gerekli olan malzemeler

Oldukça eğlenceli çim adam modelleri evleri süslerken dekor ürünleri satan pek çok mağazada da sergilenmeye başladı. Farklı alternatifleri kullanarak kendi evinizde de yapabileceğiniz bu eğlenceli süs eşyalarını balkon, salon, çocuk odası, mutfak ve banyo da dahil olmak üzere dilediğiniz odada kullanabilirsiniz. Hatta çocuklarınız ile beraber yaparak onlarla eğlenceli zaman geçirirken öğretmeninde tadını çıkarmak sizin elinizde. Şimdi çim adam yapımı nasıl olur, hangi malzemeleri kullanmak gerekiyor bu detaylara değinelim. Çim adam yapımı için öncelikle ihtiyaç duyacağınız malzemeler; talaş, çim tohumu ve naylon çorap. Ana malzemelerin dışında, son rütuşları yapmak için çim adam süsleme malzemeleri almalısınız. Çim adam süsleme için keçe, düğme, saç tokası, renkli kalemler, kurdele veya boncuklar kullanılabilir. Bu durum tamamen sizin veya çocuğunuzun yaratıcılığına kalmış. Eğer tek tek uğraşmak istemiyorum derseniz de hazır halde satılan çim adam yapım seti alabilirsiniz. Bu şekilde hem malzemeleri toplu halde temin edebilir hem de çim adam seti içerisinde yer alan uygulama tarifinden de yararlanabilirsiniz. Çim adam malzemeleri nereden alınır diye soracak olursanız; ilk bakmanız gereken yer hobi ürünlerini bir arada sunulduğu mağazalar olmalı. Bu tarz yerlerde hem ayrı ayrı hem de çim adam seti şeklinde satılan malzemelerden beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Onun dışında hediyelik eşya, oyuncak ve el yapımı ürünler satan yerlere de bakmanızı tavsiye ediyoruz. Son günlerde çim adam bakımı oldukça popüler olduğu için istediğiniz malzemeleri bulmanız çok da zor olmaz.

çim adam nasıl yapılır

Çim adam nasıl yapılır?

Çim adam nasıl yapılır, ne kadar vaktimi alacak gibi sorularla boğuşmanıza hiç gerek yok. Yapımı oldukça basit olan bu süs eşyasını hazırladığınız anda “oysa ne kolaymış, birde çim adam nasıl yapılır diye kendime dert edinmişim” diyeceğinize eminiz. Ana malzemelerimiz olan naylon çorap, talaş ve çimi hazırlayarak başlayabilirsiniz. Etrafı pisletmemek adına balkon veya banyoda yapmanızı önerdiğimiz bu aktivite için kullanılacak olan çorap oldukça önemli. Herhangi bir çorabı seçmemeniz gerekiyor. Özellikle kadınların kullandığı ince ve naylon yapılı çorapları tercih etmelisiniz. Çim adam yapım seti sayesinde elde ettiğiniz veya kendi kullanmadığınız naylon çorabınızın burun kısmına 1 yemek kaşığı çim tohumunu koyup üstüne talaş ekleyin. Eklediğiniz talaş sizin çim adamınızın büyüklüğünü belirleyecek. Bu büyüklüğü ister çim adam sulama kolaylığına göre isterseniz de muhafaza edeceğiniz altlığın büyüklüğüne göre belirleyebilirsiniz. Talaşı da doldurduktan sonra çoraba düğüm atın ve içindeki malzemeyi sabitleyin. Şimdi işin en güzel kısmı geliyor, dilediğiniz aksesuarlar ile çim adamınızı hazırlayacaksınız. Kulaklar ve burun için; hazırlanan top şeklindeki çoraplı talaştan birer tutam tutup ip yardımı ile bağlayın. Kulaklar ve burunu oluşturduktan sonra keçe, kurdele, boncuk gibi süsleme malzemeleri ile dilediğiniz göz, saç aksesuarı, küpe, kaş gibi ayrıntıları yapabilirsiniz. Tüm işlemleri bitirip ince kenarlı bir kap içine alacağınız şahane eseriniz çim adam bakımı için hazır hale geldi.

Çim adam bakımı

çim adam bakımı

Yapımı oldukça zevkli olan bu aktivite için ben yapamam diyen pek çok kişi çim adam malzemeleri nereden alınır sorusuna cevap veren mağazalardan hazır halde de çim adam alabiliyor. Elbette bu şekilde çim adamları da alarak sadece bakımını üstlenebilirsiniz. Ancak yapımı bakımından daha keyifli olduğu için bizim tavsiyemiz her detayın size ait olmasından yana. Şimdi çim adam nasıl bakılır konusuna dönecek olursak; yapımı kadar basit olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Hazırlayıp süslediğiniz çim adam sulama ile bakım yapılır. Bu nedenle çim adam nasıl bakılır diye kendinize dert etmenize hiç gerek yok. En basit anlatımıyla, dilediğiniz boyutlarda hazırladığınız çim adamın ilk adımı çimlerin bitmesini sağlamak. Çim adam nasıl büyütülür sorusu burada aklınıza takılabilir ancak hiç düşünmenize bile gerek yok. Günde iki kez sulama yaparak bu soruya cevap bulabilirsiniz. Sulama için kullanacağınız su miktarı, çim adam nasıl bakılır açısından oldukça önemli. Keza ne çok ne az miktarda su kullanmamalısınız. Çorap içine yerleştirilen talaşın iyice ıslandığından emin olacağınız kadar sabah – akşam veya sizin dilediğiniz iki vakit arasında yeterli oranda sulama ile çim adam nasıl büyütülür öğrenmiş olacaksınız. Çimler bitip büyümeye başladıkça orantısız oluşan uzamalar olacaktır. Bu durumda sık sık çim adamınızı tıraş ederek aynı ölçüde saçları olmasını sağlayabilirsiniz.

Çim adam modelleri

Hem farklı bir hediye olarak kullanılabilen hem de evlere renk getiren çim adamları standartların dışına taşımak isterseniz tek yapmanız gereken yaratıcılığınızı kullanmak. Değişik edatlarda ve renklerde odanızın uyumuna göre ayarlayabildiğiniz bu şirin aksesuarları değişik malzemeler ile yaparak bambaşka havaya bürümek oldukça kolay.

Tırtıl çim adam

çim adam örnekleri

Çim adama farklı bir soluk getirecek tırtıl modeline bayılacağınıza eminiz. Malzemelerde herhangi bir değişiklik yapmadan tırtıl çim adam yapımına geçecek olursak; ilk modelde dik bir şekilde tutarak burun kısmına yerleştirdiğimiz çim tohumunu bu sefer çorabı yan yatırarak yapıyoruz. Koyu renkli çorapla kullanırsanız tırtılın görünümü daha hoş duracağı için ilk yapmanız gereken koyu renkli bir ten çorabı yan yatırıp bir yemek kaşığı tohumu tırtılın boyutu kadar çorabın içine yerleştirmek. Üzerine yine talaş ekleyerek çorabı kapatıp, belli aralıklarla ip yardımıyla çorabı bağlıyoruz ki tırtılın boğumlu görüntüsü oluşsun. Son olarak kafa kısmını da süsleyip yan bir saklıya alabilirsiniz. Günde 2 defa üst bölümünü sulayarak çimlerin bitmesi sağladıktan sonra dönem dönem uzayan çimleri tıraş ederek aynı boyuta gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Yumurta çim adam

çim adam yapımı

Çalışma masaları gibi dar alanlarda çok kullanışlı olan yumurta çim adamı yapmak için 2 farklı yöntem var. Ya gerçek yumurta kullanacaksınız ya da çocuklar için üretilen hazır yumurta çikolatalardan çıkan plastik yumurtayı kullanabilirsiniz. Tercih tamamen size ait ancak yumurtanın her türlüsünde şekil oval olduğu için altlık olarak minik saksıları tercih edebileceğiniz gibi kullanmadığınız kahvaltı yumurtalıklarını da tercih edebilirsiniz. Biz hoş görüntüsünden dolayı yumurta altlıklarını kullanmanızı öneriyoruz. Eğer yumurta altlığınız beyaz renkli ise yumurtayı farklı renklere boyayabilir hatta üzerine yüz şekilleri çizerek eğlenceli görünüm kazandırabilirsiniz. Yapımından bahsedecek olursak; Yumurta altılığına içi boşaltılıp boyanan ve şekiller ile süslenen yumurtayı yerleştiriyoruz. Üst kısmını kırıp delik açmalıyız ki çim saçlar buradan çıkabilsin. İnce çorabı yavaş bir şekilde yumurtanın içine koyuyoruz. Burada normal sıralama değişiyor. Yani önce tohum değil, talaşı koyuyoruz. 1,5 yemek kaşığı talaş üstüne yarım kaşık çim tohumu koyarak işlemi tamamlıyoruz. Çimler Çıkmaya başladığında yine kesme işlemi uygulayabilir hatta minik renkli tokalar ile süsleyebilirsiniz.

çim adam modelleri

çim adam

çim adam

çim adam modelleri

Bir cevap yazın