aşk nedir

Gerçek Aşk ve Platonik Aşk Nedir ? Aşkın En Güzel Tanımı ❤

Aşk mı? Kalbin nefes kesercesine hızla atması…  Her saniye yalnızca onu düşünmek… Ellerin titremesi, terlemesi… Bedende kelebeklerin uçuşması hali… Nedensiz yere gülümsemeler ve bazen de ağlama krizleri… İnsanın var olması ile birlikte başlar aşkın öyküsü. Gerçeğini yaşamak herkese kısmet olmayan, yeryüzündeki en özel duygulardan biri olan aşk, kalbe girdiği anda insanın kimyasını da değiştiriyor. En romantik, en duygusal haller insanı adeta esir alıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: O Beni Seviyor mu ? Aşk Testi

Peki gerçek aşk nedirAşık olmak nedir? Platonik aşk ne demek? Yüzyıllardır pek çok insan bu soruların yanıtlarını bulmaya, bu özel ve gizemli duyguyu yorumlamaya çalışıyor. Ancak aşkı anlamlandırmak da anlatmak da öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bu nedenle kişi ister sanatçı olsun ister bilim insanı, “Aşk nedir kısa ve öz olarak anlatmak mümkün müdür” sorusuna yanıtlar pek tatmin edici olmayabilir. Yunan filozofu Platon, “Aşık olmak nedir” sorusunun yanıtını arayanlar için bu tutku dolu hissin öyküsünü kısaca şöyle anlatır: Ruh eşleri vakti zamanında mutlulukla bir arada yaşarlarmış. Zamanla Yunan mitolojisinde tanrıların kralı, göklerin hakimi olarak tasvir edilen Zeus’a şükretmeyi unuturlar. Zeus da ruh eşlerini birbirlerinden ayırarak onları cezalandırır. O zamandan beri de birbirlerini kaybeden ruhlar, eşlerini arayıp dururlar…  Peki sizce de aşık olmak, kayıp olan ruh eşimizi bulma arzusundan ibaret olabilir mi? Eşlerini bulamayan ruhlar, başkalarında mutluluğu yakalayabilir mi?

platonik aşk nedir

Aşk, ne yazık ki her zaman mutlu sonla bitmiyor. Siz “Gerçek aşkı buldum” derken karşınızdaki insan aynı hislere sahip olmayabiliyor. İşte burada “platonik aşk” denilen tabir hayat buluyor. Peki platonik aşk ne demek? Platon’un adından gelen “platonik aşk”, karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında ve yaşayanını genellikle mutsuz ve huzursuz ediyor. Tabii karşılıksız aşk, mutsuz ve huzursuz ederken sanatçı ve edebiyatçıların ilham kaynağı haline de geldiği şüphesiz. Örneğin; Orhan Veli’nin en güzel şiirlerini hiçbir zaman açılamadığı platonik aşkı uğruna yazdığını biliyor muydunuz: “Ağlasam sesimi duyar mısınız, Mısralarımda; Dokunabilir misiniz, Gözyaşlarıma, ellerinizle? Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, kelimelerinse kifayetsiz olduğunu… Bu derde düşmeden önce.” 

Bu noktada “Platonik aşk nedir” sorusundan ziyade “Platonik aşk bir tercih midir” sorusunu öne çıkıyor. Zira; bazı kişiler karşılık beklemediği bir aşkla mutlu olmaya çabalayabiliyor, yeni insanları tanımak içinse kendilerini dış dünyaya kapatabiliyor. Platonik aşkta kaybolan kişilerin yakınları da böylesi bir tutkuyu sorgulamadan edemiyor, aşk nedir kısaca anlamı var mıdır diye bir mantık aramaya çalışıyor. İşte bu gibi noktalarda biraz da bilim devreye giriyor.  

aşk nedir bilirmisin

 Fransız yazar Antoine Bret, “Aşk nedir bilirmisin” sorusuna, ister çok büyük bir aşk hikayemiz olsun isterse de platonik aşk yaşıyor olalım, aslında pek çoğumuzun aşina olduğu bir ruh halini anlatan şu cümle ile yanıt verir: “Aşkın ilk soluğu mantığın son soluğudur.” Evet, çoğu zaman aşkın olduğu yerde mantık yoktur. Tabiri yerindeyse duygular aklımızı başımızdan alır. İşte tam da bu nedenle yüzyıllardır araştırılan bir soru olan aşk nedir bilimsel olarak da pek çok araştırmacı tarafından masaya yatırılmıştır. Örneğin, Antropolog Helen Fisher’a göre; aşık olmak, insanı duygusal ve fizyolojik bir dengesizliğe sürüklüyor. Aşık olmak sizi durduk yere neşeli, heyecanlı gibi karmaşık hallere sokarken, bir yandan da anksiyete diğer bir deyişle kaygı, panik ve umutsuzluğa da yol açabiliyor. Aşık olan insanda görülen bu hızlı ve ani hal değişiklikleri, uyuşturucu bağımlılarında görülen davranışsal bozukluklarla da benzerlik gösteriyor. Bu nedenle bazı bilim insanları aşk nedir sorusuna cevap olarak “Bir çeşit bağımlılık” diyor. Tıpkı Attila İlhan’ın Ben sana mecburum bilemezsin” dizesinde anlattığı gibi…

Yüzyıllarca birçok edebiyatçı şiirlerinde, romanlarında aşkı yazdı; birçok ressam resimlerinde aşkı tasvir etti. “Aşk nedir bilirmisin” diye yazılmış şarkıların sayısını hayal bile edemezsiniz…. En neşeli günlerimizde de aşk şarkılarıyla gülüp oynuyoruz, en depresif zamanlarımızda dert ortağımız yine aşk şarkıları oluyor. Aşk acısı çekerken okuduğumuz bir şiir, her zamankinden daha çok etkiliyor bizi. Keza, dolu dizgin mutlu bir aşka yelken açmışken de aşkı betimleyen bir çizim, yüzümüzde güller açmasına neden olabiliyor. ABD’li yazar Thomas Bailey Aldrich, insanoğlunun sanattan edebiyata yaratıcılıkta ufkunu açan bu yüce duygu için şöyle diyor: “Aşk, dünyanın en tatlı mutluluğu ile en derin acısından yaratılmıştır.”

aşk nedir bilimsel

Aşka bu kadar derin anlamlar yüklerken, “Aşk nedir en güzel tanımı nasıldır” diye sorarken belki de daha düz düşünmek de gerekebilir. Zira, Alman filozof Arthur Schopenhauer, aşk ile ilgili daha içgüdüsel bir mesaj veriyor. Schopenhauer aşk nedir sorusuna cevap olarak, “soyların devamını sağlayan, doğanın bir aldatmacası” yorumunda bulunuyor… Ünlü filozof, herkesin çok farklı yanıtlar verebileceği “Aşk nedir” sorusuna kendi penceresinden bu şekilde ışık tutuyor. Çocuklar için “aşkın meyvesi” denilmesinin nedeni de böyle bir düşüncenin ürünü olsa gerek…

İster doğanın aldatmacası olsun, isterse ruhların serzenişli arayışı, aşk her zaman başımıza gelmesini istediğimiz bir durum. Zira aşık olduğumuzda mutlu oluyoruz. Nedeni ise bu sorunun cevabında saklı: Aşk nedir bilimsel nasıl bir açıklaması vardır? Aşık olduğumuzda hissettiğimiz mutluluğun nedeni homonlar. Çünkü siz “Aşık oldum” diye haykırıp dolaşırken beyninizde dopamin denilen hormon salgılanmaya başlıyor. Bu hormon aşık olduğunuz kişiyle aranızda oluşan bağı sağlıyor. İşte bu nedenledir ki en mutsuz olduğunuz zamanlarda bile onun sesini duymak sizi mutlu ediyor, onun varlığı her sıkıntıya karşı sığındığınız bir liman haline geliyor.

 aşk nedir en güzel tanımı

Aşk insanın gözlerinin içini de parlatıyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu da bir başka hormonun işi.  Aşık olunca vücudunda salgılanan noradrenalin hormonu, onu heyecan kat sayınızı artırıyor ve göz bebeklerinizin büyümesine yol açıyor. Göz bebekleriniz, yavru bir kediye baktığınızda da aynı tepkiyi verebiliyor…  Ya o ellerin titreme hali? Aşk, kalbe girdikten sonra vücuttaki kan ve oksijen dolaşımını bir hayli hızlandırıyor. O kadar hızlandırıyor ki avuçlarınızın terlemesine, başınızın dönmesine bile yol açıyor. Bunun nedeni de adını sık sık duyduğumuz adrenalin!

Her ne kadar insanı başka bir ruh haline sürükleyip, “Ben artık ben değilim” noktasına getirse de; aşk nedir kısaca anlamı nedir sorularına, şu yanıtı vermek sizce de yerinde olmaz mı? Aşk, kainattaki en naif duygudur. Öylesine mutlu edip öylesine üzer ki insanı; bağımlısı oluruz. Yaşımız kaç olursa olsun, hangi şartlarda yaşıyor olursak olalım durup durup başımıza gelsin isteriz. Bu nedenle aşk, insanı hayata bağlayan en güzel duygulardan biridir. Aşkın ömrü ve insanda bağımlılık yaratıp yaratmadığı herkese göre değişiklik gösterse de tartışılmaz olan bir şey var ki, aşık olmak, hem duygusal hem de fiziksel olarak bizi ziyadesiyle etkiliyor.

 aşkın en güzel anlamı

Peki sizce yaşanmışlarınızdan yola çıkarak bir yorumda bulunmak isterseniz aşk nedir kısa ve öz olarak nasıl ifade edilebilir? Duygu ve düşüncelerinizi, aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilir, size göre aşk nedir en güzel tanımı nasıl yazılır, bizimle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Hediye Sepeti olarak aşk dolu günler dileriz…