Babalar Günü Hikayesi

Babalar Günü Hikayesi

  Father giving piggyback ride to daughter with arms outstretched

  Babalar Günü, baba sıcaklığını, sevgisini ve koruyuculuğunu hatırladığımız çok özel bir gündür. Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanır. İnsanların babalarına duydukları sevgiyi, saygıyı, özlemi en güzel sözlerle ifade ettikleri, ailelerin beraber iyi vakit geçirdiği, alınan eşsiz hediyelerle babaların mutlu oldukları bir gündür. Babalar Günü’ne hediyelerle bu özel gün yıllarca unutulmaz kılınabilir.

   

   

  babalar-gunu-hikayesi

  Babalar Günü’nün ortaya çıkışı 1900’lerin başıdır. Babalar Günü hikayesi dokunaklıdır. Babası Amerikan İç Savaşı’nın gazilerinden biri olan Sonora Smart Dodd, “Anneler Günü var da neden Babalar Günü olmasın?” gibi bir düşünceye sahiptir. Babası William Jackson Smart, altı çocuğunu (Sonora’yı ve onun beş kardeşini) annesiz yetiştirmek zorunda kalmıştır. Sonora Smart Dodd, Babalar Günü’nün, babasının doğum günü olan 5 Haziran olmasını ister, ancak Babalar Günü için yapılan çalışmalar bu tarihe yetişmez, kutlama haziranın üçüncü pazar gününe ertelenir. Böylece, dünyadaki ilk Babalar Günü kutlaması 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane şehrinde yapılmıştır.

  1924 yılında Babalar Günü, ABD Başkanı Calvin Coolidge tarafından kutlanarak bir destek kazanmıştır. 1966’da ise, Başkan Lydon Johnson, bir bildiri ile her haziranın üçüncü pazar gününün Babalar Günü olduğu ilan etmiştir. Resmi bir nitelik kazanan Babalar Günü, bu tarihten sonra daha coşkulu ve geniş katılımlı bir şekilde kutlanmaya başlamıştır. 1972 yılında ise Babalar Günü, ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir. Türkiye dahil, dünyanın birçok ülkesinde, haziran ayının üçüncü pazar günü Babalar Günü olarak kutlanmaktadır.

  Altı çocuğunu tek başına büyüten fedakar babaya unutulmaz bir hediye olarak ortaya çıkan Babalar Günü, artık dünyanın bütün iyi babalarına güzel hediyelerle teşekkür etmenin günü olmuştur. Babanızın mutluluğu, alacağınız hediyenin güzelliği ve anlamı nispetinde katlanabilir. Babanızın size verdiği büyük emeğe teşekkür etmenize yardım edecek mutluluk hediyeleri, Babalar Günü’nün ortaya çıkış hikâyesi kadar değerli ve unutulmaz olacaktır. Babanızla yaşadıklarınızı, onun unutamadığınız sözlerini, o sözlerin size öğrettiklerini hatırlayarak seçebileceğiniz hediye, babanızı çok mutlu edeceği gibi, onunla kurduğunuz iletişimin sınırlarını genişletecektir, hikâyeye beklenmedik bir taze anlam getirecektir.

  babalar-gunu-tarihi

  Babanıza bu güzel günde mutluluk verecek en anlamlı Babalar Günü hediyesini hediyesepeti.com’da bulabilirsiniz. Babaya hediye almak zordur fakat hediyesepeti.com’daki farklı seçeneklere hayran kalacaksınız.

   

  Diğer tüm babalar günü hediyelerini görmek için Tıklayınız

  HENÜZ YORUM YOK

  Leave a Reply