14 Şubat Sevgililer Günü Neden Kutlanıyor?

14 Şubat Sevgililer Günü Neden Kutlanıyor?

  Çağımızda büyük bir tüketim çılgınlığı ile kutlanan, çiftlerin birbirine romantik hediyeler alması gerektiği bir güne indirgenen ve birçoğumuz tarafından eleştirilen, saçma görülen ve yine birçoğumuz tarafından önemsenen bir gün 14 Şubat Sevgililer Günü. Herkes hissettiği şekilde yaklaşım sergileyebilir elbette ancak öyle veya böyle takvimlerimizde kendisine fazlasıyla yer edinmiş olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün aslında çok farklı bir mazisi olduğu gerçeği ortada. Biz tartışmalardan kaçıp bu özel gün nereden çıkmış gelin göz atalım.

  e63d98bef1d308dc1288600c0e5afa8f

  Günümüzde tüketimle ve kafamızdaki “sevgili” anlayışıyla bağdaşmış olan Sevgililer Günü, diğer bir deyişle St. Valentine’s Day, aslında dini ve evlilikle alakalı bir kökene sahip. Yani “kapitalist sistem sonradan üretti” tarzı söylemler bazı açılardan haklı görünse de 14 Şubat’ın tarihi için biraz yetersiz kalıyor. Zira ulvi ve dokunaklı bir öyküsü var bile diyebiliriz…

  14 Şubat Sevgililer Günü neden kutlanır sorusunun cevabı için yüzlerce yıl öteye Roma İmparatorluğu dönemine gitmemiz gerekiyor. İmparatorluk’ta Hıristiyanlık’tan evvel hakim olan pagan kökenli inanca göre tanrıçaların kraliçesi olan Juno şerefine 15 şubatlarda Luprecalia Bayramı yapılırmış. Juno kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da bilinirmiş. Bu yüzden gençlerin çiftlerini bulmasını sağlayan bir rituel ile bayram kutlanırdı. Bu ritüele göre arife günü olan 14 Şubat gecesi, gençler isimlerini bir kavanoza atar ve kura çekerek çiftlerini bulurlardı. Bayramı da çiftleri ile geçirirler, eğer kaynaşırlarsa ilişkileri evliliğe kadar giderdi. Roma İmparatorluğu’nun katı kuralları altında bu çok önemli bir fırsattı Romalı gençler için.

  Zamanla işler değişti… Roma’nın zalim hükümdarı 2.Cladius öylesine savaş ve kudret düşkünü bir kraldı ki ordusunun kendisini tatmin etmemesi sebebiyle ülkedeki tüm evlilik ve nişanları yürürlükten kaldırdı. Çünkü ona göre evlilik ve aşk ilişkileri askerlerini alıkoyuyordu! İşte bu noktada asıl adı St.Valentine’s Day olan 14 Şubat Sevgililer Günü’ne adını veren Aziz Valentine ortaya çıktı. Bir Katolik papazı olan Valentin bir diğer papaz Aziz Marius ile birlikte hükümdarın insan doğasına aykırı bu kararına karşı durdu ve Romalı gençleri evlendirmeye devam etti. Yaptığı bu hizmet hükümdar tarafından öğrenilince ise aşık çiftlerin evlenmesi için ödediği bedel ağır oldu. Sopaya vurularak öldürüldü…

  Ne rastlantıdır ki Aziz Valentine MS. 270 yılının 14 Şubat’ında gömüldü. Böylece Roma’da genç çiftlere tanışma fırsatı veren bir bayram sebebiyle zaten aşk ve evlilikle özdeşleşen 14 Şubat artık Aziz Valentine uğruna anılır oldu ve birbirini seven çiftlerin sembol günü haline geldi. Öyle ki “Valentine” kelimesi “sevilen kişi” manasında kullanılır oldu… Daha sonraları Katolik rejimin 14 Şubat’ı tamamen kendi azizleri Valentine adıyla anılan bir bayram haline getirme çabası sayesinde bu gün, yüzlerce yıl koruyacağı şimdiki adına kavuşmuş oldu.